Event Horizon Telescope (EHT) loyihasi astronomlaridan iborat tadqiqot guruhi galaktikamiz markazidagi qora tuynuk — Somon yo‘lining soyasi suratini e’lon qildi. Loyihaning ta’kidlashicha, dunyodagi sakkizta radioteleskop tarmog‘i yordamida olingan ushbu surat galaktika markazida o‘ta massiv qora tuynuk mavjudligiga kuchli dalil bo‘ladi.
Bizning galaktikamiz markazidagi qora tuynuk (hatto yorug‘lik yoki yorug‘lik tezligida harakatlanuvchi jismlar ham tark eta olmaydigan kuchli tortishish kuchiga ega fazo-vaqt hududi) Yerdan taxminan 27 ming yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan.
«Olimlar avvalroq Somon yo‘lining markazida ko‘rinmas, ixcham va juda massiv bir narsa atrofida aylanib yurgan yulduzlarni ko‘rgan. Olingan tasvir O‘qotar A* (Sgr A*, sadge-ay-star deb talaffuz qilinadi) nomi bilan tanilgan ushbu obyekt qora tuynuk ekanligiga birinchi bevosita vizual dalil bo‘ladi», — deydi tadqiqotchilar.
Astronomlar paydo bo‘lgan tasvirni quyidagicha ta’riflaydilar: «Biz qora tuynukning o‘zini ko‘ra olmaymiz, chunki u butunlay qorong‘i, lekin uning atrofidagi yorqin gaz xarakterli belgi beradi: qorong‘i markaziy maydon („soya“ deb atalgan) halqa shaklidagi yorqin nur bilan o‘ralgan. Tasvir qora tuynukning kuchli tortishish kuchi ta’sirida singan yorug‘likni olgan. Bu yorug‘lik bizning Quyoshimizdan to‘rt million marta massivroq».
Tasvirga olish ishlari 2017 yilning aprel oyida 10 kecha-kunduzda sakkizta radioteleskop yordamida «Yer o‘lchamidagi» virtual teleskopni yaratish uchun olib borildi. Tasvirlarni qayta ishlash uchun besh yil kerak bo‘ldi.
Asosiy o‘rtacha tasvir tasvirlarda tez-tez ko‘rinadigan xususiyatlarni saqlaydi va kamdan-kam hollarda paydo bo‘ladigan xususiyatlarni bostiradi.
Olingan tasvirlar majmuasi to‘rtta klasterga bo‘linadi, to‘rtta klaster bo‘yicha o‘rtacha olingan tasvirlar pastki qatorda ko‘rsatilgan. Uchta klaster halqali tuzilishga ega, ammo yorug‘lik halqa atrofida turlicha taqsimlangan. To‘rtinchi klaster ma’lumotlarga mos keladigan, lekin halqaga o‘xshamaydigan tasvirga ega.
Gistogrammalar har bir klasterga tegishli tasvirlarning nisbiy sonini ko‘rsatadi. Birinchi uchta klasterning har biriga minglab tasvirlar kirgan, to‘rtinchi, eng kichik klaster esa faqat yuzlab tasvirlarni o‘z ichiga olgan. Ustunlarning balandligi har bir klasterning nisbiy «og‘irligi» yoki ularning yuqoridagi o‘rtacha tasvirga qo‘shgan hissasini ko‘rsatadi.
Qora tuynukning birinchi surati 2017 yilda olingan — bu Yerdan 55 million yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan M87 galaktikasidagi qora tuynuk edi. Ushbu rasmda uning atrofida oqayotgan qizil issiq plazmani qoplagan soya ko‘rindi. Somon yo‘lining markazidagi qora tuynuk undan ko‘p marta kichikroq.
«Bizda ikkita juda turli xil galaktikalar va ikkita juda boshqacha qora tuynuk massalari bor, ammo bu qora tuynuklarning chetiga yaqin joyda ular hayratlanarli darajada o‘xshash ko‘rinadi», — deydi nazariy astrofizika professori, EHT Ilmiy Kengashi hamraisi Sera Markoff.
