Xarkovdagi “Navro‘z” o‘zbek oshxonasi restorani egasi, shahardagi o‘zbek diasporasi rahbari Shahobiddin Yusupov urush boshlanganidan beri shahar aholisi uchun bepul ovqat tayyorlaydi. Bu haqdagi reportaj “Настоящее время” tomonidan e’lon qilindi. “Gazeta.uz” restoran boshqaruvchisi Meydan Muxamedyarov bilan suhbatlashdi.
Shahobiddin Yusupov. “Настоящее время” reportajidan lavha.
Ijtimoiy tarmoqlarda orqa fonida “Navruz Otel” banneri ilingan bino joylashgan yakson qilingan ikkita Rossiya harbiy texnikasi suratlari tarqalganidan so‘ng “Navro‘z” restorani va uning egasi hikoyasi mashhur bo‘ldi.
Foto: “Настоящее время” reportajidan lavha.
Restorator Shahobiddin Yusupov Ukrainada 25 yildan beri yashaydi va harbiy mojaroga qaramasdan, mamlakatni tark etmoqchi emas. Meydan Muxamedyarovning so‘zlariga ko‘ra, restoran egasi Qirg‘izistonda tug‘ilgan.
“Nega men bu yerga o‘rnashdim? Men Tomskda o‘qidim, Permda ishladim, Moskvada ishladim, — deydi Shahobiddin Yusupov „Настоящее время“ga bergan intervyusida. — Lekin bu yerga birinchi marotaba kelganimda, uch kunda shaharni sevib qoldim… Bu yerda 80% odamlar rus tilida so‘zlashadi. […] Men ovqat pishira olaman, shuning uchun hammani ovqatlantirish imkoniyatim bor. Qancha beradi, qancha yetadi — faqat Olloh biladi. Xarkov nima uchun yengilmayapti? Chunki hamma qo‘lidan kelgani bilan yordam berayapti. Biz har doim ovqat tayyorlardik. Shuning uchun shunday qaror qildik”.
“Xarkov biz uchun ikkinchi vatan bo‘ldi. O‘z vaqtida bizni bu yerda qarshi olgan, yaxshi qabul qilgan odamlarning haqqini uzish kerak. Shuning uchun biz xarkovliklarga og‘ir vaqtlarda yordam berish uchun qolishga harakat qildik”, — dedi Meydan Muxamedyarov. Uning o‘zi Turkmanistonda tug‘ilgan.
Meydan Muxamedyarovning aytishicha, Shahobiddin Yusupov “Navro‘z"dan tashqari yana bir restoranga egalik qiladi. “Navro‘z” qoshida mini-otel ham bor edi, lekin u hozir ishlamayapti. Mazkur restoran Taras Shevchenko ko‘chasida joylashgan bo‘lsa, ikkinchisi Dinamovsk ko‘chasida. U hozir ishlamayapti.
Meydan Muxamedyarov. Foto: Facebook.
Meydan Muxamedyarovning so‘zlariga ko‘ra, bugun “Navro‘z"da deyarli xodimlar qolmagan. Uning o‘zi va turmush o‘rtog‘i, shuningdek Shahobiddin Yusupovning qarindoshlari ishlayapti, xolos.
Jamoa har kuni soat 6 da uyg‘onib, tushlik tayyorlashni boshlashadi. Odamlar kun yarmida kelib, ovqat olishadi. Keyin esa ishchilar yana tayyorgarlikni boshlashadi.
“Ish yetarlicha. Hammaga yordam beryapmiz, kimga kerak bo‘lsa — yetkazib beryapmiz. Kechki soat 6 gacha ishlayapmiz, keyin esa bizda komendantlik soati boshlanadi”.
Xayriya menyusidan o‘zbek oshxonasining an’anaviy taomlari joy olgan: palov, mastava, sho‘rva, shuningdek, dala bo‘tqasi.
“Bilasiz, boshqa taomlar ko‘p vaqt va masalliqlarni talab qiladi, hozir hamma narsani ham topa olmaymiz. Lekin, umuman olganda, magazinlarda barcha mahsulotlar bor, tanqislik bo‘lmayapti. Barchasini o‘zimiz xarid qilamiz, davlat esa bizga logistika bilan yordam beryapti, suv va elektr energiyasi bilan ta’minlayapti — bu qimmat turadi. Hozirgi vaqtda biz qandaydir moliyaviy ko‘makka muhtoj emasmiz”, — deydi Meydan Muxamedyarov.
U shahar bo‘ylab barcha kommunal xizmatlar ishlayotganini qo‘shimcha qildi. “Ko‘chaga chiqib xursand bo‘lasan — shunday katta shahar yashashda davom etmoqda. Bu vaziyat barchamizni birlashtirdi, hamma bir-biriga yordam beryapti”.
