Қорақалпоғистон олис овулларидаги болаларни ташиш учун мактаб автобуслари қатнови йўлга қўйиладиган биринчи вилоят бўлади. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев 12 июнь куни Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан (ЎзЛиДеП) президентликка номзод сифатида Нукусда сайловчилар билан учрашувда маълум қилди, деб хабар бермоқда партия матбуот хизмати.
Президентликка номзод 1−4-синф ўқувчиларига бепул овқат бериш Қорақалпоғистондан бошланганини эслатиб ўтди. У 2021 йилда давлат раҳбари лавозимига номзод сифатида ушбу таклиф билан чиққан эди. Кейин ўқувчилар учун бепул тушлик бутун Ўзбекистон бўйлаб тарқалди.
«Энди, олис ва чекка овуллардаги болажонларимизнинг мактабга бориши учун автобус қатновини ҳам, биринчи бўлиб шу заминдан бошлаймиз», — деб таъкидлади номзод.
Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистонда 160 та янги боғча қурилиши ва таъмирланиши, 2 мингта хусусий боғча ташкил қилинишини айтиб ўтди.
Келгуси етти йилда қўшимча 100 минг янги ўқувчи ўрни яратилиши лозим. Бунда, 30 та янги мактаб ва 150 та мактаб учун қўшимча бино қурилади, 350 таси таъмирланади. Ихтисослашган мактаблар сони эса, 2 карра оширилиб, 32 тага етказилади.
«Натижада, Қорақалпоғистондаги мактабларда 30−35 нафардан ортиқ бола ўқийдиган синфлар умуман бўлмайди», — дея ишонч билдирди Шавкат Мирзиёев.

Каракалпакстан станет первым регионом, где будут внедрены школьные автобусы для перевозки детей из отдалённых сёл. Об этом на встрече с избирателями в Нукусе 12 июня в качестве кандидата в президенты от Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) заявил Шавкат Мирзиёев, сообщает пресс-служба партии.
Кандидат напомнил, что внедрение бесплатного питания для учащихся начальных классов школ было внедрено с Каракалпакстана. С таким предложением он выступил, будучи кандидатом на пост главы государства в 2021 году. Впоследствии это распространили на весь Узбекистан.
«Перевозку детей, проживающих в отдалённых аулах, в и из школ мы также начнём с этой земли», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев заявил, что в республике намечено построить и реконструировать 160 детсадов и открыть 2000 частных детсадов.
В течение семи лет (столько составляет один президентский срок согласно обновлённой Конституции) должно быть создано 100 тысяч новых ученических мест. Для этого будет построено 30 новых школ и дополнительные корпуса в 150 школах, 350 школ будут отремонтированы, пообещал он. Количество специализированных школ увеличится в 2 раза — до 32.
«В результате в школах Каракалпакстана совсем не будет классов, где обучается более 30−35 детей», — заявил Шавкат Мирзиёев.