2021 yilning yanvar-aprel oylari yakuni bilan O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 10,3 mlrd dollarni tashkil etib, 2020 yilga nisbatan 378,8 mln dollarga yoki 3,5%ga kamaydi. Davlat statistika qo‘mitasi hisobotida bu haqda so‘z boradi.
Eksport 3,5 mlrd dollarni tashkil qildi — 2020 yilning yanvar-mart oylariga nisbatan 19,1 foizlik pasayish qayd etildi. Import 7 foizga o‘sib, 6,8 milliard dollarni tashkil etdi. Natijada tashqi savdo aylanmasining salbiy saldosi 3,3 milliard dollarni tashkil etdi.
Shu bilan birga, oltin hisobga olinmagan eksport 26,7 foizga o‘sdi.
Tashqi savdo aylanmasining eng katta hajmi Xitoy (20,5%), Rossiya (17,8%), Qozog‘iston (11,8%), Turkiya (9,3%), Koreya Respublikasi (4,8%), Qirg‘iziston (2, 4%) va Afg‘oniston (2,3%) bilan qayd etildi.
Tashqi iqtisodiy faoliyat bo‘yicha 20 ta yirik sherik davlatlar orasida olti mamlakat bilan, xususan Afg‘oniston (ijobiy saldo — 233,4 mln dollar), Qirg‘iziston (141,4 million dollar), Tojikiston (100,9 mln dollar), Turkiya (100,9 mln dollar), Kanada (58,9 mln dollar) va Eron (16,7 mln dollar) bilan faol tashqi savdo balansi mavjud.
O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasining uchdan bir qismi yoki 39,3%i MDH davlatlariga to‘g‘ri kelib, tashqi savdo aylanmasidagi 2020 yilning mos davriga nisbatan ulushi 4,9%ga ko‘paygan.
Eksport tarkibida 81,3% tovarlar bo‘lib, ular asosan sanoat tovarlari (35,9%), oziq-ovqat mahsulotlari va tirik hayvonlar (9%), kimyoviy moddalar va shu kabi mahsulotlardan (8,8%) iborat.
Avvalroq «Gazeta.uz» yozganidek, O‘zbekiston sakkiz oydan buyon oltin eksport qilayotgani yo‘q. Ushbu holat eksport hajmining sezilarli pasayishiga sabab bo‘lmoqda. Shuningdek, ushbu chorakda gaz sotuvi 86,5 million dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 49,8 foizga kam.
Rangli metallarning sotilishi keskin o‘sdi — 464,2 million dollar (75,2 foizga), to‘qimachilik iplari, mato va tayyor mahsulotlar — 658,4 million dollar (71,9 foizga), kiyim-kechak — 204,7 million dollar (49, 1 foizga), avtomobillar — 125,4 million dollarni (75,2 foizga) tashkil etdi.
Meva-sabzavot mahsulotlari eksporti 327,9 ming tonnani tashkil etdi va qiymat jihatidan 186 million dollardan oshdi (0,5%ga).
2021 yil yanvar-aprel oylarida xizmatlar eksporti hajmi 13,2 foizga kamayib, 650,7 million dollarni tashkil etdi. Uning tarkibida transport xizmatlari (72,8%), sayohat / turizm (12,3%), telekommunikatsiya, kompyuter va axborot xizmatlari (6,9%) katta ulushga ega bo‘ldi.
E’tiborlisi, Turkiya (528,5 mln dollar) Rossiyani (495,3 mln dollar) ortda qoldirdi va O‘zbekistonning eksport sheriklari orasida ikkinchi o‘rinni egalladi. Xitoy, Qozog‘iston, Afg‘oniston, Qirg‘iziston va Tojikiston bilan birgalikda ushbu mamlakatlar umumiy eksport hajmining 73,4 foizini egallaydi.
Import tarkibida asosiy ulushni mashinasozlik va transport uskunalari (32%) — 2,2 mlrd dollar, sanoat tovarlari — 1,3 mlrd dollar (19,1%), shuningdek, kimyo mahsulotlari va shunga o‘xshash mahsulotlar — 954,2 mln dollar (13,9%) tashkil etdi.
Mashina va transport uskunalari importi 5,7 foizga kamaydi. Ushbu tovarlarni mamlakatga yetkazib berishning katta qismi Xitoyga — 822,7 mln dollar (37,6%), Koreya Respublikasi — 322,1 mln dollar (14,7%) va Rossiya — 202,5 mln dollar (9,3%) to‘g‘ri keladi.
O‘zbekiston oziq-ovqat mahsulotlari va tirik hayvonlar importini keskin oshirdi — 711 million dollarga (48,2%), shu jumladan don va undan olingan mahsulotlar — 251,9 million dollarga (31,2%), shakar — 102, 9 million dollargacha (52,1%) oshdi.
