2022 yilgi davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun loyihasida yangi va foydalanishda bo‘lgan avtomobillarni sotib olish va (yoki) O‘zbekistonga vaqtincha olib kirish uchun yig‘im miqdorini xarid narxining 1 foizigacha kamaytirish taklif etilmoqda. Bu haqda Hisob palatasining xulosasida aytiladi.
Bunda davlat auditorining fikricha, mazkur holatda avtotransport vositalarini O‘zbekiston hududiga vaqtinchalik olib kirganlik uchun yig‘im qiymatini aniqlash obyektini (avtotransport vositalarini xarid qilish narxini tasdiqlovchi hujjatlar) aniqlash imkoniyatining qiyinligi, shuningdek xarid narxini tasdiqlovchi hujjatlarni chet ellik fuqarolar tomonidan olib yurishga majburiyat yuklanayotganligi sababli, ortiqcha ovoragarchiliklar va ko‘p sonli haqli e’tirozlarni yuzaga keltiradi.
Xulosa, shuningdek, avtomashinalar va ko‘chmas mulkni boshqalarga berish bilan bog‘liq shartnomalarni tasdiqlash xarajatlari bilan bog‘liq muammo tahlil qilinadi. Hozirda avtomototransport vositalarini boshqa shaxsga o‘tkazish shartnomalarini tasdiqlaganlik va sotib olganlik uchun notarial idoralar orqali belgilangan miqdorlarda davlat boji hamda ichki ishlar idoralarida yig‘imlar undiriladi.
Hisob palatasi ma’lumotlariga ko‘ra, jismoniy shaxslar tomonidan ko‘chmas va ko‘char mulkni rasmiylashtirishda undiriladigan davlat bojlari va to‘lovlar o‘rtasida katta tafovutlar mavjud.
Masalan, mol-mulkni boshqa shaxsga o‘tkazish bilan bog‘liq shartnomalarni tasdiqlashda notarial harakatlarni amalga oshirganlik ko‘chmas mol-mulk uchun umumiy maydoniga qarab quyidagi miqdorlarda davlat boji undiriladi:
Toshkent, Nukus shaharlari va viloyat markazlarida joylashgan bo‘lsa:
• 100 kv.m. gacha bo‘lganda — BHMning 1 baravari;
• 100 kv.m. dan 200 kv.m.gacha bo‘lganda — BHMning 2 baravari;
• 200 kv.m. va undan ortiq bo‘lganda — BHMning 3 baravari.
boshqa aholi punktlarida joylashgan bo‘lsa:
• 100 kv.m. gacha bo‘lganda — BHMning 50 foizi;
• 100 kv.m. dan 200 kv.m.gacha bo‘lganda — BHMning 1 baravari;
• 200 kv.m. va undan ortiq bo‘lganda — BHMning 1,5 baravari.
Masalan, avtomototransport vositalarini boshqa shaxsga o‘tkazish shartnomalarini tasdiqlaganlik uchun ishlab chiqarilgan sanasi va ot kuchiga qarab yengil avtomobillar uchun quvvati 110 ot kuchigacha bo‘lsa, o‘rtacha (Chevrolet Nexia-3 misolida) 1 620,0 ming so‘m davlat boji va 3 118,5 ming so‘m yig‘im (yoki jami 4 738,5 ming so‘m to‘lov), quvvati 110 ot kuchidan yuqori bo‘lsa, o‘rtacha (Chevrolet Tracker misolida) 2 700,0 ming so‘m davlat boji va 3 653,1 ming so‘m yig‘im (yoki jami 6 mln 353,1 ming so‘m to‘lov) undiriladi.
Bunda, Toshkent, Nukus shaharlari va viloyat markazlarida joylashgan umumiy maydoni 100 kv.m.gacha bo‘lgan ko‘chmas mol-mulk uchun (o‘rtacha bozor bahosi 350−400 mln so‘m) 270,0 ming so‘m davlat boji ko‘chmas mulk obyektiga bo‘lgan huquqlar va ular bo‘yicha tuzilgan bitimlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun (BHMning 1,25 baravari) 337,5 ming so‘m (yoki jami 607,5 ming so‘m to‘lov) undiriladi.
