4 mart kuni chet el, jumladan, O‘zbekiston fuqarolari bo‘lib turgan Ukraina-Polsha chegarasidagi «Karchova» nazorat-o‘tkazish punkti yaqinidagi to‘planish nuqtasiga Polsha Prezidenti Anjey Duda tashrif buyurdi. Bu haqda O‘zbekiston TIV rasmiy vakili Yusup Kabuljanov ma’lum qildi.
Xabarda qayd etilishicha, Anjey Duda birinchi navbatda O‘zbekistonning Polshadagi elchixonasi diplomatlari yoniga kelib, ularning qo‘lini siqdi.
«Siz yurtingiz fuqarolari uchun muhim va ezgu ishni qilyapsiz. Sizning harakatlaringizni ko‘rib boshqa davlatlar diplomatlari va ko‘ngillilar faoliyatingizdan ilhom olishi shubhasiz. Menga O‘zbekiston hukumati o‘z fuqarolarini evakuatsiya qilishni birinchi bo‘lib boshlagani haqida aytib berishdi va bu sa’y-harakatlaringizni O‘zbekiston hukumatining o‘z fuqarolariga nisbatan muhim e’tibori va otalarcha g‘amxo‘rligi deb bilaman», — deya uning so‘zidan iqtibos keltirdi TIV vakili.
«Hech qancha vaqt ilgari biz ham xuddi shunday vaziyatga tushib qolgandik va sizga qo‘shni bo‘lgan davlatni tark etgan fuqarolarimiz hamda Yevropa mamlakatlarining fuqarolaridan xavotirda edik. Biz ularni evakuatsiya qilishdek bu og‘ir operatsiyani faqat O‘zbekistonning faol ko‘magi bilan amalga oshira oldik. Bu bizning yodimizda», — dedi Anjey Duda.
Anjey Duda O‘zbekiston fuqarolari bilan ham suhbatlashib, ularni qo‘llab-quvvatlashi va zarur yordam ko‘rsatishini aytib o‘tdi, dedi Yusup Kabuljanov.

4 марта накопительный пункт вблизи КПП «Корчова» на украинско-польской границе, где размещены иностранные граждане, в том числе граждане Узбекистана, посетил президент Польши Анджей Дуда. Об этом сообщил официальный представитель МИД Узбекистана Юсуп Кабулжанов.
Как говорится в сообщении, Анджей Дуда подошёл к дипломатам посольства Узбекистана в Польше и с благодарностью пожал им руки.
«Вы делаете важное и благородное дело не только для граждан своей страны. Смотря на вас, дипломаты из других стран и волонтёры воодушевляются вашей деятельностью. Меня информировали, что узбекские власти первые начали эвакуировать своих граждан, и я воспринимаю этот шаг как первостепенное внимание и отеческую заботу узбекских властей в отношении своих граждан», — цитирует его представитель МИДа.
«Совсем недавно мы тоже были в подобной ситуации и также переживали за своих граждан и граждан стран Европы, которые покидали соседнюю с вами страну (Афганистан — ред.). Эту сложную для нас операцию по их эвакуации мы смогли осуществить только при активной поддержке вашей страны. Мы это помним», — сказал Анджей Дуда.
Он также побеседовал с гражданами Узбекистана, выразил им слова поддержки и распорядился оказывать им необходимую помощь, сообщил Юсуп Кабулжанов.
Ранее мы писали, что к утру 4 марта 11 авиарейсами из Украины через Польшу в Узбекистан было эвакуировано 2579 человек. Эвакуация продолжается. Посольство Узбекистана в Киеве заявило: «Заверяем, что все граждане будут возвращены в страну».