O‘zbekistonning Fransiya va Portugaliyadagi elchisi Sardor Rustamboyev 23-aprel kuni Parijda bo‘lib o‘tgan O’zbekistonlik xalqaro forumi doirasida “Gazeta.uz”ga Toshkentda tramvay qatnovini tiklash bo‘yicha ikki davlat hamkorligi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Fransiyaning Alstom kompaniyasi kelishuvlarga erishilgan taqdirda, o‘z jihozlarini yetkazib berib, O‘zbekiston poytaxtida tramvay liniyasi quradi.
“Yanada aniqrog‘i, [Alstom] Toshkent bo‘ylab optimal yo‘nalishlarni ishlab chiqish bo‘yicha konsalting xizmatlarini taqdim etadi. Ular hukumatimiz, Toshkent hokimligi, Transport vazirligi bilan birgalikda yo‘lovchi oqimi, yuklamani hisobga olgan holda Toshkent ichida optimal yo‘nalishlarni ishlab chiqadi. Uskunalarni yetkazib bermagan taqdirda ham, agar boshqa yetkazib beruvchi bo‘lsa, [baribir] bizga bu infratuzilmani yaratishda yordam berishadi”, — deya ma’lum qildi u.
Diplomatning ta’kidlashicha, tramvay liniyasini qurish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqilmoqda, gap Toshkentni Yangi Toshkent bilan bog‘laydigan hamda “Do‘stlik” metro bekatidan boshlanadigan Yangi O‘zbekiston ko‘chasidagi potensial yo‘nalish haqida ketmoqda.
“Bu endi, infratuzilma nuqtai nazaridan osonroq — mavjud yo‘llar buzilmaydi, balki eng yaqin metro bekatidan Yangi Toshkentgacha yo‘l ochiladi. U yerda yo‘lovchilar ochimi kichik bo‘ladi deb o‘ylamayman. [Yangi Toshkent] haqiqatan millioner-shahar bo‘ladi. O‘ylaymanki, juda tez to‘ladi. Shu bois, hozirgi bosqichda biz allaqachon yangi infratuzilmani qurmoqdamiz”, — dedi Sardor Rustamboyev.
Tramvaylarning o‘zini Alstom`dan yetkazib berish imkoniyatiga kelganda, elchining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston tomoni “mahalliylashtirish talabini qo‘ymoqda”.
“Biz hozir mahalliylashtirish talabini qo‘ymoqdamiz. Chunki uni yetkazib berish boshqa, iloji boricha mahalliylashtirish boshqa masala. Shuning uchun bularning barchasi suhbat mavzusi, kelishuvlar mavzusi. Lekin eng muhimi, ikki davlat prezidentlarining siyosiy irodasi bor. Kelishuvga erishildi va Fransiya bu borada, bu sohada dunyoda yetakchi hisoblanadi. Shuning uchun ularning kompetensiyasi borasida hech qanday muammo yo‘q. Bizga berilayotgan barcha takliflar va maslahatlar, menimcha, shahardagi tirbandlik holati bilan bog‘liq vaziyat tez va operativ bartaraf etilishiga olib keladi”, — dedi u.
“Gazeta.uz” o‘tgan yilning noyabr oyida Alstom Toshkentda tramvay liniyalarini qurishi haqida xabar bergan edi. O‘shanda uzunligi 9,1 km bo‘lgan liniyalarning narxi 167,4 mln yevroga baholangan. Bitim Parijda O‘zbekiston prezidentining tashrifi doirasida imzolangan.
Transport vaziri Ilhom Mahkamov qurilish ishlari bilan Alstom shug‘ullanishini tasdiqladi, biroq yo‘nalishlar hali aniqlanmagan.
Transport boshqarmasi boshlig‘i Anvar Jo‘rayev 2022-yil yozida ikkita tramvay yo‘nalishi — TTZ va Ippodromdan Shimoliy vokzalgacha bo‘lgan yo‘nalish bo‘yicha takliflar tayyorlanganini ta’kidladi.
Joriy yilning yanvar oyida Toshkentning o‘sha paytdagi hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev infratuzilma, shaharsozlik, jamoat transporti va mahalliylashtirish sohalarida umumiy qiymati 1 mlrd yevro bo‘lgan uzoq muddatli dastur bo‘yicha yo‘l xaritasini tasdiqlagan edi. Hujjatda tramvay liniyasining texnik-iqtisodiy asoslari va tramvay vagonlari uchun butlovchi qismlarni mahalliylashtirish dasturini ishlab chiqish topshirilgan.
