Салом Исматович Самадовга Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи вазифасини вақтинча бажариш юклатилди, деб хабар бермоқда ЎзА.
Салом Самадов 2023 йил февраль ойидан буён бош прокурор ўринбосари лавозимида ишлаб келмоқда.
У 1963 йилда туғилган, маълумоти олий, ҳуқуқшунос. 1990 йилда Харьков юридик институтини тамомлаган. Прокуратура органларидаги иш фаолиятини 1990 йилда Бухоро вилояти Файзулло Хўжаев тумани прокуратурасида бошлаган. Бухоро ва Навоий вилоятлари прокуратуралари органларида турли лавозимларда, 2005 йилдан бошлаб Бош прокуратура бошқарма бошлиғи ўринбосари, Хатирчи ва Кармана туманлари прокурори, Бухоро вилояти ва Қорақалпоғистон прокурори ўринбосари, Қорақалпоғистон прокурори, Ўзбекистон президенти давлат маслаҳатчисининг ўринбосари, биринчи ўринбосари лавозимларида фаолият юритган.
У 2017−2018 йилларда бош прокурор ўринбосари лавозимида ишлаган, 2018 йил октябрдан 2022 йил августига қадар Тошкент вилояти прокурори бўлган, сўнгра Қашқадарё вилояти прокурори лавозимига ўтган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси 2022 йилнинг кузида Бош прокуратура академияси негизида ташкил этилган. Трансформациядан олдин уни Евгений Коленко бошқарган, кейин у академия бошлиғининг биринчи ўринбосари этиб тайинланган ва шу пайтгача раҳбарлик қилиб келаётганди, деб хабар берди «Газета.uz»га Бош прокуратура матбуот хизмати.

На заместителя генерального прокурора Узбекистана Салома Исматовича Самадова временно возложено исполнение обязанностей руководителя Правоохранительной академии, сообщило УзА
Родился в 1963 году, окончил Харьковский юридический институт. Службу в правоохранительных органах начал в 1990 году в Бухарской прокуратуре. Работал на различных должностях в органах прокуратуры Бухарской и Навоийской областей, с 2005 года работал заместителем начальника управления Генеральной прокуратуры, прокурором Хатырчинского и Карманинского районов, заместителем прокурора Бухарской области и Каракалпакстана, прокурором Каракалпакстана, заместителем и первым заместителем государственного советника президента Узбекистана.
Занимал должность заместителя генерального прокурора в 2017—2018 годах, был прокурором Ташкентской области с октября 2018 года по август 2022 года, после чего был переведён на должность прокурора Кашкадарьинской области.
Правоохранительная академия была создана осенью 2022 года на базе Академии Генпрокуратуры. До преобразования ею руководил Евгений Коленко, потом он был назначен первым заместителем начальника академии и до настоящего времени исполнял обязанности руководителя, уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры.