Tog‘li Qorabog‘dagi voqealar fonida Yerevanda uchinchi kundirki ommaviy norozilik namoyishlari davom etmoqda, deb yozadi News.am. Namoyishchilar Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyanning iste’fosini va tan olinmagan respublikadan ko‘chirib kelinganlarni qabul qilishni talab etmoqda.
Nashrning yozishicha, namoyishchilar shaharning markaziy ko‘chalarini to‘sib, “Arsax” (Tog‘li Qorabog‘ning armancha nomi — tahr.) va “Nikol — xoin” deya baqirmoqda. Namoyishchilarga bir qator universitet talabalari qo‘shilgan.
Armenia Today nashri xabariga ko‘ra, namoyishlarda qo‘lga olinganlar soni 84 kishiga yetgan. Barcha qo‘lga olinganlar Armaniston Jinoyat kodeksining 182-moddasi (Hokimiyat vakilining qonuniy talablarini bajarmaslik) bo‘yicha politsiya idorasiga olib ketilgan.
Juma kuni bo‘lib o‘tgan hukumat yig‘ilishida Pashinyan Tog‘li Qorabog‘ aholisi “agar mintaqada qolishi mumkin emasligi aniqlansa”, Armanistonga evakuatsiya qilinishi mumkinligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda 40 mingdan ortiq ko‘chiriladiganlar uchun yashash joylari tayyorlab qo‘yilgan.
Shu bilan birga, Armaniston bosh vaziri “bizning „A“ rejamiz Tog‘li Qorabog‘ni aholidan bo‘shatish emas” deya ta’kidladi, unga ko‘ra, Yerevan “vatandoshlarining o‘z uylarida qo‘rqmasdan, munosib sharoit va xavfsizlikda yashashini” ta’minlashga intilmoqda. Pashinyanning so‘zlariga ko‘ra, hozirda tan olinmagan respublikadagi tinch aholi hayotiga bevosita tahdid yo‘q.
Tog‘li Qorabog‘dagi mojaroning avj olishi 19-sentabrda Ozarbayjon tan olinmagan respublikada “aksilterror operatsiyasi” boshlanganini e’lon qilib, jumladan, poytaxt Stepanakertni o‘qqa tuta boshlaganidan keyin yuz berdi.
20-sentabr kuni tomonlar harbiy harakatlarni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Tog‘li Qorabog‘ hukumati Ozarbayjonning talablariga rozi bo‘ldi: tan olinmagan respublika armiyasi tarqatib yuboriladi va uning hududidan harbiy texnika olib chiqiladi. Kelishuvga ko‘ra, mahalliy aholining reintegratsiyasi va xavfsizligi masalalari Ozarbayjon vakillari bilan uchrashuvlarda hal etiladi.

В Ереване третий день продолжаются массовые протесты на фоне событий в Нагорном Карабахе, сообщает News.am. Демонстранты требуют отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна и приёма вынужденных переселенцев из непризнанной республики.
Как пишет издание, митингующие перекрыли центральные улицы города и скандируют «Арцах» (армянское название Нагорного Карабаха — ред.) и «Никол — предатель». К протестующим присоединились студенты ряда вузов.
По информации Armenia Today, количество задержанных на акциях протеста достигло 84 человек. Все задержанные доставлены в полицию по статье 182 (невыполнение законного требования представителя власти) УК Армении.
На заседании правительства в пятницу Пашинян заявил, что жители Нагорного Карабаха могут быть эвакуированы в Армению «если будет зафиксирована невозможность их пребывания» в этом регионе. По его словам, в стране уже подготовили места для проживания свыше 40 тысяч переселенцев.
В то же время армянский премьер отметил, что «наш план „А“ не состоит в том, чтобы обезлюдить Нагорный Карабах» и Ереван стремится к тому, чтобы «соотечественники жили в своих домах без страха, достойно и безопасно». По оценке Пашиняна, сейчас прямой угрозы жизни мирному населению непризнанной республики нет.
Обострение конфликта в Нагорном Карабахе началось 19 сентября после того, как Азербайджан объявил об «антитеррористической операции» в непризнанной республике и начал обстрелы ее территории, в том числе столицы Степанакерта.
20 сентября стороны достигли договорённости о прекращении боевых действий. Власти Нагорного Карабаха согласились на требования Азербайджана: армию непризнанной республики расформируют, с ее территории выведут военную технику. Вопросы реинтеграции и безопасности местного населения, по соглашению, будут решаться на встречах с представителями Азербайджана.