2018 yilning dekabrida «Gazeta.uz» hukumat qarori asosida Turkiyada sentabrda ro‘yxatga olingan Taşkent Merkez Park Gayrimenkul Yatirim A. Ş. Kompaniyasi (Çalık Enerji sho‘’basi) tomonidan milliy UzTur Investment and Development kompaniyasi bunyod etilgani, ushbu kompaniya tomonidan besh yulduzli mehmonxona, savdo-ko‘ngilochar markaz, tijoriy banklar uchun ma’muriy binolar va boshqa inshootlarni qurish ko‘zda tutilgani haqida xabar qilgan edi.
Majmua hozirda Yunusobod tumanining Amir Temur shoh ko‘chasi, Shahrisabz va Istiqlol ko‘chalari chegarasidagi (Ucell bosh idorasi qarshisidagi avtoturargoh) 2,5 ga maydonda barpo etilmoqda.
Manba: KTYADR
Loyihada uchta 15 qavatli bino: mehmonxonalar va ikkita ikki qavatli yer osti avtoturargohli biznes markazi hamda yashil sayrgoh hududi qurilishini nazarda tutadi.
Foto: trillianttashkent.uz
To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi 400 mln dollarga baholangan.
Investorlar vapudratchi tashkilotlar 2021 yil so‘ngiga qadar barcha turdagi soliqlar vamajburiy to‘lovlar, yagona ijtimoiy to‘lov vabojxona bojlari (yig‘imlar bundan mustasno), O‘zbekiston norezidentlari amalga oshirgan xizmat vaishlar bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilingan.
Foto: Toshkent hokimligi matbuot xizmati
Hukumat yangi qaror bilan imtiyozlarni 2022 yil 31 dekabrgacha uzaytirdi.
Bundan tashqari, hujjatning 6-bandi «a» kichik bandining 4 va 5-xatboshilari qayta ko‘rib chiqilib, unga ko‘ra, loyihani amalga oshirish doirasida 2022 yil 31 dekabrgacha investorlar va pudratchi quyidagi to‘lovlardan ozod qilinadi:
• • belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxatlar bo‘yicha olib kelinadigan materiallar (shu jumladan mebel va jihozlar), xomashyo, uskunalar, texnologik hujjatlar, butlovchi buyumlar va ehtiyot qismlar, shuningdek, metall prokati, asboblar-uskunalar uchun bojxona to‘lovlari to‘lashdan;
• • belgilangan tartibda tasdiqlangan ro‘yxatlar bo‘yicha «vaqtincha olib kirish» bojxona rejimida olib kiriladigan qurilish texnikasi, mashina va mexanizmlar, asbob-uskunalar, vaqtinchalik bino va inshootlar, transport vositalari davriy bojxona to‘lovlari to‘lashdan.
Bundan tashqari, hukumat investorlar, pudratchilar va subpudratchilarga investitsiya loyihasi doirasida import qilinadigan tovarlarni o‘z omborlariga joylashtirishga ruxsat berdi.
2020 yil avgust oyida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasiga yuqoridagi o‘zgartirishlarni taklif qiluvchi prezident qarori loyihasini kiritgan, biroq soliq va bojxona imtiyozlarini 2024 yil 1 yanvargacha uzaytirish rejalashtirilgan edi. Monopoliyaga qarshi qo‘mita «Raqobat to‘g‘risida»gi qonun hamda prezident farmon va qarorlariga asoslanib, mazkur loyihani nomaqbul deb topgan edi.
Eslatib o‘tamiz, vaqtinchalik imtiyozlar prezident hujjatlari bilan uch yildan ortiq bo‘lmagan muddatga beriladi. Individual imtiyozlar istisno tariqasida xususiy sektorda sarmoya kiritishga qiziqish bo‘lmagan sohalarda ijtimoiy yoki iqtisodiy asoslarga ega bo‘lgan yoki O‘zbekistonning xalqaro shartnomalari bilan muvofiq kelgan ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirishda taqdim etiladi.

Индивидуальные налоговые послабления для инвесторов проекта Tashkent Central Park (сейчас носит название Trilliant) продлены ещё на один год, следует из постановления Кабинета министров от 28 декабря (ПКМ №783).
В декабре 2018 года «Газета.uz» сообщала о постановлении правительства, согласно которому компания Taşkent Merkez Park Gayrimenkul Yatirim A. Ş. («дочка» Çalık Enerji), зарегистрированная в сентябре того года в Турции, и учреждённая ею UzTur Investment and Development построят комплекс из пятизвёздочной гостиницы, торгово-развлекательного центра, административных зданий для банка и других строений.
Источник: ЕГРПО
Комплекс сейчас строится на территории Юнусабадского района на пересечении Амира Темура, улиц Шахрисабз и Истиклол (на месте автостоянки напротив офиса Ucell). Проект предусматривает строительство трёх 15-этажных зданий: гостиницы и двух бизнес-центров с двухэтажной подземной парковкой и прогулочной зелёной зоной на общей площади 2,5 га.
Фото: trillianttashkent.uz
Объём прямых иностранных инвестиций компании оценивался в 400 млн долларов. Объекты планировалось построить в 2018—2020 годы, но в итоге срок продлён до 2022 года.
Инвесторы и подрядная организация были освобождены до 1 января 2022 года от уплаты всех видов налогов и обязательных платежей, единого социального платежа и таможенных пошлин (за исключением сборов), от НДС работ и услуг, выполняемых и оказываемых нерезидентами Узбекистана.
Фото: Пресс-служба хокимията Ташкента
Новым постановлением правительство продлило льготы до 31 декабря 2022 года.
Кроме того, документом редактируются 4-й и 5-й абзац подпункта «а» пункта 6, согласно которому в рамках реализации проекта до 31 декабря 2022 года инвесторы и подрядная организация освобождаются от уплаты:
• таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) при ввозе материалов (включая мебель и приборы), сырья, оборудования, технологической документации, комплектующих изделий и запасных частей, а также металлопроката, инструменты по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
• периодических таможенных платежей — за строительную технику, машины и механизмы, транспортные средства, оборудование и инструменты, временные здания и сооружения, ввозимые и оформляемые в таможенный режим «временный ввоз» по перечням, утверждаемым в установленном порядке.
Кроме того, правительство разрешило инвесторам, подрядчикам и субподрядчикам размещать товары, импортируемые в рамках инвестиционного проекта, на своих складах.
В августе 2020 года Министерство инвестиций и внешней торговли (МИВТ) внесло в Антимонопольный комитет проект постановления президента, которым предлагались вышеуказанные изменения, но при это налоговые и таможенные льготы планировалось продлить до 1 января 2024 года. Антимонопольный комитет посчитал этот проект нецелесообразным, сославшись на закон «О конкуренции» и указы и постановления президента.
Напомним, что временные льготы предоставляются актами президента на срок не более трёх лет. Индивидуальные льготы предоставляются актами президента в исключительных случаях для реализации социально значимых проектов в отраслях, где отсутствует заинтересованность частного сектора в инвестировании, при наличии конкретных социальных или экономических оснований, либо в соответствии с международными договорами Узбекистана.