Италиянинг «Кальяри» клуби ўзбекистонлик ҳужумчи Элдор Шомуродовни «Рома»дан ижарага олганини маълум қилди. Клуб футболчини кейинчалик сотиб олиш ҳуқуқи билан ўз сафига қўшган.
Инсайдер Жанлука Ди Марционинг ёзишича, «Кальяри» ижара учун 1 миллион евро тўлайди ва ҳужумчини сотиб олиш қарорига келса, 9 миллион тўлашига тўғри келади. Шунингдек, «Рома» ижара вақти давомида ҳужумчи маошининг ярмини тўлаб бериши айтилган.
Фото: Twitter / Cagliari Calcio
Элдор Шомуродов 1995 йилда Сурхондарё вилояти Жарқўрғон туманида туғилган. «Машъал» клуби академияси тарбияланувчиси фаолиятини шу клубда бошлаб, кейинчалик «Бунёдкор» жамоасига ўтган. 2017 йил ёзида у Россиянинг «Ростов» клубига кўчиб ўтди ва жамоа сафида уч мавсумда жами 91 ўйинда майдонга тушиб, 18 та гол урди, 12 та голга ассистентлик қилди.
2020 йил октябрь ойида ҳужумчини Италиянинг «Женоа»си 7,5 млн евро эвазига сотиб олди, бир йил ўтиб эса Шомуродов 17,5 млн евро трансфер суммаси билан Италиянинг бошқа клуби — «Рома»га ўтди. Ўтган мавсумнинг сўнгги қисмида у «Специя» сафида ижара асосида ўйнади.
Ўзбекистон миллий терма жамоасида ҳужумчи ҳозиргача 65 ўйинда 37 та гол урган. Шомуродов «Кальяри» тарихидаги биринчи ўзбек футболчисига айланди. Бу жамоада ўзбекистонлик ҳужумчига «Лестер Сити» билан Англияда 2015 йил сенсацион мавсум ўтказиб, чемпион бўлган Клаудио Раньери мураббийлик қилади.

Нападающий итальянского футбольного клуба «Рома» и сборной Узбекистана Элдор Шомуродов перешёл в состав «Кальяри» на правах аренды с правом выкупа, сообщает официальный сайт команды. «Кальяри» вернулся в Серию А через год после вылета во второй дивизион.
По словам инсайдера Джанлуки Ди Марцио, «Кальяри» заплатит 1 млн евро за аренду и 9 млн евро, если решит выкупить нападающего. Также сообщается, что половину зарплаты Шомуродову в период аренды будет выплачивать «Рома».
Футболист родился в Джаркургане в 1995 году. В начале 2015 года стал играть в ташкентском «Бунёдкоре», где забил 19 голов в 71 игре. Летом 2017 года перешёл в ростовский клуб, где за 3 года провёл 91 матч и забил 18 мячей.
В 2020 году Шомуродов перешёл из «Ростова» в «Дженоа». Стоимость трансфера нападающего составила 7,5 млн евро. Контракт Эльдора с клубом из Генуи был рассчитан до лета 2024 года.
Через год, в 2021 году, футболист из Узбекистана подписал пятилетний контракт — до конца июня 2026 года — с итальянской «Ромой». Клуб заплатил 17,5 млн евро за подписание контракта.
Во второй половине сезона-2022/2023 Шомуродов выступал за «Специю» на правах аренды. Форвард провёл 16 матчей, в которых отметился одним голом и двумя результативными передачами, но это не помогло команде спастись от вылета из первого дивизиона чемпионата Италии.
Всего на счету узбекского игрока 11 голов и 5 результативных передач в 65 матчах итальянской Серии A. 27-летний форвард сыграл восемь матчей за «Рому» во всех турнирах, отметившись одним забитым мячом.
Как передаёт Calciomercato, Шомуродов не включён в список футболистов «Ромы», отправляющихся в предсезонное турне по Португалии.