Shavkat Mirziyoyev 19-apreldagi qarori bilan professional konsultantlarni jalb qilgan holda xalqaro bozorda auksionga qo‘yiladigan davlat aksiyalari paketlari (ulushlari) ro‘yxatini tasdiqladi.
Gap davlat ishtirokidagi yetti kompaniya haqida ketmoqda:
- Dehqonobod kaliy zavodi (100 foiz) — 2024-yil IV choragida;
- Samarqand avtomobil zavodi (SamAuto) (75,2 foiz) — 2024-yilning IV choragida;
- “O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasi (79,4 foiz) — 2025-yilning I choragida;
- “O‘zagrosug‘urta” (94,5 foiz) — 2025-yilning I choragida;
- Inter Hotel mehmonxonasi (100 foiz) — 2025-yilning I choragida;
- “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ (51 foiz) — 2025-yilning II choragida;
- Toshkent metallurgiya zavodi (49,9 foiz) — 2025-yilning II choragida.
Prezident 2024-yil 1-iyulga qadar mas’ul konsultant taklifiga asosan “Issiqlik elektr stansiyalari” yoki AJ tarkibidagi yakka tartibdagi issiqlik elektr stansiyalarining ustav kapitalidagi 51 foiz va undan ortiq davlat ulushini xususiylashtirishni boshlashni buyurdi.
Korxona tarkibiga 4 ta IES (Sirdaryo, Tolimarjon, To‘raqo‘rg‘on va Angren), 3 ta IEM (Farg‘ona, Muborak va Toshkent), 3 ta xizmat ko‘rsatish korxonasi (O‘zenergota'minlash, O‘zenergota'mir, O‘zenergosozlash) va “Toshkent issiqlik markazi” MCHJ kiradi.
Kimyo sanoati korxonalarini xususiylashtirish va isloh qilish dasturidan kelib chiqib, Davlat aktivlari agentligiga 2024-yil oxirigacha Dehqonobod kaliy zavodi davlat ulushini (100 foiz) xususiylashtirish jarayonini yakunlash topshirildi.
Zavodni 2023-yil 1-oktabrgacha xususiylashtirish rejalashtirilgan edi, biroq foydali qazilmalar bazasini baholash maqsadida keyinga qoldirilgan.
Keyinchalik ma’lum bo‘ldiki, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (O‘TTJ, mamlakat suveren jamg‘armasi) zavodning 165,1 million dollarlik muammoli qarzini va ular bo‘yicha foizlarini to‘lash uchun 1,9 trillion so‘m (102,16 million va 61,99 million dollar miqdoridagi O‘TTJ kreditlari va foizlar) yo‘naltirgan. Ya’ni jamg‘arma o‘z kreditini to‘lash maqsadida zavod aksiyalarini sotib olgan.
Zavod 123,67 million dollarga qurilgan, nominal ustav kapitali 2,66 trillion so‘mni tashkil etadi.
Shuningdek, 1-iyulga qadar “O‘zavtosanoat” AJning Samarqand avtomobil zavodi (SamAuto) ustav kapitalidagi 75,2 foiz ulushini professional konsultantlarni jalb qilgan holda auksionga qo‘yish ishlarini boshlash ham rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2025-yilda to‘rtta yirik davlat kompaniyasi aksiyalarining 5 foizgacha bo‘lgan qismini xalqaro fond bozorida sotish rejalashtirilmoqda. “O‘zbekgidroenergo”ning ikkilamchi taklifi (SPO) II chorakka, Navoiy kon-metallurgiya kombinatining birlamchi taklifi (IPO) III chorakka, “O‘zbektelekom” va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining IPO`lari IV chorakka rejalashtirilgan.
Xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rishga ishchi guruhlar javobgar bo‘ladi. Kompaniyalarning moliyaviy hisobotlarini xalqaro standartlar bo‘yicha tayyorlash, shuningdek, konsultantlarni jalb qilish, xalqaro reytinglarni olish, anderrayterlar faoliyatini va marketing materiallarini tayyorlashni tashkil etish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish ularning asosiy vazifalaridan hisoblanadi.
Prezident avvalroq O‘zbekistonda davlat mulki obyektlarini xususiylashtirishni jadallashtirish to‘g‘risidagi qarorni ham imzolagan edi. 247 ta korxona, xususan, Humo to‘lov tiziminining davlat ulushlarini sotish, 1000 dan ortiq ko‘chmas mulk obyektlari va 12 ta yirik korxona aksiyalarini ommaviy bozorga joylashtirish rejalashtirilgan. Sotilmay qolgan yer uchastkalarining narxi asta-sekin pasayadi.
