Ўзбекистонда иссиқхоналарга кўмир қозони сотиб олиш харажатларининг бир қисмини қоплаб бериш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда жума куни президент ҳузурида бўлиб ўтган учрашувда сўз борди.
Давлат раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, кейинги йилларда иссиқхоналар майдони 2,6 баробар, маҳсулот етиштириш ҳажми эса 3 баробардан зиёд ошган. Ушбу соҳада 80 минг киши доимий, 70 минг киши мавсумий равишда ишлайди.
Иссиқхона хўжаликларининг самардорлигини ошириш мақсадида хориждан малакали агроном, энтомолог ва лаборатория мутахассисларини жалб қилиш харажатларининг 50 фоизини, кўмир қозони сотиб олиш харажатларининг 20 фоизгача қисмини қоплаш таклиф этилмоқда.
Йиғилишда мазкур секторда янги йўналишларда илмий-тадқиқот ишлари олиб борувчи Толали экинлар илмий-тадқиқот институти фаолиятини ташкил этиш режалари ҳам муҳокама қилинди.
Уларнинг натижалари асосида соҳага янги технология ва ускуналарни жорий этиш режалаштирилган. Фан ва ишлаб чиқаришни самарали боғлаб, пахта-тўқимачилик корхоналари рентабеллигини ошириш, шунингдек, пахта, каноп ва зиғирдан олинадиган маҳсулотларнинг халқаро стандартлар талабларига жавоб беришини таъминлаш кутилмоқда.
Аввалроқ EastFruit портали Туркманистоннинг иссиқхона помидорлари Тожикистон бозоридаги ўзбек помидорини бутунлай сиқиб чиқаргани ҳақида хабар берган эди. Молдова ва Тожикистонда помидор нархи Ўзбекистондагига қараганда арзонроқ, Польшада эса деярли тенг. Бунинг асосий сабабларидан бири иссиқхоналарда табиий газдан фойдаланишни тақиқлаш ва кўмир билан иситишга мажбурий ўтиш бўлиб, бу «иссиқхона бизнесининг иқтисодини бутунлай ўзгартириб юборган ва иссиқхона сабзавотларини етиштириш самарадорлигини кескин пасайтирган». Шу билан бирга, Ўзбекистон дунёдаги энг йирик газ захираларига эга ва яқин вақтгача йирик газ экспортчиси бўлган.
Яна бир сабаб — Ўзбекистондаги иссиқхона корхоналарининг хорижий валютадаги қарз юкининг юқорилиги бўлиб, бу миллий валютанинг қадрсизланиши фонида кўпинча қарзга хизмат кўрсатишнинг имкони йўқлиги ва ишлаб чиқарувчиларнинг амалда банкрот бўлишига олиб келган. Иссиқхона эгалари аллақачон кредитни қайтариш муддатини бир неча бор узайтирган. Охирги марта ўтган йилнинг август ойида президент 1000 та иссиқхона хўжалиги учун кредит тўлаш муддатини 2,2 триллион сўмга узайтирган эди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил февраль ойида газни тежаш мақсадида иссиқхоналар, цемент ва ғишт заводлари, болалар боғчалари, мактаб ва шифохоналарнинг бир қисми кўмир ёқилғисига ўта бошлаши ҳақида хабар берган эдик. Умуман олганда, 2023 йилда 5407 та ижтимоий объект, 1147 та иссиқхона ва 250 та заводни кўмирга ўтказиш режалаштирилган эди.
Аввалроқ Экология вазирлигининг «Газета.uz»га маълум қилишича, Тошкент атрофида кўмирдан фойдаланадиган иссиқхоналар сабаб «яшил ҳалқа» ўрнига «кулранг ҳалқа» ҳосил бўлган. Пойтахт атрофида жами 1314 гектар майдонда 631 та иссиқхона фаолият юритмоқда. Вазирлик таҳлилига кўра, сўнгги беш йилда иссиқхоналар сони 2,5 баробар ошган (Тошкент вилоятида — 2 баробар), уларнинг 60 фоизи иситиш тизимининг асосий манбаи сифатида кўмирдан фойдаланмоқда.

Теплицам в Узбекистане планируется возмещать часть расходов на покупку угольного котла. Об этом говорилось на совещании у президента в пятницу.
По данным пресс-службы главы государства, за последние годы площадь теплиц увеличилась в 2,6 раза, а объем производства продукции — более чем в 3 раза. В этой отрасли занято 80 тысяч человек постоянно и 70 тысяч — на сезонной основе.
Для повышения эффективности тепличных хозяйств предлагается возмещать им 50% расходов на привлечение квалифицированных иностранных агрономов, энтомологов и специалистов лабораторий, а также до 20% расходов на приобретение угольного котла.
На совещании также говорилось о планах создать Научно-исследовательский институт волокнистых культур, который будет заниматься исследованиями по новым направлениям в этой области.
На основе их результатов в сферу планируется внедрять новые технологии и оборудование. Ожидается, что эффективная связь науки и производства повысит рентабельность хлопково-текстильных предприятий, а также будет обеспечиваться соответствие продукции, полученной из хлопчатника, конопли и льна, требованиям международных стандартов.
Ранее портал EastFruit сообщил, что туркменские тепличные помидоры полностью вытеснили узбекские с рынка Таджикистана. Помидоры в Молдове и Таджикистане стоят дешевле, чем в Узбекистане, который почти сравнялся по ценам на помидоры с Польшей. Одной из главных причин называется запрет на использование природного газа теплицами и принудительный переход на отопление углём, что «полностью изменило экономику тепличного бизнеса и резко снизило эффективность выращивания тепличных овощей». При этом Узбекистан обладает одними из крупнейших запасов газа в мире и до недавнего времени являлся крупным экспортёром газа.
Ещё одна причина — высокий уровень закредитованности тепличных комбинатов Узбекистана долгами в иностранной валюте, что на фоне девальвации национальной валюты часто приводило к невозможности обслуживания долга и фактическому банкротству производителей. Собственникам теплиц уже несколько раз продлевали сроки выплаты кредитов. В последний раз, в августе прошлого года, президент продлил срок возврата займов на 2,2 трлн сумов для 1000 тепличных хозяйств.
В феврале 2023 года мы сообщали, что для экономии газа часть теплиц, цементных и кирпичных заводов, детсадов, школ и больниц начнут переводить на угольное топливо. Всего в 2023 году планировалось перевести на уголь 5407 соцобъектов, 1147 теплиц и 250 заводов.
Ранее в Минэкологии сообщили «Газете.uz», что вокруг Ташкента вместо «зелёного» кольца фактически образовалось «серое» кольцо из теплиц, которые работают на угле и загрязняют воздух. Всего вокруг столицы работают 631 теплица на площади 1314 га. Согласно анализу министерства, количество теплиц за последние пять лет увеличилось в 2,5 раза (в Ташкентской области — в 2 раза), и 60% теплиц используют уголь как главный источник системы отопления.