Jismoniy shaxsga tegishli 2 turdagi mulklardan birining bozor qiymati (avtotransport) boshqasiga (uy-joy) nisbatan 4 barobar past bo‘lsada, bitimlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda (boj va yig‘im) 8 barobar ko‘p to‘lov undirilmoqda.
Natijada, fuqarolar oldi-sotdi shartnomalarini rasmiylashtirish o‘rniga, ishonchnomalarni rasmiylashtirish orqali avtotransport vositalarini boshqarish va mulk sifatida tasarruf etib, keyinchalik mulkiy munosabatlarda ayrim hollarda o‘zaro nizolarni kelib chiqishiga sabab bo‘lishi mumkin
Hisob palatasi fuqarolarga mulkiy munosabatlarni amalga oshirishda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish jarayonlarini yengillashtirish va mulk huquqini to‘laqonli tasarruf etishga qulay sharoitlarni yaratish maqsadida, jismoniy shaxslar uchun ko‘chmas va ko‘char mulkni rasmiylashtirishda undiriladigan davlat bojlari va yig‘imlar miqdorini (mulklarni qiymatiga mutanosib ravishda) qayta ko‘rib chiqishni (unifikatsiya qilish) taklif qildi.

Законопроектом о государственном бюджете на 2022 год предлагается снизить сбор за приобретение и (или) временный ввоз на территорию Узбекистана новых и бывших в эксплуатации автомобилей до 1% от цены приобретения. Об этом сообщается в заключении Счётной палаты.
При этом государственный аудитор считает, что в связи со сложностью определения размера сбора за временный ввоз автомобилей, а также возможного требования носить с собой документы, подтверждающие цену приобретения авто, это решение может вызвать недовольство и привести к излишней волоките.
В заключении также анализируется проблема с расходами на удостоверение договоров, связанных с отчуждением автомобилей и недвижимостью другим лицам. Сейчас при оформлении договоров о купле-продаже взимаются государственные пошлины через нотариальные конторы и сборы через органы внутренних дел.
По данным Счётной палаты, существуют большие расхождения между государственными пошлинами и сборами, взимаемыми за регистрацию недвижимого и движимого имущества физическими лицами.
Например, в зависимости от даты производства и мощности автомобиля средняя госпошлина за удостоверение договоров отчуждения для легковых автомобилей мощностью до 110 лошадиных сил (например, Chevrolet Nexia-3) составляет 1,62 млн сумов, а сбор — 3,11 млн сумов (всего в сумме — 4,73 млн сумов). При мощности двигателя более 110 лошадиных сил (на примере Chevrolet Tracker) средний размер госпошлины достигает 2,7 млн сумов, а сбора — 3,65 млн сумов (всего 6,35 млн сумов).
За удостоверение имущественных прав и договоров по ним недвижимости площадью до 100 кв. м в Ташкенте, Нукусе и областных центрах (средняя рыночная цена 350−400 млн сумов) взыскивается 1 БРВ (270 тысяч сумов), а за госрегистрацию — 1,25 БРВ (337,5 тысяч сумов). В сумме — 607,5 тысяч сумов.
Удостоверение договора на автомобиль требует в 8 раз больше расходов, чем за квартиру (не учитывая платные услуги нотариусов) несмотря на то, что рыночная стоимость машины в 4 раза меньше жилья.
В результате вместо заключения договоров купли-продажи граждане управляют автотранспортом и распоряжаются им через оформление доверенности, что в некоторых случаях может привести к спорам в имущественных отношениях.
Счётная палата предлагает для облегчения процесса госрегистрации имущества и создания благоприятных условий для полного управления имущественными правами, пересмотреть (унифицировать) размер госпошлины и сборов (пропорционально стоимости имущества) для физических лиц при оформлении недвижимого и движимого имущества.