G‘afur G‘ulom bog‘ini 49 yilga ijaraga olgan Singapurning BMP Smart Decision kompaniyasi investorlik majburiyatlarini bajarmadi. Bu haqda Senatning navbatdagi yalpi majlisida Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev (video) ma’lum qildi.
Bog‘ning hozirgi ahvoli haqidagi savolni yuqori palata raisi Tanzila Narbayeva berdi.
Poytaxt hokimi G‘afur G‘ulom bog‘i 2 yil avval investorga berilganini ta’kidladi.
“Bizga va prezidentga taqdim etilgan loyiha bo‘yicha kelishuvga asosan hech qaysi daraxtga tegilmasdan, sohil hududlarini qoldirish va rekonstruksiya qilish hamda qo‘shimcha yangi attraksionlarni o‘rnatishi ko‘rsatilgan. Lekin, bir yildan oshdi tadbirkor o‘ziga qo‘yilgan vazifalarni bajarmadi. Buni qayta ko‘rib chiqishni taklif qilaman. Uni qayta ko‘rib chiqamiz”, — dedi hokim.
Shunga qaramasdan, senator Bahodir Tojiyev qurilish ishlari sabab ko‘plab daraxtlar kesib tashlanayotganini aytdi. Bundan tashqari, qurilish tufayli sug‘orish tizimi zarar ko‘rib, buning natijasida daraxtlarning qurib qolishi va kasalliklari soni ortayotgani ta’kidlandi. Misol uchun Chilonzor tumanidagi G‘afur G‘ulom bog‘ida 15 tup daraxt, Olmazor tumanidagi Abdulla Qodiriy bog‘ida 35 tup daraxt qurib qolgan.
Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 9 avgustdagi 670-f-sonli farmoyishi va Toshkent shahar hokimining 2019 yil 15 avgustdagi qarori (ikkala hujjat ham ochiq ma’lumotlar bazalarida mavjud emas) asosida G‘afur G‘ulom parki BMP Smart Decision kompaniyasiga ijaraga berilgandi. Kompaniya investitsiya majburiyatlari qatorida modernizatsiya qilish va “jahon standartlariga javob beradigan” zamonaviy bog‘ barpo etishi lozim edi.
Ochiq ma’lumotlarga ko‘ra, BMP Smart Decision kompaniyasi 2019 yil 13 fevral kuni ustav fondi 1000 singapur dollari (729 dollar atrofida) bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Asosiy faoliyat turi — boshqa qurilish obyektlarini, (o‘yin majmualari), ikkinchi darajali faoliyati esa — mavzuli bog‘larni bunyod etishdan iborat. Singapur kompaniyasi asoschisi Yakkasaroy tumanida istiqomat qiluvchi o‘zbekistonlik Sherzod Xalimov bo‘lib chiqdi.
Toshkent hokimligi yana bir bor G‘afur G‘ulom nomidagi istirohat bog‘i fuqarolar dam olish joyi sifatida yashil zona bo‘lib qolishini ta’kidladi. Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda uning o‘rnida turar-joy majmuasi yoki biznes-markaz quriladi, degan gap-so‘zlar tarqalgan edi.
Avvalroq, 2019 yil sentabr oyida hokimiyat obyektni investorga topshirish bilan bog‘liq vaziyatni izohlab, G‘afur G‘ulom bog‘i rekonstruksiya qilinganidan keyin “jamoat uchun” bo‘lib qolishini, tadbirkorlar faoliyatini davom ettirishini va “bitta daraxtga tegilmasligini” aytgan edi.

Сингапурская компания BMP Smart Decision, получившая в аренду на 49 лет парк Гафура Гуляма в Ташкенте, не выполнила инвестиционные обязательства. Об этом на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса 16 декабря сообщил хоким столицы Джахонгир Артыкходжаев (видео). Вопрос о текущем состоянии парка задала глава верхней палаты парламента Танзила Нарбаева.
«Парк Гафура Гуляма был передан инвестору два года назад. В проекте, который показали нам и президенту, было предусмотрено, что ни одно дерево не будет вырублено, запланированы пляжные зоны, реконструкция и строительство дополнительных новых аттракционов. Но прошло больше года, а инвестор не выполнил поставленные перед ним задачи. Предлагаю пересмотреть это. Мы пересмотрим это», — заявил хоким.
При этом, как сообщил сенатор Бахадир Тажиев, многие деревья вырубаются из-за строительных работ. Кроме того, из-за строительства повреждается ирригационная система, в результате увеличивается число случаев высыхания и заболевания деревьев. Например, в парке Гафура Гуляма в Чиланзарском районе высохли 15 деревьев, в парке Абдуллы Кадыри в Алмазарском районе — 35.
Парк Гафура Гуляма был передан в аренду BMP Smart Decision на основании распоряжения Кабинета министров Узбекистана №670-ф от 9 августа 2019 года и решения хокима Ташкента №1126 от 15 августа 2019 года (оба документа отсутствуют в свободном доступе). Компания в рамках инвестиционных обязательств должна была провести модернизацию и создать современный парк, «отвечающий мировым стандартам».
Согласно открытым данным, BMP Smart Decision была зарегистрирована 13 февраля 2019 года с уставным фондом в 1000 сингапурских долларов (около 720 долларов США). Основной вид деятельности — строительство других объектов гражданского строительства (игровые комплексы), второстепенный — тематические парки. Учредителем сингапурской компании оказался гражданин Узбекистана, житель Яккасарайского района Шерзод Халимов.
В сентябре 2019 года, хокимият уже комментировал ситуацию с передачей объекта инвестору, заявив, что парк Гафура Гуляма останется «народным» после реконструкции, предприниматели (сотрудники парка) продолжат работу и «ни одно дерево не будет тронуто». Тогда на встрече с жителями Чиланзарского района присутствовал и инвестор в лице Шерзода Халимова.
Собрание освещало издание Nuz.uz (публикация была удалена, копия сохранилась на «Письмах о Ташкенте»). Хоким Чиланзарского района Сарвар Махаметов сообщал, что BMP Smart Decision инвестирует в реконструкцию парка 10 млн долларов. Шерзод Халимов отмечал, что модернизация будет проходить в два этапа: к весне планировалось обновить летний парк, а на втором этапе построить крытую игровую зону, работающую круглый год.
В ноябре 2020 года представитель компании встретился с жителями Ташкента, чтобы спросить их, каким они хотят видеть парк. «Газета.uz» писала, чем недовольны предприниматели, работавшие в парке, что будет с многолетними деревьями, а также другие подробности о проекте.