1-mart kuni Buxoro viloyati Shofirkon tumani Ichki ishlar bo‘limi huzuridagi tergov bo‘limi tomonidan o‘z farzandini uzoq vaqt davomida qiynab kelgan fuqaro S.N.ga nisbatan qo‘shimcha ayblov e’lon qilindi. Bu haqda bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonovaning matbuot xizmati xabar berdi.
Yanvar oyida ombudsmanga ayol 5 yoshli bolasini 1,5 yildan ortiq vaqt davomida beshikka bog‘lagan holda kaltaklab, qiynab kelgani haqida ma’lumot va video dalillar kelib tushgandi.
So‘ngra holat yuzasidan ayolga nisbatan Jinoyat kodeksining 110-moddasi 2-qismi, “a, v” bandlari (Voyaga yetmagan, ojiz ahvoldaligi ayon bo‘lgan shaxsni qiynash) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Dastlabki tergov davomida S.N.ning harakatlarida Jinoyat kodeksining 104-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan jinoyat alomatlari — qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish ham aniqlangan.
Hozirda mazkur jinoyat ishi yuzasidan dastlabki tergov tamomlanib, ish materiallari qonuniy qaror qabul qilish uchun jinoyat ishlari bo‘yicha Shofirkon tuman sudiga yuborilgan, deyiladi xabarda.

Следственный отдел при ОВД Шафирканского района Бухарской области 1 марта предъявил дополнительное обвинение местной жительнице С. Н., истязавшей своего ребёнка длительное время. Об этом сообщила пресс-служба детского омбудсмана Узбекистана Сурайё Рахмоновой.
Как сообщалось ранее, в январе омбудсман получила информацию и видеодоказательства о том, что С. Н. укладывала своего шестилетнего ребёнка в бешик (колыбель), привязывала его и избивала палкой и другими предметами.
Тогда было возбуждено уголовное дело по пунктам «а» и «в» части 2 статьи 110 (истязание несовершеннолетнего, заведомо для виновного находившегося в беспомощном состоянии) Уголовного кодекса.
В ходе предварительного следствия в действиях С. Н. были также выявлены признаки преступления, предусмотренного частью 2 статьи 104 УК — умышленное причинение тяжкого телесного повреждения.
Сейчас предварительное следствие завершено, материалы дела направлены в Шафирканский районный суд по уголовным делам для принятия правового решения, говорится в сообщении.