O‘zbekiston noyabr oyi o‘rtalariga qadar Rossiya bilan koronavirusga qarshi emlash sertifikatlarini o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi hujjatni tayyorlaydi. Bu haqda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati rahbari Bahodir Yusupaliyev «Gazeta.uz» muxbiriga ma’lum qildi.
«Keyinchalik, sertifikatlarni o‘zaro tan olish masalasini ko‘rib chiqish uchun [hujjatni] Rossiya tomoniga yuborish taklif qilinmoqda», — dedi Bahodir Yusupaliyev ikki davlat o‘rtasida emlash sertifikatlarini o‘zaro tan olish muddatlari haqidagi savolga javob berar ekan.
SES rahbarining aniqlik kiritishicha, hujjat standart bo‘lib, u ham Rossiya Federatsiyasi va MDHning boshqa davlatlari, ham uzoq xorij mamlakatlarining emlash sertifikatlarini tan olish uchun tayyorlangan.
«Undan keyini esa ushbu davlatlar, xususan, Rossiya Federatsiyasi sertifikatlarni tan olish taklifiga qanday munosabatda bo‘lishiga bog‘liq», — deya qo‘shimcha qildi Bahodir Yusupaliyev.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda Rossiyaga kirish uchun foydalanilayotgan «COVID-19siz sayohat» ilovasida foydalanuvchi emlangan mamlakatni tanlash imkoniyati paydo bo‘ldi. Ro‘yxatda O‘zbekiston, Armaniston, Qirg‘iziston va Rossiya mavjud.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘nggi olti oy ichidagi nutqlarida, xususan, Markaziy va Janubiy Osiyo bo‘yicha forum, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi, SHHT va MDH davlatlari rahbarlari sammitlarida emlash sertifikatlarini barcha xalqaro maydonlarda o‘zaro tan olish bo‘yicha taklifni ilgari surgan edi.

Узбекистан к середине ноября подготовит документ о взаимном признании с Россией сертификатов вакцинации от коронавируса. Об этом корреспонденту «Газета.uz» сообщил глава Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Баходыр Юсупалиев.
«Далее предлагается направить [документ] российской стороне для рассмотрения взаимного признания сертификатов», — сказал Баходыр Юсупалиев, отвечая на вопрос о возможных сроках взаимного признания сертификатов вакцинации между двумя странами.
Глава СЭС уточнил, что документ является стандартным, он подготовлен для признания сертификатов вакцинации, как с РФ, так и другими странами СНГ и дальнего зарубежья.
«А дальше уже зависит от того, как эти страны, в частности, Российская Федерация, отреагируют на это предложение о признании сертификатов», — добавил Баходыр Юсупалиев.
Отметим, недавно в приложении «Путешествую без COVID-19», используемом для въезда в Россию, появилась возможность выбрать страну, в которой пользователь был вакцинирован. В списке присутствуют Узбекистан, Армения, Кыргызстан и Россия.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выдвигал предложение о взаимном признании сертификатов вакцинации на всех международных площадках, где выступал последние полгода, в частности, форуме по Центральной и Южной Азии, Консультативной встрече глав стран Центральной Азии, а также на саммитах глав государств стран ШОС и СНГ.