Kuniga 600−800 porsiya ovqat tayyorlanadi. Kasalxonalar va hududiy mudofaa qo‘shinlariga ham ovqat yuboriladi. “Har kuni 300 dan ortiq odam keladi: ko‘plab qariyalar, yolg‘iz odamlar, kimdir o‘zi bilan kelish imkoniyati yo‘q bo‘lgan nogiron qarindoshlari uchun qo‘shimcha porsiya olib ketadi” — deya ta’kidlaydi restoran boshqaruvchisi.
“Restoran yaqinida tez-tez o‘q va portlash ovozlari eshitilib turadi, bu yerda hamma joyda harbiy harakatlar, lekin katta tahdid bo‘ladigan bo‘lsa, bizning yashirinadigan joyimiz bor. Umuman olganda, hozir eng xavfsiz joy, bu — metro”, — deya hikoya qiladi restoran boshqaruvchisi.
“Hozir faqat bitta rejamiz bor — tezroq g‘alabani nishonlash”, — deya qo‘shimcha qildi Meydan Muxamedyarov.

Владелец ресторана узбекской кухни «Навруз» в Харькове, глава узбекской диаспоры города Шахобиддин Юсупов с самого начала войны готовит для жителей города бесплатные горячие обеды. Репортаж об этом опубликовало «Настоящее время». «Газета.uz» поговорила с управляющим рестораном Мейданом Мухамедьяровым.
Шахобиддин Юсупов. Кадр из репортажа «Настоящего времени».
История ресторана «Навруз» и его владельца стала известна благодаря распространившейся в социальных сетях фотографии с двумя разгромленными российскими легкобронированными автомобилями (ЛБА), позади которых расположено здание с вывеской «Навруз Отель».
Фото: Кадр из репортажа «Настоящего времени».
Ресторатор Шахобиддин Юсупов живёт в Украине уже 25 лет и не собирается уезжать, несмотря на военный конфликт в стране. По словам Мейдана Мухамедьярова, владелец заведения родился в Кыргызстане.
«Почему я сюда корень пустил? Я учился в Томске, в Перми работал, в Москве работал, — рассказал Шахобиддин Юсупов в интервью „Настоящему времени“. — Но когда я [впервые приехал] сюда, за три дня так влюбился в этот город… Здесь 80% людей разговаривают по-русски. […] Я умею готовить, поэтому у меня есть возможность всех накормить. Сколько даст, сколько хватит — один Аллах знает. Харьков почему держится? Потому что каждый чем может, тем помогает. Мы всегда готовили. Мы поэтому решили так».
«Харьков стал для нас второй родиной. Нужно отдать должное людям, которые нас в своё время здесь встретили, приняли радушно. Поэтому мы решили остаться, чтобы помогать харьковчанам в эту тяжёлую минуту», — сказал Мейдан Мухамедьяров. Сам он родился в Туркменистане.
Мейдан Мухамедьяров рассказал, что ресторан «Навруз» — одно из двух заведений, которыми владеет Шахобиддин Юсупов. При «Наврузе» был и мини-отель, но сейчас он не работает. Заведение находится на улице Тараса Шевченко. Вторая точка расположена на Динамовской улице. Её работа сейчас приостановлена.
Мейдан Мухамедьяров. Фото: Facebook.
По словам Мейдана Мухамедьярова, сегодня в «Наврузе» почти не осталось сотрудников. Работают лишь он сам с супругой, а также родственники Шахобиддина Юсупова.
Команда ежедневно просыпается в 6 утра и начинает готовить обед. Люди приходят к полудню, получают еду. Затем работники снова принимаются за заготовки.
«Работы хватает. Всем помогаем, кому надо — отвозим. Работаем до 6 часов вечера, а дальше у нас комендантский час».
В благотворительном меню — традиционные блюда узбекской кухни: плов, мастава, шурпа, а также полевая каша.
«Другие блюда, сами знаете, требуют много времени и ингредиентов, не всё мы сейчас можем достать. Но в целом в магазинах продукты есть, дефицита нет. Закупаем мы всё сами, а государство очень нам помогает с логистикой, обеспечивает водой и электричеством — это дорогого стоит. В какой-то финансовой поддержке мы на данный момент не нуждаемся», — сказал Мейдан Мухамедьяров.
Он добавил, что в целом в городе работают все коммунальные службы. «Выходишь на улицы — и радуешься, что такой большой город продолжает жить. Очень нас сплотила вся эта ситуация, все друг другу помогают».
В день удаётся приготовить 600−800 порций. Еду в том числе отправляют в больницы и войскам территориальной обороны. «Ежедневно к нам приходит больше 300 человек: много стариков, одиноких людей, кто-то берёт с собой дополнительную порцию для родственников-инвалидов, у которых нет возможности прийти самим», — отметил управляющий рестораном.
«Рядом с рестораном часто слышны выстрелы и взрывы, боевые действия тут везде, но на случай особой угрозы у нас есть укрытие. А вообще самое безопасное место сейчас — это метро», — рассказал управляющий рестораном.