Ўзбекистонда фармацевтика маҳсулотларини кафолатланган харид қилиш муддати 2024 йил 1 январдан амалдаги 3 йилдан 10 йилга узайтирилди. Бу президентнинг 12 октябрдаги қарорида назарда тутилган.
Гап маҳаллийлаштириладиган фармацевтика маҳсулотларини давлат бюджети маблағлари ҳисобидан кафолатли харид қилиш механизми ҳақида бормоқда. Бундан ташқари, 2022 йилдаги аввалги фармоннинг ушбу банди клиник синовлар, давлат рўйхатидан ўтказиш ва сертификатлаштириш жараёнларининг ижобий натижалари мавжудлиги талаби билан тўлдирилади.
Фармацевтика саноатини ривожлантириш бўйича комиссия томонидан аввал республика ҳудудида ишлаб чиқарилмаган, истиқболда маҳаллийлаштириладиган субстанциялар, дори воситаларининг халқаро патентланмаган номлари (бундай ном бўлмаган тақдирда, мансуб дори воситалари гуруҳ номлари), тиббий буюмлар ва тиббий техникалар рўйхати тасдиқлайди. Илгари ушбу рўйхат Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан шакллантирилар эди.
Ушбу рўйхат давлат харидлари бўйича махсус порталга жойлаштирилиши ва мунтазам янгиланиб туриши керак.
Кафолатли харид шартномаларини имзолаш учун ғолиблар очиқ танловлар орқали аниқланади, уларда Соғлиқни сақлаш вазирлиги давлат буюртмачиси ва бенефициар эгаси ҳисобланади.
Дори-дармонларни давлат томонидан кафолатли харид қилиш масаласи биринчи марта 2021 йил сентябрида муҳокама қилинган. Гап офсет шартномалари — қарши инвестиция мажбуриятлари билан узоқ муддатли етказиб бериш шартномалари ҳақида кетмоқда. Яъни инвестор мамлакатда янги ишлаб чиқариш объектини очади ва мамлакат унинг маҳсулотини бир неча йил сотиб олишига кафолат беради. Дастлаб 5 йиллик муддат кўриб чиқилган бўлса, якунда 3 йиллик муддат белгиланди.
Президент 2022 йил апрель ойида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар билан 120 турдаги харидоргир дори воситаларини уч йил муддатга кафолатли харид қилиш бўйича шартномалар тузиш тўғрисида топшириқ берган эди. Ўшанда бу дорилар хориждан 300 миллион долларга сотиб олинган. Биринчи босқичда кафолатланган харидлар учун бюджетдан 300 миллиард сўм ажратиш кўзда тутилган эди.

Срок гарантированной закупки фармацевтической продукции в Узбекистане с 1 января 2024 года продлевается с текущих 3 до 10 лет. Это предусмотрено указом президента от 12 октября.
Речь идёт о механизме гарантированной закупке фармпродукции, подлежащей локализации, за счёт средств государственного бюджета. Кроме того, этот пункт из предыдущего указа от 2022 года дополняется требованием о наличии положительных результатов клинических испытаний, процессов государственной регистрации и сертификации
Комиссия по развитию фармацевтической промышленности утверждает перечень международных непатентованных наименований субстанций, лекарственных средств (при отсутствии данных наименований — наименований соответствующих групп лекарственных средств), изделий медицинского назначения и медицинской техники, ранее не производимых на территории республики, подлежащих локализации в перспективе. Ранее этот список формировали Министерство здравоохранения, Министерство экономики и финансов, Министерством инвестиций, промышленности и торговли и Агентством по развитию фармотрасли.
Этот перечень должен размещаться и регулярно обновляться на специальном портале госзакупок.
Для подписания договоров гарантированной закупки победители будут определяться путём проведения открытых конкурсов, на которых Министерство здравоохранения является госзаказчиком и бенефициарным собственником.
Впервые о гарантированном закупке лекарств государством говорилось в сентябре 2021 года. Речь шла об офсетных контрактах — долгосрочных договорах поставки со встречными инвестиционными обязательствами. Другими словами, инвестор открывает в стране новое производство, а страна гарантирует, что будет покупать его продукцию в течение нескольких лет. Изначально рассматривался срок в 5 лет, но в итоге установили 3-летний срок.
В апреле 2022 года президент поручал заключить контракты с местными производителями о гарантированной закупке 120 наименований востребованных лекарств в течение трёх лет. Тогда эти препараты закупались из-за границы за 300 млн долларов. На первом этапе на гарантированные закупки из бюджета планировалось выделить 300 млрд сумов.