Aprel oyida Transport vazirligi rahbari Ilhom Mahkamov mutaxassislar tomonidan eski va yangi Toshkentni bog‘laydigan tramvay liniyasini qurish bo‘yicha ishlarni boshlash taklif qilinayotganini ta’kidlagan edi. “Agar hozir shahar ichida tramvay qurishni boshlasak, tirbandliklarga ham duch kelamiz, deyishyapti. Tramvay ishga tushirilgandan keyin emas, balki qurilish vaqtida. Bu juda uzoq vaqt talab etadi”, — degan edi u.

Посол Узбекистана во Франции и Португалии Сардор Рустамбаев на полях международного форума O’zbekistonlik 23 апреля в Париже рассказал «Газете.uz» о сотрудничестве двух стран в восстановлении трамвайного движения в Ташкенте.
По его словам, французская компания Alstom при достижении договорённостей поставит своё оборудование и построит в столице Узбекистана трамвайную линию.
«Более того, [Alstom] оказывает услуги консультанта по разработке оптимальных маршрутов внутри Ташкента. Они будут совместно с нашими властями, хокимиятом Ташкента, Министерством транспорта разрабатывать оптимальные маршруты внутри Ташкента с учётом пассажиропотока, нагрузки. Даже если они не предоставят оборудование, если будет другой поставщик, они [все равно] будут помогать нам делать эту инфраструктуру», — заявил он.
Дипломат отметил, что рассматриваются планы строительства трамвайной линии, речь идёт о потенциальном маршруте на улице Новый Узбекистан, которая соединит Ташкент с «Новым Ташкентом» и будет начинаться от станции метро «Дустлик».
«Это уже легче в плане инфраструктуры — не ломать существующие дороги, а уже сделать линию от ближайшей станции метро до Нового Ташкента. Я не думаю, что там будет маленький пассажиропоток. [Новый Ташкент] фактически будет городом-миллионником. Думаю, очень быстро заполнится. И поэтому на этом этапе мы уже закладываем новую инфраструктуру», — сказал Сардор Рустамбаев.
Что касается возможности поставок самих трамваев со стороны Alstom, по словам посла, узбекская сторона «настаивает на локализации».
«Мы сейчас настаиваем на локализации. Потому что одно дело поставить, другое дело максимально это сделать местным. Поэтому это все предмет разговора, предмет договорённостей. Но самое главное — есть политическая воля президентов двух стран. Была достигнута договорённость, и Франция в этом, в этой сфере она мировой лидер. Поэтому никаких вопросов в их компетенции нет. Все предложения, которые нам дают, и консультации, которые нам будут оказывать, — я думаю, они приведут к тому, что ситуация с трафиком в городе достаточно быстро и достаточно оперативно разгрузится», — заявил он.
«Газета.uz» в ноябре прошлого года сообщала, что Alstom построит трамвайные линии в Ташкенте. Стоимость линий протяжённостью 9,1 км тогда оценивалась в 167,4 млн евро. Соглашение было подписано в Париже во время визита президента Узбекистана.
Министр транспорта Илхом Махкамов подтверждал, что строительством займётся Alstom, но маршруты пока не определены.
Начальник Управления транспорта Анвар Джураев летом 2022 года отмечал, что подготовлены предложения по двум маршрутам трамвая — от ТТЗ и от Ипподрома до Северного вокзала.
В январе этого года Джахонгир Артыкходжаев, бывший тогда хокимом Ташкента, утвердил «дорожную карту» долгосрочной программы в области инфраструктуры, градостроительства, общественного транспорта и локализации стоимостью 1 млрд евро. В документе поручено разработать ТЭО трамвайной линии и программу локализации комплектующих для трамвайных вагонов.
В апреле глава Минтранса Илхом Махкамов отметил, что эксперты предлагают начать работу со строительства трамвайной линии, которая свяжет старый и новый Ташкент. «Они говорят, что если сейчас начать строить трамвай внутри города, мы столкнёмся с ещё большими заторами. Не после запуска трамвая, а во время его строительства. Это потребует очень много времени», — сказал он.