2021 йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистон автомобиль ишлаб чиқарувчиларига 2,57 трлн сўмлик (Марказий банкнинг 7 сентябрдаги курси бўйича 240,9 млн доллар) божхона имтиёзлари ва преференциялари тақдим этилган. Бу маълумотлар Давлат божхона қўмитаси рўйхатида («Газета.uz»да мавжуд) акс этган.
Гап Ўзбекистон президенти ва Вазирлар Маҳкамасининг ҳужжатлари билан тақдим этилган божхона имтиёзлари ва преференциялари ҳақида кетмоқда.
Аввалроқ UzAuto Motors компанияси 2021 йилнинг олти ойида 1,9 трлн сўмлик (177,6 млн доллар) божхона имтиёзлари ва преференцияларини олгани ҳақида ёзган эдик. Бунда божхона божи бўйича 1,64 трлн сўм, қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) — 255,6 млрд сўм, акциз солиғи — 356,7 млн сўмни ташкил этади.
«Жиззах автомобиль заводи»
Фото: Шуҳрат Латипов / «Газета.uz»
Олти ой давомида «Жиззах автомобиль заводи» («Jizzax Avtomobil Zavodi» МЧЖ) 322,9 млрд сўм (Марказий банкнинг 8 сентябрдаги курси бўйича қарийб 30,2 млн доллар), жумладан, божхона тўловлари — 281,1 млрд сўм, ҚҚС бўйича — 41,9 млрд сўмлик имтиёзларга эга бўлди.
Биринчи чоракда «Жиззах автомобиль заводи» 63,8 млрд сўмлик имтиёзлардан фойдаланди: божхона тўловлари — 55,7 млрд сўм, ҚҚС — 8,1 млрд сўм.
Иккинчи чоракда имтиёзлар ҳажми 4 баробар ошди — 259,2 млрд сўмгача: божхона тўловлари — 225,4 млрд сўм, ҚҚС — 33,8 млрд сўм.
Дастлаб, автомобиль заводи негизида Uzbekistan Peugeot Citroёn лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган эди, лекин якунда у бекор қилинди, ишлаб чиқариш майдонида Volkswagen ва Škoda автомобиллари ишлаб чиқарила бошланди.
Лойиҳавий қуввати йилига 20 минг автомобиль, инвестициялар ҳажми 1,44 трлн сўм. 500 иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Ўтган йилнинг июль ойи охирида Ўзбекистонда очилган биринчи Volkswagen дилерлик дўконида Caddy енгил тижорат автомобилини сотиш бошланди.
Заводга тижорат автомобиль ишлаб чиқариш корхоналарини бошқариш учун «Ўзавтосаноат» компанияси томонидан ташкил этилган Uzauto Commercial Vehicles Management бошқарув компанияси эгалик қилади.
Roodell ва ADM Jizzakh
Roodell компанияси дастлаб «АвтоВАЗ» (Vesta и XRay, Lada) расмий импортчиси ва Kia`нинг Ўзбекистондаги дистрибьютери эди.
2020 йилнинг сентябрида компания «Жиззах» эркин иқтисодий зонасидаги ADM Jizzakh заводида Kia, сўнгра — Lada ва Renault автомобилларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйишини эълон қилди.
Компания Kia ишлаб чиқаришни бошлаган. Биринчи босқичда заводнинг ишлаб чиқариш қуввати йилига 25 минг дона автомобилни ташкил этади. Иккинчи босқичда, 2022 йилнинг охирига қадар эса қувват 100 мингтага етади, дея маълум қилди компания вакили.
Roodell 2020 йилнинг октябрида «Газета.uz»га берган интервьюсида биринчи босқичда завод 195 операцияни бажарадиган йирик узелли йиғиш усули бўйича автомобилларни йиғишини айтган эди. Иккинчи босқичда, 2022 йил охирига қадар пайвандлаш, корпус бўяш устахоналари ва СKD-йиғишни ўз ичига олган линияларни ишга тушириш режалаштирилган.
ДБҚ маълумотларига кўра, Roodell 2021 йилнинг январь-июнь ойларида жами 140,5 млрд сўмлик (13,1 млн доллар), жумладан божлардан — 122,3 млрд сўм, ҚҚСдан — 18,3 млрд сўмлик божхона имтиёзларини қўлга киритган.
Биринчи чоракда компания 81,5 миллиард сўм (божлар — 70,9 миллиард, ҚҚС — 10,6 миллиард), иккинчисида — 59 миллиард сўм (божлар — 51,3 миллиард, ҚҚС — 7,7 миллиард) тўлашдан озод қилинган.
ADM Jizzakh заводи ҳам 48,6 млрд сўм (4,5 млн доллар) миқдорида имтиёзлар олди: божлар — 48 млрд сўм, ҚҚС — 572,5 млн сўм. Енгилликнинг асосий қисми иккинчи чоракка (46,5 млрд сўм) тўғри келди.
Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат реестри маълумотларига кўра, 2020 йил январь ойида рўйхатдан ўтган ADM Jizzakh автомобиль заводининг ягона асосчиси Roodell (2012 йил май ойида рўйхатдан ўтган, у автомобиллар ва енгил транспорт воситаларининг чакана савдоси билан шуғулланади). Ўз навбатида, Roodell актсиялари Мирбаҳром Асроров (33,4%), Дониёр Давлетияров (33,3%) ва Мурод-Мирзо Шариповга (33,3%) тегишли.
SamAuto
«Samarqand Avtomobil Zavodi» (SamAuto) қўшма корхонаси биринчи ярим йилликда 80,7 млрд сўм (7,5 миллион доллар) миқдорида имтиёз олган, шу жумладан божхона тўловлари — 68,6 млрд сўм, ҚҚС — 12,1 млрд сўм.
Биринчи чоракда компания 29,7 млрд сўмни (божлар — 25,8 млрд сўм, ҚҚС — 3,9 млрд сўм), иккинчисида — 50,9 млрд сўмни (божлар — 42,7 млрд сўм, ҚҚС — 8, 2 млрд сўм) тежаб қолди.
«Самарқанд автомобиль заводи» 1999 йил март ойида очилган. Компания тижорат автомобиллари: автобуслар, юк машиналари ва махсус транспорт воситаларини ишлаб чиқаради. 2019 йил ноябрь ойида завод Isuzu D-Max пикапларини ишлаб чиқаришни бошлади.
«Ўзавтосаноат», «Асака» банки, Япониянинг Itochu Corporation ва Isuzu Morots компаниялари завод таъсисчилари ҳисобланади.
UzAuto Trailer
2012 йилда UzAuto Trailer тиркама техникалари, самосвал кузовлари, контейнер ташувчилар, 2018 йил март ойидан эса юк машиналари ва бошқа КАМАЗ техникаларини ишлаб чиқаришни бошлади.
ДБҚ маълумотларига кўра, компанияга олти ой мобайнида 57,7 млрд сўмлик имтиёзлар берилган: божлар — 50,2 млрд сўм, ҚҚС — 7,5 млрд сўм.
Биринчи чоракда компания 13 млрд сўм, иккинчи чоракда 44,7 млрд сўмни тежаб қолган.
Uz Truck and Bus Motors
2012 йилда Самарқанд вилояти Жомбой туманида JV MAN Auto-Uzbekistan оғир юк машиналари ишлаб чиқариш бўйича йиғиш заводи очилди. Завод кейинчалик MAN автобусларини ишлаб чиқаришни ўзлаштирди.
2019 йилда «Ўзавтосаноат» (34,2% улуш), Хитойнинг Sinotruk International Investment Limited (32,9%) ва Германиянинг MAN Truck & Bus SE (32,9%) компаниялари JV MAN Auto-Uzbekistan ҚК негизида UZ Truck and Bus Motors қўшма корхонасини тузиш тўғрисида битим имзоладилар.
Sinotruk MAN Auto-Uzbekistan ҚК устав капиталига 12,1 млн доллар миқдорида тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни киритиб, корхона таъсисчиларидан бирига айланди.
ДБҚ маълумотларига кўра, UZ Truck and Bus Motors биринчи ярим йилликда 25,8 млрд сўмлик ($2,4 млн) имтиёзлар олган: божлар — 22,7 млрд сўм, ҚҚС — 3,1 млрд сўм.
Биринчи чоракда компания 11 млрд сўм (божлар — 9,9 млрд, ҚҚС — 1,1 млрд сўм), иккинчисида — 14,8 млрд сўм (божлар — 12,9 млрд , ҚҚС — 1,9 млрд сўм) тўлашдан озод қилинган.
Юқорида айтиб ўтилган автомобиль ишлаб чиқарувчилар учун умумий имтиёзлар миқдори 2,57 трлн сўмдан ошган. Таққослаш учун, бу шу вақт ичида Сирдарё вилояти ялпи ҳудудий маҳсулотининг (6,67 трлн) 38,6 фоизига тенг демакдир.
Соҳадаги бошқа компаниялар
2021 йил январь-июнь ойларида «Ўзавтосаноат» таркибидаги бошқа компанияларга ҳам имтиёзлар берилган. Масалан:
Двигателлар ишлаб чиқарувчи Uzauto Motors Powertrain 24,4 млрд сўмлик имтиёзларга эга бўлган: божлар — 20,8 млрд сўм, ҚҚС — 3,5 млрд сўм, акциз — 80,3 млн сўм.
