21-fevral kuni Ichki ishlar vazirligi tomonidan odam savdosida ayblanib qidiruvda bo‘lgan 23 yoshli Munisaxon Alijonova Turkiyadan deportatsiya qilindi, deb xabar qildi O‘zbekistonning Istanbuldagi bosh konsulxonasi.
“Monya” nomi bilan tanilgan ayol 2023-yildan beri qidiruvda bo‘lgan. U 13-fevral kuni Istanbulda O‘zbekiston va Turkiya huquq-tartibot idoralari hamkorligida o‘tkazilgan qo‘shma tezkor tadbir doirasida qo‘lga olindi.
Ushbu ayolning harakatlaridan jabrlangan fuqarolardan O‘zbekistonning Istanbuldagi bosh konsulxonasi yoki IIVga murojaat qilish so‘raladi.
Bu yil boshidan buyon odam savdosida ayblangan ayollar Turkiyadan deportatsiya qilinishi bilan bog‘liq uchinchi holat hisoblanadi. 10-yanvar kuni “Madam Klod” nomi bilan tanilgan Nilufar Mirxanova, 24-yanvar kuni Dilnoza Umarova va Mavludaxon Ulmasova O‘zbekistonga deportatsiya qilingandi.

Из Турции 21 февраля депортирована 23-летняя Мунисахон Алижонова, разыскиваемая МВД Узбекистана по обвинению в торговле людьми, сообщило генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле.
Женщина, известная как «Моня», находилась в розыске с 2023 года. Она была задержана в Стамбуле 13 февраля в рамках совместного оперативного мероприятия правоохранительных органов Узбекистана и Турции.
Граждан, пострадавших от действий этой женщины, просят обращаться в генконсульство Узбекистана в Стамбуле или в МВД Узбекистана.
Это уже третий случай с начала года, когда из Турции депортируют женщин, обвиняемых в торговле людьми. 10 января в Узбекистан депортировали Нилуфар Мирханову, известную как «Мадам Клод», 24 января — Дильнозу Умарову и Мавлудахон Улмасову.