24 mart kuni birja savdolari yakunlariga ko‘ra, barcha toifadagi shakarning o‘rtacha kunlik narxi avvalgi savdo kuniga nisbatan yana 14 foizga — 1 kg uchun 10101,3 so‘mdan 8735,8 so‘mgacha pasaydi. Bu haqda O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi matbuot xizmati xabar berdi.
Payshanba kuni birja savdolariga deyarli 50% ko‘proq- 3200 tonna shakar qo‘yildi, biroq faqat 2874 tonnasining (90%) sotilgani esa xaridorlar talabi kamayganini ko‘rsatadi. «Xorazm shakar» zavodi 1600 tonna, «Angren shakar» esa 1274 tonna mahsulot sotgan.
Foto: UzEx.
Umuman olganda, oxirgi ikki savdo kunida (18 va 24 mart) shakarning birja narxi deyarli 30 foizga arzonlashdi. Bunga bozorga asoslangan chora-tadbirlardan foydalanish, jumladan, taklif darajasini oshirish orqali erishildi, deyiladi xabarda.
Xorazm shakar zavodi xodimi O‘zbekiston Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga bergan intervyusida tadbirkorlarni narxlar oshishida aybladi.
«Birja savdolari orqali uzluksiz ravishda shakar mahsulotini yetkazib turibmiz. Lekin bu shakar mahsulotini ba’zi bir vahimaga tushib qolgan tadbirkorlarimiz talabdan ko‘ra ko‘p miqdorda olishi natijasida narx sun’iy ravishda oshib ketdi. Bunga asos yo‘q», — dedi u.
Korxona vakili xorij davlatlaridan sodir bo‘layotgan jarayonlar O‘zbekistonda shakar ishlab chiqarishga ta’sir ko‘rsatmasligini ta’kidladi.
«Biz shakar xom ashyo mahsulotini Braziliya davlatidan olib kelamiz. Shakar uchun zaxiralarimiz yetarli. Xalqimizga bemalol yetkazib bera olamiz. Hukumatimiz qaroriga asosan yarmarkalar tashkil etildi. Yarmarkalarga ham yetkazib berib turibmiz», — deya qayd etib o‘tdi u.
Eslatib o‘tamiz, mart oyi o‘rtalarida birjada shakar narxi 12 700 so‘mga, chakana savdoda esa 1 kg uchun 16 ming so‘mga yetdi.
17 mart kuni Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi har bir lotda kuniga kamida 2000 tonna shakarni birja savdolari orqali sotish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Bundan tashqari, har bir xaridorga bir savdo sessiyasida barcha ishtirokchilar uchun teng sharoitlar ta’minlangan holda 20 tonnadan ortiq bo‘lmagan miqdorda sotishga ruxsat berildi.
Ayni vaqtda Rossiya, Qozog‘iston va Qirg‘izistonda ham shakar mahsulotlariga talab yuqori bo‘lib qolmoqda. Bu davlatlar rasmiylariga ko‘ra, shov-shuvga chayqovchilik va sun’iy taqchillik sabab bo‘lmoqda.

По итогам биржевых торгов 24 марта ежедневная средняя цена на сахар всех категорий снизилась ещё на 14% по сравнению с показателем предыдущего торгового дня — с 10101,3 до 8735,8 сума за 1 кг. Об этом сообщила пресс-служба Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи.
В четверг на биржевые торги было выставлено почти на 50% больше сахара — 3200 тонн, при этом было реализовано только 2874 тонн (90%), что говорит о снижении спроса со стороны покупателей. Завод «Хоразм шакар» реализовал 1600 тонн, «Ангрен шакар» — 1274 тонн.
Фото: UzEx.
В целом за последние два торговых дня (18 и 24 марта) биржевая цена сахара снизилась почти на 30%. Этого удалось достичь за счёт применения рыночных мер, в том числе благодаря увеличению уровня предложения, говорится в сообщении.
Сотрудник Хорезмского сахарного завода в интервью Департаменту по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана обвинил в росте цен предпринимателей.
«Мы бесперебойно поставляем сахар через биржевые торги. Но некоторые предприниматели в панике закупили сахар в большом объёме, больше, чем есть потребность. В результате искусственно поднялись цены, хотя оснований для этого нет», — заявил он.
Представитель предприятия также опроверг сообщения о том, что события в зарубежных странах влияют на производство сахара в Узбекистане.
«Мы привозим сахар-сырец из Бразилии. У нас достаточно запасов, мы вполне можем обеспечить население сахаром. По решению правительства организованы ярмарки, куда мы тоже поставляем сахар», — отметил он.
Напомним, в середине марта цены на сахар на бирже достигали 12700 сумов. В розницу цена достигала 16 тысяч сумов за 1 кг.
17 марта Антимонопольный комитет издал инструкцию по реализации через биржевые торги не менее 2000 тонн сахара в день по 1 тонне в каждом лоте. Кроме того, каждому покупателю разрешено продавать не более 20 тонн в одной торговой сессии, обеспечивая при этом равные условия для всех участников.
В России, Казахстане и Кыргызстане также наблюдается высокий спрос на сахарную продукцию. По данным властей этих стран, ажиотаж вызван спекуляциями и искусственным дефицитом.