O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 iyundagi farmoni bilan davlat rahbarining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakilining vazifalarini belgilab berdi.
Mazkur lavozim prezident Administratsiyasi tuzilmasiga kiritilib, uning maqomi, mehnatga haq to‘lash, tibbiy va transport xizmati ko‘rsatish shart-sharoitlari bo‘yicha O‘zbekiston prezidenti maslahatchisi o‘rinbosariga tenglashtirildi.
Quyidagilar maxsus vakilning asosiy vazifalari etib belgilandi:
• O‘zbekiston prezidentining tashqi siyosat sohasidagi xalqaro va mintaqaviy tashabbuslarining samarali ilgari surilishini ta’minlash;
• O‘zbekiston prezidentiga mamlakat tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha aniq takliflar kiritish;
• global va mintaqaviy muammolar, tashqi siyosat masalalari bo‘yicha O‘zbekiston pozitsiyasini yetkazish maqsadida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlarning rasmiy vakillari bilan doimiy ishchi aloqalarini o‘rnatish;
• O‘zbekiston prezidentining alohida topshiriqlariga asosan tashqi siyosat va xalqaro hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha maxsus missiyalarni bajarish;
• O‘zbekiston prezidenti ishtirokida o‘tkaziladigan xalqaro tadbirlar va uchrashuvlarni tayyorlashda ko‘maklashish.
Eslatib o‘tamiz, payshanba kuni prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibining tashqi siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Abdulaziz Kamilov prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili lavozimiga tayinlangan edi.

16 июня Абдулазиз Камилов был назначен специальным представителем главы государства по вопросам внешней политики, сохранив должность заместителя секретаря Совета безопасности при президенте. Указом Шавката Мирзиёева от этого же дня определены задачи специальному представителя главы государства по вопросам внешней политики.
Должность включена в структуру Администрации президента и приравнена по статусу, условиям оплаты труда, медицинского и транспортного обеспечения к заместителю советника главы государства. Спецпредставитель назначается и освобождается от должности президентом.
Его основным задачами определяются:
- обеспечение эффективного продвижения международных и региональных инициатив президента Узбекистана во внешней политике;
- внесение конкретных предложений президенту по приоритетным направлениям внешней политики страны и укреплению международного сотрудничества;
- установление регулярных рабочих контактов с официальными лицами зарубежных стран и международных организаций с целью доносить позицию Узбекистана по глобальным и региональным вопросам и внешней политике;
- выполнение специальных миссий по актуальным вопросам внешней политики и международного сотрудничества на основе специальных поручений президента;