Afg‘oniston hukumati va «Tolibon» harakati delegatsiyalari Qatardagi muzokaralarning yangi raundida barcha afg‘onlar manfaatlari uchun islom tamoyillari asosida kompromissga erishish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda hukumat delegatsiyasi va Milliy sulh bo‘yicha Oliy kengash rahbari Abdulla Abdulla o‘qib eshittirgan kommyunikeda aytiladi.
«Tomonlar muammoga iloji boricha tezroq adolatli va mustahkam yechim topish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Ular Afg‘oniston erkaklari va ayollari manfaatlariga javob beradigan islom tamoyillariga xos kompromissga erishish kerakligini tushunishadi», — deya bayonotdan iqtibos keltiradi RIA Novosti.
Biroq Afg‘oniston bo‘yicha muzokaralarning ikki kunlik raundi natijasida tomonlar qisqa muddatga o‘t ochishni to‘xtatish yoki asirlarni ozod qilish bo‘yicha kelishuvga erisha olishmadi.
Oldinroq «Tolibon» harakati Afg‘oniston hukumatiga 7000 nafar o‘z tarafdorlari bo‘lgan mahbuslarni ozod qilish evaziga uch oylik sulh taklif qilgan edi.

Делегации правительства Афганистана и движения «Талибан» во время нового раунда переговоров в Катаре договорились достигнуть компромисса в интересах всех афганцев на основе исламских принципов, говорится в коммюнике по итогам переговоров, которое зачитал на пресс-конференции глава правительственной делегации и Высшего совета по национальному примирению Абдулла Абдулла.
«Стороны договорились как можно скорее найти справедливое и прочное решение проблемы. Они понимают необходимость достижения компромисса, который отвечал бы интересам и чаяниям всех мужчин и женщин в Афганистане в свете исламских принципов», — цитирует заявление РИА Новости.
Однако по итогам двухдневнего раунда межафганских переговоров сторонам не удалось договориться о кратковременном прекращении огня или освобождении пленных, как это предполагалось наблюдателями до их начала.
Ранее движение «Талибан» предложило правительству Афганистана трехмесячное перемирие с условием освободить 7000 заключенных из числа своих сторонников.