Turkmanistondagi eng yirik «Galkinish» gaz konida yuz bergan avariya va O‘zbekistonga gaz yetkazib berishda kuzatilgan uzilishda ayblanib «Turkmangaz» davlat konsernida olti kishi hibsga olindi. Bu haqda Niderlandiyada ro‘yxatdan o‘tgan Turkmen.news axborot va inson huquqlari tashkiloti hukumatdagi manbalarga tayanib xabar berdi.
Qo‘lga olinganlar orasida moddiy-texnika resurslari va ta’minot boshqarmasi boshlig‘i Shohrat Ajdarov va «Turkmengazakdirish» («Turkmantransgaz») uyushmasi rahbari vazifasini bajaruvchi Shohrat Chopanovlar borligi aytilmoqda.
Nashrning yozishicha, Bosh prokuratura tekshiruvi «Galkinish» konidan O‘zbekistonga gaz yetkazib berish to‘xtatilgan atigi olti kun ichida yetkazilgan zarar miqdori 59,7 million dollarni tashkil etishi mumkinligini ko‘rsatdi. Bundan tashqari, Turkmanistonni Xitoyga gaz yetkazib bermagani uchun jarima kutmoqda.
Ma’lum qilinishicha, avariya yanvar oyidagi anomal sovuqning eng yuqori cho‘qqisida «sifatsiz quritish datchiklari» ishlamay qolgani sababli sodir bo‘lgan. Turkmen.news manbasining xabar berishicha, rasmiy Toshkent Turkmanistondan katta miqdorda pul kompensatsiyasi talab qilgan.
«Muzokaralardan so‘ng O‘zbekiston suyultirilgan gazni kompensatsiya ekvivalenti evaziga olishga ko‘ndirdi. Turkmanistonning rasmiy OAVlarida suyultirilgan gazning O‘zbekistonga o‘tkazilishi bepul yordam sifatida ko‘rsatildi», — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston Energetika vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga O‘zbekiston gaz ta’minotidagi uzilishlar uchun kompensatsiya talab qilganini rad etdi. «Bu mutlaqo noto‘g‘ri», — dedi Energetika vazirligi.
Statistika agentligining «Gazeta.uz»ga taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, 11 oy davomida (yanvar-noyabr) O‘zbekiston Turkmanistondan 154,2 million dollarga 2,26 milliard kub metr gaz sotib olgan. Dekabr oyida yetkazib berish hajmi 127,7 million dollarni tashkil etdi (2022 yil uchun jami 281,9 million dollar, bu 2021 yilga nisbatan 82,5 foizga ko‘p). O‘sha oy prezident administratsiyasi rahbari Ashxobodga tashrif buyurib, prezident Serdar Berdimuhammedov bilan uchrashdi va qishki mavsum uchun 1,5 milliard kub metr gaz yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzdi.
Turkmaniston sovuq tufayli yuzaga kelgan texnik sabablarga ko‘ra 12 yanvardan boshlab O‘zbekistonga gaz eksportini to‘xtatdi. Yetkazib berish 21 yanvardan tiklandi.

В государственном концерне «Туркменгаз» арестованы шесть человек по обвинению в аварии на крупнейшем месторождении газа в Туркменистане «Галкыныш» и срыве поставок голубого топлива в Узбекистан. Об этом со ссылкой на источники в правительстве сообщила новостная и правозащитная организация Turkmen.news, зарегистрированная в Нидерландах.
Среди задержанных, как сообщается, — начальник управления материально-технических ресурсов и комплектации Шохрат Аждаров и и. о. начальника объединения «Туркменгазакдырыш» («Туркментрансгаз») Шохрат Чопанов.
По данным издания, проверка Генеральной прокуратуры показала, что только за шесть дней вынужденного простоя поставок газа в Узбекистан с месторождения «Галкыныш» сумма ущерба могла составить 59,7 млн долларов. Кроме того, Туркменистан ожидает штраф за недопоставки газа в Китай.
Сообщается, что авария произошла в пик январских морозов из-за выхода из строя «некачественных датчиков осушки». Источник Turkmen.news сообщил, что узбекская сторона якобы потребовала от Туркменистана крупную денежную компенсацию.
«После переговоров Узбекистану удалось уговорить принять взамен сжиженный газ на эквивалентную сумму. В туркменских официальных СМИ передачу сжиженного газа представили как безвозмездную помощь», — говорится в материале.
В пресс-службе Министерстве энергетики Узбекистана «Газете.uz» опровергли, что Узбекистан требовал компенсации за срывы поставок газа. «Это совершенно неверно», — заявили в Минэнерго.
Согласно данным Агентства статистики, предоставленным «Газете.uz», за 11 месяцев (январь-ноябрь) Узбекистан закупил у Туркменистана 2,26 млрд кубометров газа за 154,2 млн долларов. В декабре объём поставок составил уже 127,7 млн долларов (всего за 2022 год — 281,9 млн долларов, что на 82,5% больше 2021 года). В том месяце глава Администрации президента посещал Ашхабад для встречи с президентом Сердаром Бердымухамедовым и заключения контракта на поставку 1,5 млрд кубометров газа на зимний сезон.
Туркменистан по техническим причинам, вызванным морозами, с 12 января приостановил экспорт газа в Узбекистан. Поставки возобновились с 21 января.