Tibbiy va farmatsevtika mahsulotlarini yetkazib berish 421,5 mln dollargacha (39,9%) o‘sdi.
Umuman olganda, 2021 yilning yanvar-aprel oylarida O‘zbekiston 136 mamlakatdan tovar va xizmatlarni import qildi. Importning uchdan bir qismi Xitoy, Rossiya, Qozog‘iston, Koreya Respublikasi, Turkiya, Germaniya va Hindiston kabi yirik sherik mamlakatlardan keladi.

По итогам января-апреля 2021 года внешнеторговый оборот Узбекистана составил 10,3 млрд долларов, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года снизившись на 378 млн долларов (на 3,5%). Об этом говорится в отчёте Государственного комитета по статистике.
Экспорт составил 3,5 млрд долларов — к январю-марту 2020 года отмечено снижение на 19,1%). Импорт вырос на 7% — до 6,8 млрд долларов. В результате зафиксировано отрицательное сальдо внешнеторгового оборота на сумму 3,3 млрд долларов.
При этом экспорт без учёта золота вырос на 26,7%.
Наибольший объем внешнеторгового оборота зафиксирован с Китаем (20,5%), Россией (17,8%), Казахстаном (11,8%), Турцией (9,3%), Республикой Корея (4,8%), Кыргызстаном (2,4%) и Афганистаном (2,3%).
Среди 20 крупных стран-партнеров по внешнеэкономической деятельности также наблюдается активный внешнеторговый баланс с шестью странами, в частности с такими, как Афганистан (положительное сальдо — $233,4 млн), Кыргызстан ($141,4 млн), Таджикистан ($100,9 млн), Турция ($100,9 млн), Канада ($58,9 млн) и Иран ($16,7 млн).
В структуре экспорта 81,3% занимают товары, которые, в основном, приходятся на промышленные товары (35,9%), пищевые продукты и живых животных (9%), химические вещества и аналогичную продукцию (8,8%).
Золото Узбекистан не экспортирует уже восемь месяцев — как писала ранее «Газета.uz», именно с этим связан существенный спад объема экспорта. Газа за квартал продано на 86,5 млн долларов, что на 49,8% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Резко увеличились продажи цветных металлов — 464,2 млн долларов (на 75,2%), текстильной пряжи, такни и готовых изделий — 658,4 млн долларов (на 71,9%), одежды — 204,7 млн долларов (на 49,1%), автомобилей — 125,4 млн долларов (на 75,2%).
Экспорт плодоовощной продукции составил 327,9 тысяч тонн, и в стоимостном выражении превысил 186 млн долларов (на 0,5%).
Объем экспорта услуг по итогам января-апреля 2021 года сократился на 13,2% — до 650,7 млн долларов. В структуре львиную долю занимают транспортные услуги (72,8%), поездки/туризм (12,3%), телекоммуникационные, компьютерные и информационные услуги (6,9%).
Примечательно, что Турция ($528,5 млн) опередила Россию ($495,3 млн) и заняла второе место среди партнёров Узбекистана по экспорту. Вместе с КНР, Казахстаном, Афганистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном эти страны занимают 73,4% доли в общем объёме экспорта.
Основную долю в структуре импорта занимают машины и транспортное оборудование (32%) — 2,2 млрд долларов, промышленные товары — 1,3 млрд долларов (19,1%), а также химические вещества и аналогичная продукция — 954,2 млн долларов (13,9%).
Импорт машин и транспортного оборудования снизился на 5,7%. Большая часть поставок этих товаров в страну приходится на Китай — 822,7 млн долларов (37,6%), Республику Корея — 322,1 млн долларов (14,7%) и Россию — 202,5 млн долларов (9,3%).
Узбекистан резко увеличил импорт пищевых продуктов и живых животных — до 711 млн долларов (на 48,2%), в том числе зерновых и продуктов из них — до 251,9 млн долларов (на 31,2%), сахара — до 102,9 млн долларов (52,1%).
Выросли поставки медицинской и фармацевтической продукции — до 421,5 млн долларов (На 39,9%).
В целом по итогам января-апреля 2021 года в Узбекистан импортировано товаров и услуг из 136 стран. Треть части импорта приходится на такие крупные страны-партнеры, как Китай, Россия, Казахстан, Республика Корея, Турция, Германия и Индия.
«Газета.uz» ранее сообщала, что за четыре месяца через переводы денег в офшорные зоны предприятия из Узбекистана импортировали продукцию на 103 млн долларов. Основная часть суммы приходится на Ташкент — 33 млн долларов. Компании завозили лекарства, спецтехнику, оборудование, нефтяные и другие товары, оформив платежи в Гонконг, Кипр, на Маршалловы и Багамские острова.