«Bu bizga umumiy nisbiylik nazariyasi bu obyektlarni boshqarishini ko‘rsatadi va biz keyingi ko‘rishimiz mumkin bo‘lgan har qanday farqlar qora tuynuklarni o‘rab turgan materiallardagi farqlarga bog‘liq bo‘lishi kerakligini anglatadi», — deydi tadqiqotchi.

Фото тени чёрной дыры в центре нашей Галактики — Млечного Пути — опубликовала исследовательская команда астрономов из проекта Event Horizon Telescope. Это изображение получено с использованием восьми радиотелескопов в мире и даёт убедительное доказательство существования сверхмассивной чёрной дыры в центре галактики, сообщает проект.
Чёрная дыра (область пространства-времени с сильнейшим притяжением, которую не может покинуть даже свет или объекты, движущиеся со скоростью света) в центре нашей Галактики находится на расстоянии около 27 тыс. световых лет от Земли.
«Ранее учёные видели звезды, вращающиеся вокруг чего-то невидимого, компактного и очень массивного в центре Млечного Пути. Полученный снимок даёт первое прямое визуальное свидетельство того, что этот объект, известный как Стрелец A* (Sgr A*, произносится: sadge-ay-star), является чёрной дырой», — указывают исследователи.
Астрономы описывают полученный снимок так: «Мы не можем видеть саму чёрную дыру, потому что она совершенно тёмная, но светящийся газ вокруг неё даёт характерный признак: тёмную центральную область (называемую „тенью“), окружённую яркой кольцеобразной структурой. Снимок фиксирует свет, искривлённый мощной гравитацией чёрной дыры, которая в четыре миллиона раз массивнее нашего Солнца».
Съёмку проводили в течение 10 ночей в апреле 2017 года с участием восьми радиотелескопов, чтобы получить виртуальный телескоп «размером с Землю». На обработку снимков понадобилось пять лет.
Основное усреднённое изображение сохраняет особенности, которые чаще всего наблюдаются на снимках, и подавляет особенности, которые проявляются нечасто.
Полученный массив снимков разбит на четыре кластера, усреднённые изображения по четырём кластерам показаны в нижнем ряду. Три кластера имеют кольцевую структуру, но с разным распределением яркости вокруг кольца. Четвёртый кластер содержит изображения, которые также соответствуют данным, но не выглядят кольцевыми.
Гистограммы показывают относительное количество изображений, принадлежащих каждому кластеру. В каждый из первых трёх кластеров попали тысячи изображений, тогда как четвёртый, самый маленький кластер, содержит всего сотни изображений. Высота столбцов указывает относительный «вес» или вклад каждого кластера в усреднённое изображение вверху.
Первое фото чёрной дыры было получено в 2017 году — это была чёрная дыра в галактике М87, расположенной в 55 млн световых лет от Земли. На том снимке была замечена тень, закрывающая красную, обтекающую её раскалённую плазму. Чёрная дыра в сердце Млечного Пути во много раз меньше.
«У нас есть два совершенно разных типа галактик и две очень разные массы чёрных дыр, но вблизи края этих чёрных дыр выглядят удивительно похожими», — говорит профессор теоретической астрофизики Сера Маркофф, сопредседатель научного совета EHT.
«Это говорит нам о том, что общая теория относительности управляет этими объектами, и любые различия, которые мы увидим дальше, должны быть связаны с различиями в материале, который окружает чёрные дыры», — отмечает исследователь.
Жутко интересно. Спасибо. P.S. иногда кажется что астрология имеет куда больше последователей и заинтересованности, чем астрономия.:-)
Samir Rakhim
Когда нибудь и мы увидели достижения учёных из узбекосмоса. Когда нибудь у нас появится свой Илон Маск. И когда нибудь наши космонавты полетят на Луну, Марс и Юпитер
Чёрная дыра очень похожа на коррупцию. Как в борьбу с ней ни выкладывайся, она все поглотит и попросит ещё. И выражение лица у неё соответствующее судя по фото.