Ushbu lavozimga tayinlangunga qadar “Qishloq qurilish bank” Buxgalteriya hisobi va hisoboti departamenti boshlig‘ining o‘rinbosari vazifasida ishlab kelayotgan edi.
Bungacha Kengash 2020-yil fevralidan buyon tumanga rahbarlik qilgan avvalgi hokim Furqat Xudoyberdiyevni lavozimidan ozod etishni ma’qullagan edi.
Zoyir Mirzayev.
Sessiyada viloyat hokimi Zoyir Mirzayev Xudoyberdiyevning ishdan bo‘shatilishiga sabab bo‘lgan muammolarni sanab o‘tdi.
U viloyatdagi eng og‘riqli muammo toza ichimlik suvi ekanini ta’kidladi. Joriy yilda tuman aholisini markazlashgan holda ichimlik suvi bilan ta’minlash uchun 3 mlrd so‘mga yaqin mablag‘ ajratildi. Yaqin kelajakda aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash 37 foizdan 75 foizga oshishi kutilmoqda.
Unga ko‘ra, umuman olganda, Bekobod uchun respublika budjetidan mablag‘ ajratishda muammo yo‘q.
Eksport qiluvchi korxonalar bilan ishlash, qurilish-ta'mirlash ishlarining sifatli va o‘z vaqtida bajarilishi nazoratdan chetda qolmoqda, dedi Mirzayev.
Uning qayd etishicha, aholi suv ta’minoti xizmatlari uchun to‘lovlarning atigi 32 foizini to‘lagan.
Bundan tashqari, 10 mingdan ortiq yigit-qiz xorijda mehnat muhojirlaridir. Ularni olib kelish, ish bilan ta’minlash ishlari e’tibordan chetda qolmoqda. “Bu boradagi ishlarni qattiq nazoratga olish kerak. Bugungi kunda 85 gektar yer kimoshdi savdosiga qo‘yilgan. Lekin sotilgani yo‘q. Chunki qarovsiz yerlar suv ta’minotisiz sotuvga qo‘yilgan”, — dedi viloyat hokimi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tumanda 3271 nafar bola bog‘chaga bormaydi. 25 ta mahallada umuman bog‘cha yo‘q.
“Yoshlar daftariga” kiritilgan 1698 nafar yoshlardan atigi 977 nafari yordam olgan. Bu borada Bekobod tumani eng yomon ko‘rsatkichni qayd etdi, — dedi Zoyir Mirzayev.
Sobiq tuman hokimi o‘tgan olti oy davomida bor-yo‘g‘i 6 marta targ‘ibot tadbirlari o‘tkazgan va 47 nafar fuqaro bilan muloqot qilgan. Natijada viloyat, respublika boshqarma va tashkilotlariga tuman aholisidan kelib tushgan murojaatlar soni ikki barobarga oshgan.

Шухрат Шахобутдинович Мирзаев утверждён новым хокимом Бекабадского района Ташкентской области, сообщила в понедельник пресс-служба областной администрации.
Шухрат Мирзаев родился в 1982 году в Ташкенте. Окончил Ташкентский финансовый институт (2004), Ташкентский филиал Российского экономического университета имени Плеханова (2007), Академию государственного и общественного строительства при президенте Узбекистана (2009).
До назначения работал заместителем начальника департамента «Кишлок курилиш банка» по бухгалтерскому учёту и отчетности.
До этого кенгаш одобрил увольнение предыдущего хокима района Фурката Худойбердиева, который возглавлял район с февраля 2020 года.
Зойир Мирзаев.Зойир Мирзаев.
Хоким области Зойир Мирзаев на сессии перечислил проблемы, из-за которых был уволен Фуркат Худойбердиев.
Он отметил, что самой болезненной проблемой в районе является чистая питьевая вода. В текущем году на централизованное обеспечение населения района питьевой водой выделено около 3 млрд сумов. Поставлена задача увеличить охват питьевым водоснабжением с 37% до 75%.
Работа с предприятиями-экспортёрами, качественное и своевременное выполнение строительно-ремонтных работ остаются без контроля, заявил Зойир Мирзаев.
Он отметил, что население оплатило только 32% платежей за услуги водоснабжения.
Более 10 тысяч молодых мужчин и женщин являются трудовыми мигрантами за границей, продолжил хоким области.
«Сегодня на торги выставлено 85 га земель. но они не продаются. Потому что выставлены бесхозные земли без водоснабжения», — сказал он.
По его словам, 3271 ребёнок в районе не посещает детский сад. В 25 махаллях детсадов вообще нет.
Только 977 из 1698 молодых людей, включённых в «молодёжную тетрадь», получили помощь. У Бекабадского района по этому направлению худший показатель, отметил Зойир Мирзаев.
За последние полгода бывший хоким района всего шесть раз проводил выездные приёмы, в ходе которых пообщался с 47 жителями. В результате в 2 раза увеличилось количество обращений, направленных от жителей района в областные и республиканские организации.
Ранее мы писали, что после критики президента Шавката Мирзиёева были уволены хокимы Бекабадского и Зангиатинского районов.