23-sentabr — 8-oktabr kunlari Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkazilayotgan 19-Osiyo o‘yinlarida O‘zbekiston terma jamoasi 43 medalni qo‘lga kiritdi, deya xabar bermoqda Milliy olimpiya qo‘mitasi.
2-oktabr holatiga ko‘ra, terma jamoa 11 oltin, 14 kumush va 18 bronza medali bilan 45 ga yaqin davlat orasida oltinchi o‘rinni egallab turibdi. Birinchi o‘rinda Xitoy 257 medal (142 oltin, 76 kumush, 39 bronza), Yaponiya ikkinchi (117: 30−43−44), uchinchi o‘rinda Janubiy Koreya (131: 30−39−62), to‘rtinchi o‘rinda Hindiston (56: 13−21−22) bormoqda.
O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta oltin, 3 ta kumush va ikkita bronza medalini qo‘lga kiritgan bo‘lsa-da, turnir jadvalida bir pog‘ona pastga tushdi. Xitoy Taipeyi (38: 12−10−16) beshinchi o‘ringa ko‘tarildi.
1-oktabr kuni yengil atletikachi Yekaterina Voronina Osiyo o‘yinlaridagi ikkinchi medalini qo‘lga kiritdi. U ko‘pkurash dasturida (100 m to‘siqlar bilan yugurish, balandlikka sakrash, yadro uloqtirish, 200 m yugurish, uzunlikka sakrash, nayza uloqtirish, 800 m yugurish) 6056 ball to‘plagan holda kumush medal sohibasiga aylandi. Eslatib o‘tamiz, u 2014-yilgi Osiyo o‘yinlarida ham oltin medalni qo‘lga kiritgan edi.
Baydarka va kanoeda eshkak eshish bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi o‘zi ishtirok etgan dasturning barcha turlari bo‘yicha finalga chiqdi.
Suv polosi bo‘yicha O‘zbekiston ayollar terma jamoasi barcha uchrashuvlarni o‘tkazib, Osiyo o‘yinlarini oltinchi o‘rinda yakunladi. Ushbu dasturda oltin medal va Parij-2024 Olimpiadasi yo‘llanmasi Xitoy termasiga nasib etdi.
Chim ustida xokkey bo‘yicha O‘zbekiston erkaklar terma jamoasi Osiyo o‘yinlaridagi ilk g‘alabasini qo‘lga kiritdi. “A” guruhida sportchilar 2-oktabr kuni 5-turda Singapur bilan uchrashib, raqiblarini 2:1 hisobida mag‘lub etishdi.

Сборная Узбекистана завоевала 43 медалей на 19-х Азиатских играх, проходящих с 23 сентября по 8 октября в китайском Ханчжоу, сообщает Национальный олимпийский комитет.
азиатские игры, азиатские игры-2022, водное поло, гребля на байдарках и каноэ, легкая атлетика, хоккей на траве
По итогам 2 октября национальная команда занимает уже шестое место среди около 45 стран с 11 золотыми, 14 серебряными и 18 бронзовыми медалями. На первом месте расположился Китай — 257 медаль (142 золотых, 76 серебряных, 39 бронзовых), на втором — Япония (117: 30−43−44), на третьем — Южная Корея (131: 30−39−62), на четвёртом — Индия (56: 13−21−22).
По сравнению с предыдущим днём узбекистанцы завоевали 1 золотую, 3 серебряные и две бронзовые награды, но опустились на одну строчку ниже в турнирной таблице. На пятую строчку поднялся Китайский Тайбэй (38: 12−10−16).
1 октября легкоатлетка Екатерина Воронина завоевала свою вторую медаль Азиатских игр. Она стала серебряным призёром в программе многоборья (бег 100 м с барьерами, прыжок в высоту, толкание ядра, бег 200 м, прыжок в длину, метание копья, бег 800 м) с результатом 6056 очков. Напомним, что на её счету также золотая награда Азиатских игр 2014 года.
Сборная Узбекистана по гребле на байдарках и каноэ прошла в финал во всех видах программы, в которых принимала участие.
Женская сборная Узбекистана по водному поло провела все матчи и завершила Азиаду на шестом месте. В этой программе золотая медаль и путёвка на Олимпиаду Париж-2024 достались сборной Китая.
Мужская сборная Узбекистана по хоккею на траве одержала свою первую победу в рамках Азиатских игр. В группе «А» спортсмены встретились 2 октября с Сингапуром в 5-туре и обыграли соперников со счётом 2:1.
В командной программе по шахматам женская сборная обыграла Южную Корею со счётом 4:0, а мужская уступила Ирану со счётом 1,5:2,5. В следующем туре мужчины сыграют с командой Китая, девушки — с Гонконгом.