BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Mishel Bachelet Afg‘oniston muvaqqat hukumatini ayollarga tizimli zulm o‘tkazish, shuningdek, huquq himoyachilari va jurnalistlarni ta’qib qilish va hibsga olish siyosatidan voz kechishga chaqirdi. U bu haqda 15 iyun kuni BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi yig‘ilishida aytib o‘tdi.
Komissar mamlakatdagi aholining 93% chuqur iqtisodiy, ijtimoiy, gumanitar va inson huquqlari inqirozi sharoitida to‘yib ovqatlanmasligini ta’kidladi. Qolaversa, u ayollarning faqat zarurat bo‘lgan holdagina yuzlarini yopib tashqariga chiqishlari mumkinligi, aks holda ularning erkak qarindoshlari jazoga tortilishi belgilangan farmoyishni qoraladi. Avvalroq, afg‘on hukumati o‘rta maktab o‘quvchilarining maktablarga qaytishini kechiktirishga qaror qilgandi, Mishel Bacheletning so‘zlariga ko‘ra, bu 1,1 million o‘quvchi qizning huquqlariga ta’sir qilgan.
«Bunga baho berishimga ruxsat eting: biz bugun Afg‘onistonda guvoh bo‘layotgan narsa — bu ayollarga nisbatan institutsional sistematik zulm o‘tkazishdir», — dedi Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissar.
U mart oyida mamlakatga tashrifi chog‘ida mamlakat rasmiylari, shuningdek, gender tengligiga erishish uchun barcha sa’y-harakatlarni safarbar qilayotgan jasur va faol afg‘on ayollari, shu jumladan, shifokorlar, jurnalistlar va amalga oshirayotgan nodavlat tashkilotlar a’zolari bilan uchrashganini esga oldi. «O‘z huquqlarini himoya qilayotgan bu ayollarning jasorati meni hayratda qoldirdi», — dedi Mishel Bachelet.
«Bugungi kunda ishsizlik ortib borayotgan bir sharoitda afg‘on xonadonlarining 93 foizi oziq-ovqat ta’minotidan mahrum bo‘lgan, ayniqsa oila boshlig‘i ayollar, qariyalar, nogironlar va bolalar bo‘lgan aholining eng zaif qatlamlariga halokatli ta’sir ko‘rsatmoqda. Afg‘oniston aholisining deyarli yarmi — 19,7 million kishi ocharchilik yoqasida», — dedi BMT vakili.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, Afg‘onistonda qariyb 18,1 million kishi, jumladan, 3 million nafari besh yoshgacha bo‘lgan bolalar tibbiy yordamga muhtoj.
BMTning Afg‘onistonda Inson huquqlari bo‘yicha vakili Richard Bennet 26 may kuni 11 kunlik tashrifidan so‘ng Kobulda mamlakat inson huquqlari bilan bog‘liq jiddiy muammolarga duch kelayotganini ta’kidlagandi. U rasmiylarni ayollarga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qilishga, xususan, ayollarning mehnat faoliyatiga to‘siqlarni, ularning harakat va so‘z erkinligidagi cheklovlarni olib tashlashga, qizlar uchun avvalroq yopilgan maktablarni ochishga chaqirdi.
2021 yil dekabr holatiga ko‘ra, Afg‘onistonda ayollarning ishlashini taqiqlash bir milliard dollarlik iqtisodiy yo‘qotishga olib kelgan. Bu mamlakat yalpi ichki mahsulotining deyarli 5 foizini tashkil qiladi.

Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет призвала временное правительство Афганистана отказаться от политики систематического угнетения женщин, а также преследований и арестов правозащитников и журналистов. Об этом она говорила на заседании Совета ООН по правам человека 15 июня.
Комиссар сообщила, что 93% населения в стране недоедают на фоне глубокого экономического, социального, гуманитарного и правозащитного кризиса, и осудила недавнее распоряжение о выходе женщин на улицу с закрытым лицом и только в случае необходимости, нарушение которого влечёт наказание родственников мужского пола. Ранее власти Афганистана решили отложить возвращение афганских старшеклассниц в школы, что, по словам Мишель Бачелет, затронуло права 1,1 миллиона девочек.
«Позвольте мне дать оценку этому: то, что мы наблюдаем сегодня в Афганистане, — это институционализированное систематическое угнетение женщин», — сказала верховный комиссар по правам человека.
Она напомнила, что в ходе посещения страны в марте встретилась с властями страны, а также смелыми и активными афганками, в том числе врачами, журналистками и членами неправительственных организаций, которые прилагают все усилия для достижения гендерного равенства. «Я была поражена мужеством этих женщин, отстаивающих свои права», — подчеркнула Мишель Бачелет.
«Сегодня в условиях увеличивающейся безработицы с нехваткой продовольствия сталкиваются 93% афганских семей, и это оказывает разрушительное воздействие на наиболее уязвимые слои населения — возглавляемые женщинами семьи, пожилых людей, инвалидов и детей. Почти половина населения Афганистана — 19,7 миллиона человек — на грани голода», — сообщила представитель ООН.
По данным Всемирной организации здравоохранения, в медицинской помощи нуждаются около 18,1 млн человек в Афганистане, в их числе 3 миллиона детей в возрасте до пяти лет.
Представитель ООН по правам человека в Афганистане Ричард Беннетт 26 мая по итогам 11-дневного визита заявил в Кабуле, что страна сталкивается с серьёзными проблемами в области прав человека. Он призвал власти отменить ограничения в отношении женщин, в частности, устранить препятствия для трудоустройства женщин и ограничение их свободы передвижения и самовыражения, а также открыть закрытые ранее школы для девочек.
По данным на декабрь 2021 года, запрет на работу для женщин в Афганистане привёл к экономическим потерям в один миллиард долларов — почти 5% ВВП страны.