2023-yilning dastlabki olti oyi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston konsolidatsiyalashgan budjeti taqchilligi 5,7 foizni tashkil etdi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligining budjet ijrosi to‘g‘risidagi hisobotida aytiladi.
Konsolidatsiyalashgan budjetga davlat budjeti, davlat maqsadli jamg‘armalarining budjetlari, budjet tashkilotlarining budjetdan tashqari jamg‘armalari hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (suveren fond) mablag‘lari kiradi. Avvalroq davlat budjeti taqchilligi 6,1 foizdan oshgani haqida xabar bergandik.
Birinchi yarimyillikda konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari 153,8 trln so‘mni, xarajatlari 180,8 trln so‘mni tashkil etdi. Defitsit 26,9 trln so‘m yoki YAIMga nisbatan 5,7 foiz bo‘ldi. Bu avvalgi yillarga nisbatan ancha yuqori:
- 2020-yil (koronavirus pandemiyasi): birinchi yarimyillikda — 8,9 trln so‘m (YAIMga nisbatan 3,4 foiz), yil yakunida — 26,09 trln so‘m (YAIMga nisbatan 4,5 foiz);
- 2021-yil (pandemiya ta’sirining davom etishi): yil yakuniga ko‘ra — 40,8 trln so‘m (YAIMga nisbatan 5,6 foiz);
- 2022-yil (Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi, logistika muammolari, Rossiyaga qarshi sanksiyalar): birinchi yarimyillikda — 14,4 trln so‘m (YAIMning 3,7 foizi), yil yakunida — 35,22 trln so‘m (4 foiz).
Shunday qilib, hukumat 3 foizlik taqchillik chegarasini bu qoida qonunda o‘z aksini topganidan keyin ham biror marta ushlab turolmadi.
Birinchi yarimyillikda budjet taqchilligining yarmidan ko‘pi yil boshidagi davlat budjeti, davlat maqsadli jamg‘armalari, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi va budjetdan tashqari jamg‘armalar mablag‘lari qoldig‘i hisobidan qoplandi — 14,5 trln so‘m.
Defitsitning qolgan qismi qoplanishi uchun 6,7 trln so‘m davlat qarzi, jumladan, 1,7 trln so‘m tashqi kreditlar jalb etilgan, 5 trln so‘m davlat obligatsiyalari ichki bozorga chiqarilgan.
Shuningdek, davlat dasturlarini amalga oshirish uchun xalqaro moliya institutlaridan 4,2 trln so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar jalb qilindi, taqchillikning yana 1,5 trln so‘mi davlat mulkini xususiylashtirishdan tushgan tushumlar hisobidan moliyalashtirildi.
Avval xabar berganimizdek, prezident qarori loyihasi bilan 2023-yilda konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligining maksimal miqdorini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizdan 5 foizga yoki 53,4 trillion so‘mgacha oshirish taklif etilgan. Agar hukumat yana xarajatlar chegarasiga amal qilmasa, bu davlat xarajatlarining 1,8 mlrd dollarga oshishiga olib keladi. Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov avvalroq taqchillikning oshishi gaz importi yuqorilashi bilan bog‘liqligini ta’kidlagandi.
2022-yilda hukumat davlat budjeti defitsiti yalpi ichki mahsulotning 3 foizi miqdoridan oshmasligi kerakligi bo‘yicha chegarani ushlab turolmagan, shu sababli parlament xarajatlarni 2 mlrd dollarga oshirishni va YAIMning 4 foizigacha bo‘lgan chegarani tasdiqladi. Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov davlat xarajatlarining o‘sishi hisobiga inflyatsiya darajasi prognoz ko‘rsatkichlaridan yuqori darajada shakllanayotganini, shu sababli fiskal konsolidatsiyaning roli oshib borayotganini (xarajat va daromadlarni optimallashtirish) ta’kidlagandi.

По итогам первых шести месяцев 2023 года дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил 5,7%. Это следует из отчёта Министерства экономики и финансов об исполнении бюджета.
В консолидированный бюджет входят госбюджет, бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды бюджетных организаций и средства Фонда реконструкции и развития (суверенный фонд). Ранее мы сообщали о дефиците госбюджета, который превысил 6,1%.
За первое полугодие доходы консолидированного бюджета составили 153,8 трлн сумов, расходы — 180,8 трлн сумов. Дефицит составил 26,9 трлн сумов, или 5,7% ВВП. Это намного больше показателей предыдущих лет:
• 2020 год (пандемия коронавируса): в первой половине — 8,9 трлн сумов (3,4% к ВВП), по итогам года — 26,09 трлн сумов (4,5% ВВП);
• 2021 год (продолжение влияния пандемии): по итогам года — 40,8 трлн сумов (5,6% ВВП);
• 2022 год (военное вторжение России в Украину, логистические проблемы, санкции против РФ): за первое полугодие — 14,4 трлн сумов (3,7% ВВП), по итогам года — 35,22 трлн сумов (4%).
Таким образом, правительство ни разу не укладывалось в предельный размер дефицита в 3%, даже после отражения этого правила в законе.
В первом полугодии больше половины бюджетного дефицита было покрыто за счёт остатка средств на начало года в госбюджете, государственных целевых фондах, Фонде реконструкции и развития и внебюджетных фондов — 14,5 трлн сумов.
Ещё 6,7 трлн сумов — за счёт средств государственного долга, в том числе 1,7 трлн сумов — внешние займы, 5 трлн сумов — выпуск государственных облигаций на внутреннем рынке.
Кроме того, льготные кредиты на 4,2 трлн сумов были привлечены от международных финансовых институтов на реализацию государственной программы, а ещё 1,5 трлн сумов дефицита профинансировано за счёт доходов от приватизации госимущества.
дефицит бюджета, консолидированный бюджет, министерство экономики и финансов
Как мы сообщали ранее, проектом постановления президента предлагалось увеличить предельный размер дефицита консолидированного бюджета в 2023 году с 3% до 5% ВВП, или до 53,4 трлн сумов. Если правительство снова не уложится в лимит расходов, это приведёт к увеличению госрасходов на 1,8 млрд долларов. Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов ранее отметил, что рост дефицита связан с возросшим импортом газа.
В 2022 году правительство не уложилось в лимит госбюджета в 3% ВВП, из-за чего парламент одобрил увеличение расходов на 2 млрд долларов, а лимита — до 4% к ВВП. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов отмечал, что из-за увеличения госрасходов уровень инфляции формируется выше прогнозов, в связи с чем возрастает роль бюджетной консолидации (оптимизации расходов и доходов).