Joriy yilda xususiylashtirish jarayonlarida 400 ta korxonadagi ulushlar, 800 ta korxonadagi ko‘chmas mulk va 2 ming gektar yer maydonlarini sotishdan 20 trillion so‘m daromad olish kutilmoqda.
Avvalroq “O‘zbekneftgaz” ning yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘i, Chinoz neftni qayta ishlash zavodi, Perfectum mobil aloqa operatori va Uzpaynet to‘lov xizmati xususiylashtirilgani haqida xabar berilgan edi. Bitimlar rasman e’lon qilinmagan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев постановлением от 19 апреля утвердил перечень государственных пакетов акций (долей), которые будут выставлены на торги на международном рынке с привлечением профессиональных консультантов.
Речь идёт о семи компаниях с государственным участием:
- Дехканабадский калийный завод (100%) — в IV квартале 2024 года;
- Самаркандский автомобильный завод (SamAuto) 75,2% — в IV квартале 2024 года;
- страховая компания «Узбекинвест» (79,4%) — в I квартале 2025 года;
- «Узагросугурта» (94,5%) — в I квартале 2025 года;
- гостиница Inter Hotel (100%) — в I квартале 2025 года;
- АО «Тепловые электрические станции» (51%) — во II квартале 2025 года;
- Ташкентский металлургический завод (49,9%) — во II квартале 2025 года.
Президент поручил до 1 июля 2024 года на основе предложения привлечённого консультанта начать приватизацию государственной доли в размере 51% и более в уставном капитале «Тепловых электрических станций» или отдельных тепловых электрических станций в составе АО.
В состав предприятия входят 4 ТЭС (Сырдарьинская, Талимарджанская, Туракурганская и Ангренская), 3 ТЭЦ (Ферганская, Мубарекская и Ташкентская), 3 обслуживающие предприятия (Узэнерготаъминлаш, Узэнерготаъмир, Узэнергосозлаш) и ООО «Ташкентская теплоцентраль».
Агентству госактивов на основании программы приватизации и реформирования предприятий химической промышленности до конца 2024 года поручено завершить процесс приватизации государственного пакета акций Дехканабадского калийного завода (100%).
Завод планировали приватизировать ещё до 1 октября 2023 года, но отложили, чтобы провести оценку минеральной базы.
Позже стало известно, что Фонд реконструкции и развития (ФРРУ, суверенный фонд страны) направил 1,9 трлн сумов на погашение проблемного долга завода и процентов по ним в 165,1 млн долларов (кредиты ФРРУ на 102,16 млн и 61,99 млн долларов и проценты). То есть фонд приобрёл акции завода, чтобы погасить свой же кредит.
Строительство самого завода обошлось в 123,67 млн долларов, номинальный уставной фонд составляет 2,66 трлн сумов.
До 1 июля также планируется начать работу по выставлению на торги 75,2% доли АО «Узавтосаноат» в уставном капитале Самаркандского автомобильного завода (SamAuto) с привлечением профессиональных консультантов.
Кроме того, в 2025 году планируется продать на международном фондовом рынке до 5% акций четырёх крупных госкомпаний. Вторичное предложение (SPO) «Узбекгидроэнерго» намечено на II квартал, первичное предложение (IPO) Навоийского горно-металлургического комбината — на III квартал, IPO «Узбектелекома» и Алмалыкского Навоийского горно-металлургического комбината — на IV квартал.
За подготовку к приватизации будут отвечать рабочие группы. Среди их основных задач — подготовка финансовой отчётности компаний по международным стандартам, а также координация работ по привлечению консультантов, получению международных рейтингов, координация деятельности андеррайтеров и организация подготовки маркетинговых материалов.
Президент ранее также подписал постановление об ускорении приватизации гособъектов в Узбекистане. Планируется продажа госдоли в 247 компаниях, включая платёжную систему Humo. свыше 1000 объектов недвижимости и публичное размещение акций 12 крупных предприятий. Стоимость нереализованных земельных участков будет постепенно снижаться.
В этом году ожидаются поступления в размере 20 трлн сумов в ходе приватизационных процессов за счёт реализации пакетов акций 400 предприятий, объектов недвижимости 800 предприятий и 2000 га земель.
Ранее стало известно о приватизации сети заправок компании «Узбекнефтегаз», Чиназского нефтеперерабатывающего завода, мобильного оператора Perfectum и платёжного сервиса Uzpaynet. Официально о сделках не сообщалось.