UzAuto Motors автомобиллари учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи «Уз -Тонг Хонг Ко» ҚК 28 млрд сўм тўлашдан озод қилинган: божлар — 24,5 млрд сўм, ҚҚС — 3,5 миллиард сўм.

В первом полугодии 2021 года автопроизводителям Узбекистана предоставили таможенные льготы и преференции на 2,57 трлн сумов ($240,9 млн по курсу ЦБ на 7 сентября). Эта информация приводится в данных Государственного таможенного комитета (есть у «Газеты.uz»).
Речь идёт о таможенных льготах и преференциях, предоставляемых документами президента и Кабинета министров Узбекистана. В частности, если автопроизводитель импортирует автомобили, произведенные в Росси, то согласно международным договорам (товары, происходящие и ввозимые на таможенную территорию из государств, образующих зону свободной торговли с Узбекистаном / статья 300 Таможенного кодекса), применяется нулевая ставка импортной пошлины. ГТК учитывает это как преференция.
Как мы сообщали ранее, компания UzAuto Motors суммарно получила льготы 1,9 трлн сумов ($177,6 млн), в том числе по таможенным пошлинам — 1,64 трлн сумов, налогу на добавленную стоимость (НДС) — 255,6 млрд сумов, акцизному налогу — 356,7 млн сумов.
Джизакский автомобильный завод
За шесть месяцев Джизакский автомобильный завод (OOO «Jizzax avtomobil zavodi») получил льготы на 322,9 млрд сумов (около $30,2 млн по курсу ЦБ на 8 сентября), в том числе по таможенным пошлинам — 281,1 млрд сумов, НДС — 41,9 млрд сумов.
В первом квартале Джизакский автомобильный завод получил льготы на 63,8 млрд сумов: по таможенным пошлинам — 55,7 млрд сумов, НДС — 8,1 млрд сумов.
Во втором квартале объём льгот вырос в 4 раза — до 259,2 млрд сумов: таможенные пошлины — 225,4 млрд сумов, НДС — 33,8 млрд сумов.
Изначально на базе автозавода планировалось реализовать проект Uzbekistan Peugeot Citroёn Automotive, но в итоге он был отменён, а на производственной площадке начали выпускать автомобили Volkswagen и Škoda.
Проектная мощность составляет 20 тысяч автомобилей в год, объем инвестиций — 1,44 трлн сумов. Запланировано создание 500 рабочих мест.
В конце июля прошлого года в Узбекистане открылся первый дилерский центр Volkswagen, где начались продажи легкого коммерческого автомобиля Caddy.
Заводом владеет Uzauto Commercial Vehicles Management — управляющая компания, созданная «Узавтосаноат» для управления предприятиями-производителями коммерческой техники.
Roodell и ADM Jizzakh
Компания Roodell сначала являлась официальным импортёром компании ПАО «АвтоВАЗ» (Vesta и XRay, Lada) и дистрибьютером Kia в Узбекистане.
В сентябре 2020 года компания анонсировала выпуск автомобилей Kia на заводе ADM Jizzakh в свободной экономической зоне «Джизак», а затем — Lada и Renault.
Компания уже начала производство Kia. На первом этапе производственные мощности завода будут составлять 25 тысяч автомобилей в год. На втором этапе, к концу 2022 года, мощности возрастут до 100 тысяч, сообщали представители компании.
Гендиректор Roodell Данияр Давлетияров в интервью «Газете.uz» в октябре 2020 года заявлял, что на первом этапе завод будет собирать автомобили методом крупноузловой сборки, совершая 195 операций. На втором этапе планируется введение в действие линий с цехами сварки, окраски кузовов и запуск СKD-сборки.
По данным ГТК, за январь-июнь 2021 года Roodell суммарно получила таможенные льготы на 140,6 млрд сумов ($13,1 млн): пошлины — 122,3 млрд сумов, НДС — 18,3 млрд сумов.
В первом квартале компания была освобождена от уплаты 81,5 млрд сумов (пошлины — 70,9 млрд, НДС — 10,6 млрд), а во втором — 59 млрд сумов (пошлины — 51,3 млрд, НДС — 7,7 млрд).
Завод ADM Jizzakh также получил льготы на 48,6 млрд сумов ($4,5 млн): пошлины — 48 млрд сумов, НДС — 572,5 млн сумов. Основная часть послаблений пришлась на второй квартал (в сумме 46,5 млрд сумов).
Согласно данным Единого государственного регистра предприятий и организаций, единственным учредителем автозавода ADM Jizzakh, зарегистрированного в январе 2020 года, является Roodell (зарегистрирована в мае 2012 года, занимается розничной торговлей автомобилями и лёгким транспортом). В свою очередь, в Roodell долями владеют Мирбахром Асроров (33,4%), Данияр Давлетияров (33,3%) и Мурод-Мирза Шарипов (33,3%).
