1-sentabrdan Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida tajriba-sinov tariqasida umumiy o‘rta ta’lim maktablariga olis hududlardan qatnaydigan o‘quvchilar uchun bepul avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yiladi.
Bu Shavkat Mirziyoyevning 21-fevraldagi “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini 2024-yilda amalga oshirishga oid davlat dasturini tasdiqlagan farmonida ko‘zda tutilgan.
Hujjatda aytilishicha, transport xizmatlari autsorsing asosida amalga oshiriladi.
Olis va chekka hududlarda joylashgan 715 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasasi o‘quvchilari uchun bepul avtobuslarni yo‘lga qo‘yish prezident tomonidan 2023-yilning sentabrida tasdiqlangan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida ham ko‘zda tutilgan. Unga ko‘ra, 2024-yilda 100 ta maktabni qamrab olish rejalashtirilgandi.
O‘tgan yilning yozida Shavkat Mirziyoyev prezidentlikka nomzod sifatida Nukusda saylovchilar bilan uchrashuvda olis ovullardagi bolalar uchun maktab avtobuslari qatnovini yo‘lga qo‘yish birinchi Qoraqalpog‘istondan boshlanishini aytgandi.
2021-yilda UNICEF va Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati maktablarda yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha so‘rov o‘tkazgan. Respondentlarning yarmidan ko‘pi maktabga boradigan yo‘l xavfsiz emasligini ta’kidlagan. Xususan, Toshkentda respondentlarning 60 foizi shunday javob bergan. Aksariyat maktab o‘quvchilari maktabga piyoda boradi.
Hududlarda jamoat transporti va maktab o‘quvchilari hamda bog‘cha tarbiyalanuvchilarini tashish uchun avtobus, mikroavtobuslar yo‘qligi tufayli ko‘pincha bolalarni tashishda Damas`lar va yengil avtomashinalardan foydalaniladi. Ba’zi hollarda haydovchilar ularga 20 dan ortiq bolani sig‘dira olgan.

С 1 сентября в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях в порядке эксперимента будет внедрено бесплатное автобусное сообщение для учащихся средних общеобразовательных школ из отдалённых районов.
Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 21 февраля, которым утверждена Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2024 году.
Услуги перевозки будут оказываться на основе аутсорсинга, говорится в документе.
Организация бесплатных автобусов для учащихся 715 средних школ в отдалённых и труднодоступных местностях предусмотрена в Стратегии «Узбекистан-2030», утверждённой президентом в сентябре 2023 года. В 2024 году планировалось охватить 100 школ.
Прошлым летом Шавкат Мирзиёев на встрече с избирателями в Нукусе в качестве кандидата в президенты заявил, что первым регионом, где будут внедрены школьные автобусы для перевозки детей из отдалённых сёл, станет Каракалпакстан.
В 2021 году ЮНИСЕФ и ГУБДД МВД проводили опрос о безопасности дорожного движения у школ. Более половины респондентов отметили, что дорога в школу не является безопасной. В Ташкенте такой ответ дали 60% респондентов. Большинство школьников добираются до школы пешком.
В условиях отсутствия нормального общественного транспорта и автобусов и микроавтобусов для перевозки учащихся школ и воспитанников детсадов в регионах для перевозки детей часто используются не приспособленные для этого микровэны Damas и легковые автомобили. Некоторым водителям удаётся помещать в них более 20 детей.