O‘zbekiston hududida AQShning terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha qurolli kuchlarini joylashtirish imkoniyati muhokama qilinmayapti va bu masala kun tartibida ham turgani yo‘q. Bu haqda jurnalistlarga O‘zbekiston TIV rahbari Abdulaziz Kamilov MDH davlatlari tashqi ishlar vazirlari Kengashi yig‘ilishi doirasida ma’lum qildi.
Oldinroq, Amerikaning Politico nashri AQSh kongressidagi manbalariga tayanib, Pentagon rasmiylari shu oy O‘zbekistonga tashrif buyurib, terrorizmga qarshi kurashish kuchlarini joylashtirishni muhokama qilmoqchi ekanligi haqida xabar bergan edi.
«Kun tartibidagi eng muhim masala „gorizont orti“ terrorizmga qarshi kurashish kuchlarini joylashtirish imkoniyatini muhokama qilish bo‘ladi. Bu AQSh armiyasining kuzatuvini va Afg‘onistondagi mo‘ljallarga zarba berishini yengillashtiradi», — deb yozgan edi nashr.
O‘zbekiston mudofaa vazirligining «Gazeta.uz» muxbiriga ma’lum qilishicha, vazirlik Pentagondan mamlakatga tashrif bo‘yicha hech qanday rasmiy murojaat olmagan.
May oyida The Wall Street Journal AQSh Afg‘onistondan olib chiqilayotgan qo‘shinlarini Markaziy Osiyoda yoki Yaqin Sharqda joylashtirish variantlarini ko‘rib chiqayotganligini ma’lum qilgan edi. Maqbul variantlar sifatida O‘zbekiston va Tojikiston nomlari keltirilgan edi.
O‘zbekistonning 2018 yil yanvar oyida qabul qilingan Mudofaa doktrinasiga ko‘ra, mamlakat hududida xorijiy davlatlarning harbiy bazalari va obyektlarini joylashtirishga ruxsat berilmaydi.

Вопрос возможного размещения в Узбекистане вооруженных сил США для борьбы с терроризмом не стоит и не обсуждается. Об этом журналистам на полях заседания Совета министров иностранных дел стран СНГ в Минске сообщил глава МИД Узбекистана Абдулазиз Камилов.
Ранее американское издание Politico со ссылкой на источники в Конгрессе США, знакомые с планами американского военного ведомства, сообщило, что представители Пентагона обсудят в Узбекистане в этом месяце возможность размещения контртеррористических сил США.
По данным издания, главной темой в повестке дня будет возможность размещения в Узбекистане «загоризонтных» антитеррористических сил, что позволило бы военным США «лучше наблюдать и наносить удары по целям в Афганистане».
В Министерстве обороны Узбекистана корреспонденту «Газеты.uz» сообщили, что ведомство не получало официального запроса от Пентагона о визите в страну.
В мае The Wall Street Journal сообщил, что США рассматривают варианты размещения выводимых из Афганистана войск в Центральной Азии или на Ближнем Востоке. Предпочтительными вариантами назывались Узбекистан и Таджикистан.
Согласно Оборонной доктрине Узбекистана, принятой в январе 2018 года, в стране не допускается размещение иностранных военных баз и объектов.