9 сентября в компании Roodell сообщили, что указанные сведения не соответствуют действительности. Там считают, что со стороны таможенного комитета, вероятно, произошла техническая ошибка при публикации данных, а именно:
«Компания „ROODELL“ является учредителем „ADM Jizzakh“ и импортирует автомобили, произведенные в Российской Федерации. К товарам, произведенным в РФ согласно международным договорам, применяется нулевая ставка импортной пошлины. Компания не имеет персональных преференций по освобождению от таможенных пошлин, утилизационных сборов и НДС», — говорится в сообщении.
В Roodell заявили, что НДС компания оплачивает в бюджет в полном объеме: с начала года выплачено ГТК РУз 170,6 млрд сумов (в том числе НДС 90,3 млрд сумов).
SamAuto
Совместно предприятие «Samarqand аvtomobil zavodi» (SamAuto) за первое полугодие получила льготы на 80,7 млрд сумов ($7,5 млн), включая таможенные пошлины — 68,6 млрд сумов, НДС — 12,1 млрд сумов.
В первом квартале компания сэкономила 29,7 млрд сумов (пошлины — 25,8 млрд сумов, НДС — 3,9 млрд сумов), а во втором — 50,9 млрд сумов (пошлины — 42,7 млрд сумов, НДС — 8,2 млрд сумов).
«Самаркандский автомобильный завод» открылся в марте 1999 года. Предприятие производит коммерческую технику: автобусы, грузовые и специализированные автомобили. В ноябре 2019 года завод начал выпускать пикапы Isuzu D-Max.
Учредителями завода являются «Узавтосаноат», банк «Асака», японская Itochu Corporation и японская Isuzu Motors.
UzAuto Trailer
В 2012 году UzAuto Trailer начала выпускать прицепную технику, самосвальные кузовы, контейнеровозы, а с марта 2018 года — грузовики и другую технику КамАЗ.
По данным ГТК, компании за полгода предоставлены льготы на 57,7 млрд сумов ($5,4 млн): пошлины — 50,2 млрд сумов, НДС — 7,5 млрд сумов.
В первом квартале компания сэкономила на льготах 13 млрд сумов, а во втором — 44,7 млрд сумов.
Uz Truck and Bus Motors
В 2012 году состоялось открытие сборочного завода по производству большегрузных автомобилей JV MAN Auto-Uzbekistan в Джамбайском районе Самаркандской области. Завод позже освоил производство низкопольных автобусов MAN.
В 2019 года компания «Узавтосаноат» (34,2% доли), китайская Sinotruk International Investment Limited (32,9%) и немецкая MAN Truck & Bus SE (32,9%) подписали соглашение о создании совместного предприятия UZ Truck and Bus Motors на базе СП JV MAN Auto-Uzbekistan.
Sinotruk вошла в состав учредителей СП JV MAN Auto-Uzbekistan, вложив прямые иностранные инвестиции в уставной фонд предприятия в размере 12,1 млн долларов.
Согласно информации ГТК, UZ Truck and Bus Motors за первое полугодие 2021 года получила льготы на 25,8 млрд сумов ($2,4 млн): пошлины — 22,7 млрд сумов, НДС — 3,1 млрд сумов.
В первом квартале предприятие было освобождено от уплаты 11 млрд сумов (пошлины — 9,9 млрд, НДС — 1,1 млрд), а во втором — 14,8 млрд сумов (пошлины — 12,9 млрд, НДС — 1,9 млрд).
Суммарный объём льгот для вышеуказанных автопроизводителей превысил 2,57 трлн сумов. Для сравнения это составляет 38,6% валового регионального продукта Сырдарьинской области за это время — 6,67 трлн сумов.
Компании завозят некоторые модели автомобилей в готовом виде. Например, UzAuto Motors импортировал Chevrolet Tahoe и Traverse из США, Trailblazer — из Таиланда, Equinox и Tracker — из Китая.
«Джизакский автомобильный завод» также сообщал, что на первом этапе будет завозить автомобили Volkswagen и Škoda в готовом виде, а с 2022 года начнётся полный цикл производства в Узбекистане.
Автомобили Hyundai импортируются из Казахстана, а Kia — предположительно из Республики Корея.
Другие компании отрасли
В январе-июне 2021 года льготы также были предоставлены другим компаниям в структуре «Узавтосаноат». Например, Uzauto Motors Powertrain, производящая двигатели, получила льготы на 24,4 млрд сумов: пошлины — 20,8 млрд сумов, НДС — 3,5 млрд сумов, акциз — 80,3 млн сумов.
Совместное предприятие «Уз-Тонг Хонг Ко» по выпуску комплектующих для автомобилей UzAuto Motors было освобождено от уплаты 28 млрд сумов: пошлины — 24,5 млрд сумов, НДС — 3,5 млрд сумов.