17 iyun kuni Toshkent shahridagi 110-maktabda 2−11-sinflar uchun rus tilini xorijiy til sifatida o‘qitish bo‘yicha yangi darsliklar taqdimoti bo‘lib o‘tdi, deb xabar berdi Xalq ta’limi vazirligi huzuridagi Respublika ta’lim markazi.
Mazkur darsliklar A.I. Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti hamkorligida O‘zbekistondagi maktablarda rus tili fanini va umumta’lim fanlarini rus tilida o‘qitishning sifatini oshirishga qaratilgan «Zo‘r!» loyihasi doirasida ta’lim o‘zbek va qardosh tillarida olib boriladigan maktablarning 2−11-sinf o‘quvchilari uchun yaratildi.
Darsliklar Milliy o‘quv dasturi asosida zamonaviy ta’lim standartlari, ilg‘or o‘qitish usullari va baholash tizimini hisobga olgan holda yaratilgan. U o‘quvchida o‘qib tushunish, tinglab tushunish, fikrni yozma va og‘zaki tarzda ifodalay olish kabi 4 ta ko‘nikmani shakllantirishga e’tibor qaratadi.
Shuningdek, darsliklarining har birida yangi mavzuni vizual qabul qilishning afzalliklari inobatga olingan. Har bir sinf darsligiga 2 tadan loyiha ishi, darslikning oxirida 7 ta tildagi lug‘at ham kiritilgan.

Презентация новых учебников по русскому языку в качестве иностранного для 2−11-х классов школ прошла в Ташкенте 17 июня, сообщил Республиканский центр образования при Министерстве народного образования Узбекистана.
Учебники были разработаны в рамках проекта «Зўр!», направленного на повышение качества обучения русскому языку и образования на нём в школах Узбекистана с узбекским и родственными ему языками обучения, совместно Республиканским центром образования и Российским государственным педагогическим университетом имени А. И. Герцена.
Книги созданы в рамках Национальной учебной программы Узбекистана с учётом современных стандартов образования, передовых учебных методик и системы оценивания, говорится в сообщении.
Они направлены на развитие четырёх языковых навыков — чтения, слушания, говорения и письма — и имеют аудиоприложения.
Учебник для каждого класса содержит по два проектных задания и словари. Отдельное внимание уделено визуальной составляющей подачи материала.