Joriy yilda avtobus parkining 35 foizi yangilanadi. Buning uchun 410 ta avtobus va elektrobus xarid qilinib, katta sig‘imli avtobuslar soni 2 barobar oshiriladi. Bu haqda 19 yanvar kuni Shavkat Mirziyoyev uchun o‘tkazilgan Toshkent shahrida jamoat transportini rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimotda qayd etildi, deb xabar berdi prezident matbuot xizmati.
«Jamoat transporti tizimi poytaxtdagi o‘zgarishlardan orqada, — deya ta’kidlandi taqdimotda. — 350 ta avtobusning foydalanish muddati 10 yildan oshgan, 393 ta avtobus yetishmaydi. Tirbandliklar oqibatida avtobuslar orasidagi interval tig‘iz paytda 30 daqiqagacha yetmoqda».
«Avtobuslarning ko‘pi eskirgani, markaziy shohbekatlar yopilib, yo‘nalishlar o‘zaro samarali bog‘lanmagani oqibatida aholiga noqulaylik tug‘dirayotgan edi. Masalan, so‘nggi besh yilda poytaxtimiz aholisi 300 ming nafarga ko‘paygan, hududi ham kengaygan. Bundan tashqari, har kuni bir milliondan ortiq odam kelib-ketadi», — deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, buning oqibatda yo‘lovchilar bu xizmatdan norozi bo‘lib, shaxsiy transportdan foydalanishga o‘tib ketmoqda. Toshkent shahrida bu ko‘rsatkich 79 foizni, jamoat transportidan foydalanish darajasi esa bor-yo‘g‘i 21 foizni tashkil etmoqda.
Prezident aholining jamoat transportidan foydalanish darajasini hozirgidan 2 barobar oshirish Transport vazirligi va Toshkent shahar hokimligi oldida turgan asosiy vazifa sifatida belgilab berdi. Shavkat Mirziyoyev bunda tizimli yondashuv va odamlar og‘irini yengil qilish maqsadi ustuvor bo‘lishi, barcha transport turlari — yo‘nalishli, temir yo‘l transporti va metro liniyalari, velosiped va piyodalar harakatiga mo‘ljallangan yo‘llarning uzviy bog‘liqligini ta’minlash va kompleks rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Prezident hududlardan Toshkent shahriga kelishdagi asosiy yo‘llarda 10 ta zamonaviy shohbekat, yo‘lovchilar juda ko‘p bo‘ladigan 6 ta metro bekati yonida avtoturargohlar barpo etish bo‘yicha topshiriq berdi.
Joriy yilda «Qo‘yliq-Qipchoq» yerusti metrosi qurilishi ham yakunlanadi. Buning natijasida yengil avtomobildan foydalanayotgan 70 ming aholi uchun jamoat transportida yurishga qulay sharoit yaratiladi.
Bundan tashqari, davlat rahbari yo‘lovchilar oqimining kelgusi 5 yillik prognozidan kelib chiqib, jamoat transporti tizimining iqtisodiy-matematik modelini yaratish, Transport universiteti ilmiy salohiyatini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Toshkent shahrida transportlar soni yiliga 15 foiz o‘sib, kuniga 800 ming avtomobil harakatlanmoqda. 500 dan ortiq katta chorraha bo‘lib, aksariyatining o‘tkazuvchanlik darajasi past.
«Yo‘llar piyoda va velosipedda yurish uchun qulay emas. Bularning hamda harakatlanish madaniyati pastligi oqibatida yo‘l-transport hodisalari ko‘p sodir bo‘lmoqda», — deya qayd etildi taqdimot davomida.
Prezident yo‘l harakatini to‘g‘ri tashkil etish orqali mazkur chorrahalarda o‘tkazuvchanlik va qulaylikni oshirish kerakligini ta’kidladi. Bu yil 200 ta chorrahada harakatni transport oqimiga qarab boshqarish tizimi joriy etilishi, 180 kilometr piyoda va velosiped yo‘laklari qurilishi, 2 ming avtomobilga mo‘ljallangan to‘xtash joylari tashkil etilishi belgilandi. Shuningdek, shaharda elektromobillar soni ko‘payib borayotganini hisobga olib, ular uchun quvvatlash stansiyalarini tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Taqdimotda Toshkent shahrida jamoat transporti va transport infratuzilmasini Germaniya va Rossiyaning megapolislarni rivojlantirish borasidagi ilmiy asoslangan tajribasi asosida takomillashtirish imkoniyatlari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shuningdek, jamoat transporti korxonalarini moliyaviy sog‘lomlashtirish, «Toshshahartransxizmat» korxonalarini moliyaviy auditdan o‘tkazib, transformatsiya qilish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari sohani budjet va boshqa manbalardan tashqari davlat-xususiy sherikchilik asosida ham rivojlantirish zarurligini ta’kidladi.
