Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек тумани суди нотаниш қизни урган тошкентлик А.А.га нисбатан ҳукм чиқарди. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Жиноят иши материалларига кўра, 1 февраль куни Бўзбозор кўчасида 26 ёшли А.А. «жамиятдаги хулқ-атвор қоидаларига, умумэътироф этилган ахлоқий меъёрларга қўпол тарзда бепарволик билан» муносабатда бўлиб, олдидан ўтиб кетаётган 17 ёшли қизга нисбатан қўпол ва одобсиз ҳаракатлар содир этган. Унинг орқасидан ушлаб, қиз қаршилик кўрсатгач, юзига уриб, воқеа жойидан қочиб кетган.
Суд-тиббий экспертизаси қизнинг пастки лаб соҳасида жароҳатлар аниқлаган ва уларни енгил жароҳатлар сифатида баҳолаган.
Айбланувчи ўз айбини тўлиқ тан олди ва турмушидан ажрашганидан сўнг «янги ҳаёт қуришга интилганини» айтди. Унинг сўзларига кўра, ўша куни у жабрланувчи қизни кўрган ва «биринчи у билан танишиб, кейин турмуш қуриш»ни хоҳлаган, шунинг учун унга эргашиб, нимадирлар деган.
Йигитнинг таъкидлашича, у тасодифан қизга яқинлашиб, «белдан паст жойини ушлаб олган». Қизнинг сўзларига кўра, у ўша жойга уриб, кейин ушлаб олган. Қиз қаршилик кўрсатган пайтда ҳужум қилган шахснинг телефони ерга тушиб кетган, шундан сўнг айбланувчи унинг юзига мушти билан урган, қиз эса зарбадан ерга қулаган.
А.А. қизни нима сабабдан урганини изоҳлай олмади, лекин бундан афсусда эканини айтди. Жабрланувчининг сўзларига кўра, у воқеа содир бўлгандан бери жуда ёмон руҳий ҳолатда ва кўчада ёлғиз юришдан қўрқади. Унинг фикрича, жамиятда бундай шахсларнинг мавжудлиги барча қизларнинг ҳаёти ва соғлиғига хавф туғдириши мумкин. Жабрланувчи судланувчини кечирмади ва бу бошқаларга ўрнак бўлиши учун суддан энг оғир жазо тайинлашни сўради.
Суд эркакни Жиноят кодексининг 277-моддаси 2-қисми «д» банди (Безорилик, ўз мазмунига кўра умум эътироф этган ахлоқ қоидаларини намойишкорона менсимасликда ифодаланувчи ўтакетган беҳаёлик билан / 300 соатдан 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) бўйича айбдор деб топиб, 2 йил 6 ойга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинлади.

Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении жителя Ташкента А. А, который ударил незнакомую девушку. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Верховного суда Узбекистана.
Согласно материалам уголовного дела, 1 февраля на улице Бузбозор 26-летний А. А, «демонстративно пренебрегая правилами поведения в обществе, общепринятыми нормами нравственности», совершил грубые и непристойные действия в отношении проходившей мимо 17-летней девушки. Он схватил её сзади, а после того, как девушка оказала сопротивление, он ударил её по лицу и скрылся с места происшествия.
Судебно-медицинская экспертиза установила повреждения в области нижней губы девушки и оценила их как лёгкие телесные повреждения.
Подсудимый полностью признал вину и сообщил, что после развода «стремился построить новую жизнь». По его словам, в тот день он увидел девушку и хотел с ней «сначала познакомиться, а затем жениться», поэтому шёл за ней следом и что-то говорил.
Он утверждает, что нечаянно приблизился к ней и «схватил область ниже спины». Девушка заявила, что он ударил в эту область и затем схватил её. Она оказала сопротивление, из-за чего нападавший уронил телефон, после этого обвиняемый ударил её по лицу кулаком, а девушка от удара упала на землю.
А. А. не смог объяснить, почему он ударил её, но сказал, что сожалеет об этом. Пострадавшая заявила, что с момента происшествия до настоящего времени находится в очень плохом психическом состоянии и боится одна передвигаться по улице. Она считает, что присутствие таких лиц в обществе может поставить под угрозу жизнь и здоровье всех девушек. Пострадавшая не простила подсудимого и попросила суд назначить самое строгое наказание, чтобы это стало примером для других.
Суд признал мужчину виновным по пункту «г» части 2 статьи 277 Уголовного кодекса (хулиганство, отличающееся по своему содержанию исключительным цинизмом, выражающимся в демонстративном пренебрежении к общепринятым нормам нравственности / наказывается обязательными общественными работами от 300 до 360 или ограничением свободы от 1 года до 2 лет либо лишением свободы до 3 лет) и приговорил к 2 годам и 6 месяцам лишения свободы в колонии-поселении.