Senatning 20-yalpi majlisida bosh vazir o‘rinbosari Behzod Musayevning yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va nogironligi bo‘lgan bolalarga ko‘rsatilayotgan tibbiy-ijtimoiy xizmatlar sifatini yaxshilash yuzasidan axboroti tinglandi. Bu haqda parlament yuqori palatasi matbuot xizmati xabar qildi.
Avvalo, bu borada prezidentning 2021 yilning 9 avgustdagi farmon va qarorlari ijrosini ta’minlash yuzasidan olib borilgan ishlar alohida qayd etildi. Ayniqsa, «Mehribonlik uylari», bolalar shaharchalariga prezident tomonidan Milliy gvardiyaning mas’ul sifatida biriktirilishi sohada yillar davomida yig‘ilib qolgan muammolar sekin-asta o‘z yechimini topishiga olib kelayotgani ta’kidlandi.
Qayd etilganidek, Bolalar masalalari bo‘yicha milliy komissiya hamda hududiy komissiyalar to‘g‘risidagi nizomlar tasdiqlangan. Bolalarni uy-joy bilan ta’minlashning «onlayn-navbat» tizimi — mu.maktab.uz ishlab chiqilib, amaliyotga joriy qilingan. 675 nafar bola uy-joy bilan ta’minlangan.
Farzandlikka olish jarayonida shaffoflikni ta’minlash maqsadida «Vasiylik» elektron axborot tizimi yaratilgan. Oilaga tarbiyaga olingan 141 nafar nogironligi bo‘lgan bolalar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgan va 118 nafari davolash muassassalariga joylashtirilgan.
Senatorlar bajarilgan ishlar bilan birga ijrosi o‘z vaqtida ta’minlanmagan topshiriqlarga ham alohida e’tibor qaratdilar.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, tuman-shahar hokimliklaridagi Bolalarni himoya qilish masalalari kotibiyatlari va sho‘’balari hamon to‘liq ish boshlamagani, ularning faoliyatini tartibga soluvchi me’yoriy-huquqiy hujjatlar tasdiqlanmagani senatorlar e’tiroziga sabab bo‘ldi.
Normativ-huquqiy hujjatlarning o‘z vaqtida qabul qilinmasligi joylardagi islohotlar sur’ati va samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Moliya vazirligi ijrosini ta’minlashi zarur bo‘lgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ular texnikum, kollej, akademik litsey yoki oliy ta’lim muassasasida o‘qiyotgan davrida har o‘quv yilida bir marotaba o‘quv, ilmiy va badiiy adabiyotlar (kitoblar) xarid qilish xarajatlari uchun davlat budjeti mablag‘lari hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari miqdorida subsidiyalar ajratish vazifasi hamon bajarilmagan.
Oliy ta’lim vazirligi javobgar bo‘lgan bir qancha topshiriqlarning ijrosi ham belgilangan muddatlarda ta’minlanmagan. Xususan, vasiylik va homiylik sohasida kadrlar tayyorlash uchun mutaxassisliklar ro‘yxatini kengaytirishni nazarda tutgan holda oliy ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari klassifikatorini qayta ko‘rib chiqish vazifasi bajarilmagan.
O‘quv-tarbiya muassasalari tarbiyalanuvchilarini o‘qitish bilan shug‘ullanuvchi yetakchi professor-o‘qituvchilarni moddiy rag‘batlantirish tizimini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning o‘quv, ilmiy va badiiy adabiyotlarni xarid qilish xarajatlarini qoplab berish tartibini tasdiqlash bo‘yicha hukumat qarorlari qabul qilinmagan.
Yig‘ilishda qayd etilishicha, hozirda oilaviy bolalar uylarini tashkil etish istagida bo‘lgan yurtdoshlarz soni kundan kunga ortib boryapti. Lekin mazkur jarayonlarni tartibga soluvchi me’yoriy-huquqiy hujjatlar bugungi kun talablariga javob bermaydi. Vazirlar Mahkamasining 2007 yil 31 iyuldagi «Oilaviy bolalar uylari to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi 158-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomni yangilash zarur.
Davlat rahbarining «Nogironligi bo‘lgan shaxslarga ko‘rsatilayotgan tibbiy-jtimoiy xizmatlar sifatini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida belgilangan ayrim vazifalar ijrosi ham sust olib borilyapti. Xususan, tug‘ma yurak nuqsoni hamda bosh miyadagi patologik o‘zgarishlari bo‘lgan 2000 nafar bolada jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish ishlari talab darajasida olib borilmayapti.
Muhokamalar yakunida Senatning tegishli qarori qabul qilinib, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar hamda nogironligi bo‘lgan o‘g‘il-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda parlament va hukumat yaqin hamkorlikda ish olib borishiga kelishib olindi.

На 20-м пленарном заседании Сената была заслушана информация заместителя премьер-министра Бехзода Мусаева о поддержке детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и улучшении качества медико-социальных услуг, оказываемых им. Доклад вызвал активную дискуссию, сообщила пресс-служба Сената.
Прежде всего, особо отмечена работа по обеспечению исполнения указов и постановлений президента от 9 августа о закреплении за домами «Мехрибонлик» и детскими городками Национальной гвардии в качестве ответственной структуры.
Утверждены положения о Национальной комиссии по вопросам детей и территориальных комиссиях. Разработана и внедрена в практику система обеспечения жильем выпускников детских домов. — mu.maktab.uz, квартиры получили 675 детей.
Для обеспечения прозрачности процесса усыновления создана электронная информационная система «Опека». Прошел медосмотр 141 ребенок с инвалидностью и взятые на воспитание в семьи, 118 помещены в лечебные учреждения.
Сенаторы также уделили \внимание поручениям, исполнение которых своевременно не обеспечено.
В частности, секретариаты и отделы по вопросам защиты детей при Совете Министров Каракалпакстана, хокимиятах областей и Ташкента, хокимиятах районов и городов еще не в полной мере начали работу, нормативно-правовые акты, регулирующие их деятельность, не утверждены. Это вызвало недовольство сенаторов, отмечается в сообщении.
Министерство финансов, по данным Сената, до сих пор не обеспечило выполнение задач по выделению субсидий из средств государственного бюджета в размере пятикратной базовой расчетной величины на расходы по приобретению для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, учебной, научной и художественной литературы один раз в учебный год в период их обучения в техникуме, колледже, академическом лицее или вузе.
Министерство высшего образования не выполнило задачу по пересмотру классификатора направлений и специальностей высшего образования, предусматривающего расширение перечня специальностей для подготовки кадров в сфере опеки и попечительства.
Не принято постановление правительства об утверждении порядка возмещения расходов на налаживание системы материального стимулирования ведущих профессоров и преподавателей, занимающихся обучением воспитанников учебно-воспитательных учреждений, а также приобретение учебной, научной и художественной литературы для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
Как отмечалось на заседании, сейчас растет количество соотечественников, желающих создать семейные детские дома, однако нормативно-правовые акты, регулирующие данные процессы, не отвечают требованиям, говорится в сообщении. По мнению сенаторов, необходимо обновить соответствующее положение, утвержденное постановлением Кабинета Министров от 31 июля 2007 года.
Медленно выполняются и задачи по улучшению качества медико-социальных услуг, оказываемых лицам с инвалидностью. В частности, не на должном уровне проводятся хирургические операции 2000 детей с врожденными пороками сердца и патологическими изменениями головного мозга.
По итогам обсуждений принято соответствующее постановление Сената, достигнута договоренность о тесном сотрудничестве парламента и правительства по оказанию поддержки детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, а также мальчикам и девочкам с инвалидностью.