Transport vazirligi va Toshkent shahar hokimligiga poytaxtimizda jamoat transportini rivojlantirish konsepsiyasini qayta ko‘rib chiqib, keng jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazish topshirildi.

В 2022 году должно быть обновлено 35% автобусного парка Ташкента. Для этого намечено закупить 410 автобусов и электробусов, а количество автобусов большой вместимости увеличить вдвое. Об этом говорилось на презентации у президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сообщила пресс-служба главы государства.
«Система общественного транспорта не соответствует происходящим в столице изменениям, — было отмечено на презентации. — Срок службы 350 автобусов превысил 10 лет, не хватает 393 автобусов. Из-за пробок на улицах интервал движения автобусов увеличивается до 30 минут в часы пик».
«Изношенность автобусного парка, закрытие центральных автостанций, неэффективное соединение маршрутов создали ряд неудобств жителям, — отмечается в сообщении. — Кроме того, за последние пять лет население столицы увеличилось на 300 тысяч человек, расширилась её территория. Каждый день в столицу приезжает и уезжает более 1 миллиона человек».
«Пассажиры справедливо недовольны оказываемыми услугами и предпочитают личный транспорт. В Ташкенте показатель пользования личным авто составляет 79%, соответственно, уровень использования общественного транспорта — всего 21%», — подчёркивалось на презентации.
Президент определил главной задачей Министерства транспорта и хокимията Ташкента повышение уровня пользования общественным транспортом в два раза. Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что приоритетное внимание должно быть уделено системному подходу и облегчению передвижения людей, обеспечению взаимосвязанности и комплексному развитию всех видов транспорта, включая маршрутный, железнодорожный транспорт и линии метро, а также инфраструктуру для велосипедного и пешего движения.
Планируется построить 10 современных станций на основных дорогах въезда из областей в Ташкент, а также парковки рядом с 6 станциями метро с наибольшим количеством пассажиров.
В этом году будет завершено строительство надземной линии метро «Куйлюк — Кипчак». Ожидается, что в результате 70 тысяч человек, пользующихся легковыми автомобилями, получат условия для пользования общественным транспортом.
Президент поставил задачу создать экономико-математическую модель системы общественного транспорта на основе прогноза пассажиропотока на ближайшие пять лет и повысить научный потенциал Транспортного института.
Количество автомобилей в Ташкенте растёт на 15% в год, в сутки по городу передвигается до 800 тысяч автомобилей. Улицы плохо приспособлены для пешеходов и велосипедной езды. Участились дорожно-транспортные происшествия, говорилось на презентации.
Президент отметил необходимость повышения пропускной способности и удобства перекрёстков за счёт правильной организации движения. В этом году планируется внедрить систему управления дорожным движением на 200 из более 500 имеющихся крупных перекрестков, построить 2 путепровода, 180 км пешеходных и велосипедных дорожек, создать парковочные места на 2000 автомобилей.
На мероприятии также были представлены возможности развития общественного транспорта и транспортной инфраструктуры в Ташкенте на основе опыта Германии и России.
Отдельно рассмотрен вопрос финансового оздоровления предприятий общественного транспорта. Говорилось о важности проведения финансового аудита и трансформации предприятий «Тошшахартрансхизмат», а также увеличения доли частного сектора в этой сфере.
Помимо средств бюджета и других источников, сферу необходимо развивать и на основе государственно-частного партнёрства, отметил глава государства.
Министерству транспорта и хокимияту Ташкента поручено пересмотреть концепцию развития общественного транспорта столицы и провести её широкое общественное обсуждение.
Опыт столицы и научный подход планируется применить при совершенствовании общественного транспорта во всех областных центрах с учётом численности, мест работы и проживания населения, а также специфики развития городов.