Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Sherzod Xidoyatov payshanba kuni AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda umumiy mol-mulkni saqlash, undan foydalanish va uni ta’mirlash hamda ko‘p kvartirali uyga tutash yer uchastkasini obodonlashtirish uchun majburiy badallar yoki to‘lovlarning eng kam miqdorlari joriy etilganiga izoh berdi.
Qurilish va UJKX vazirligi rahbarining buyrug‘i bilan 1-maydan boshlab O‘zbekistonda ijara to‘lovlarining eng kam miqdorlari tasdiqlangandi. Toshkentda ular binoning maydoni va qavatlari soniga qarab 1 kv metr uchun 1147 so‘mdan 1829 so‘mgacha bo‘ladi.
Unga ko‘ra, boshqaruv kompaniyalari va uy-joy mulkdorlari shirkatlari ijara stavkalarini eng kam miqdordan yuqori belgilashi mumkin, lekin undan past bo‘lmasligi kerak.
“Nima uchun biz minimal tarifni aniqladik? Bizda tadqiqot olib borgan loyiha institutlari bor. Masalan, bizda bitta kirish eshigi mavjud bo‘lgan, ikki, uch, to‘rtta kirish va hokazo bo‘lgan standart ko‘p qavatli binolar bor. Qavatlar soni va liftning mavjudligi ham hisobga olinadi. Biz [narxlarni] ajratdik va minimal tariflarni aniqladik. [Boshqaruv organi] nima deb o‘ylamasin, agar u [minimal tariflardan] past narxlarni belgilasa, uyni [to‘g‘ri holatda] saqlab turolmaydi. Yuqori narxlarni aholi bilan kelishgan holda aniqlash mumkin”, — dedi Sherzod Hidoyatov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu “majburiy chora”, chunki uylar va binolarni to‘g‘ri holatda saqlash kerak.
“Masalan, mashinalarimizni yaxshi ishlatamiz, moyni o‘z vaqtida almashtiramiz, yonilg‘ini o‘z vaqtida to‘ldiramiz. Ammo uylarimizni undan ham ko‘proq qadrlaymiz. Nega uyimizni to‘g‘ri parvarish qilmasligimiz kerak? Agar uni yaxshi saqlasak, uyimizning qadri hamisha oshadi”, — dedi u.
Vazirlik tomonidan tasdiqlangan tarifni belgilashda boshqaruv organiga ko‘rsatilishi shart bo‘lgan minimal ish va xizmatlar ro‘yxati ham tasdiqlangan (3501-sonli buyruq). Ular orasida:
- ko‘p kvartirali uylardagi umumiy foydalanishdagi obyektlarni elektr energiyasi bilan ta’minlash;
- lift uskunalarini texnik monitoring qilish (ixtisoslashgan xizmat ko‘rsatuvchi tashkilot bilan shartnomalar tuzilgan hollarda);
- fasad va kirish yo‘laklarini talab darajasida saqlash va ta’mirlash (uyga kirish yo‘lagi eshik va devorlarini ta’mirlash, suvash, bo‘yash);
- yerto‘lada o‘rnatilgan ichimlik suvi nasoslarining texnik soz holda bo‘lishini ta’minlash (qurilishda suv nasoslarini o‘rnatish loyihalashtirilmagan ko‘p kvartirali uylar bundan mustasno);
- tom qismining gidroizolyatsiya qatlamini tiklash va yamash;
- yerto‘ladagi kommunikatsiya tarmoqlari, shaxtalardagi kommunikatsiya tarmoqlari, elektr energiyasi tarmoqlarini soz holda saqlash va joriy ta’mirlash (bo‘yash, oqlash, yamash, umumiy foydalanishdagi elektr kabellarini almashtirish, tik va yotiq quvurlarni, ichimlik suvi quvurlarini ta’mirlash va boshqalar);
- novlarni soz holatda saqlash va ularni doimiy tozalash va boshqalar — ro‘yxatda jami 16 ta band mavjud.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 1,4 million xonadondan ortiq 42 057 ta ko‘p qavatli uy mavjud bo‘lib, ulardan 38,7 mingta uyga 819 ta boshqaruv tashkiloti, 836 tasiga 156 ta uy-joy mulkdorlari shirkatlari xizmat ko‘rsatadi, 1130 tasi o‘zini o‘zi boshqarish va 1405 tasi idora va tashkilotlar balansida.
Ta’kidlanishicha, respublikadagi boshqaruv tashkilotlari balansida 17 ming birlikdan ortiq zarur texnika va jihozlar mavjud bo‘lib, ularda 11 mingdan ortiq ishchi-xizmatchi, jumladan, 2195 nafar boshqaruvchi, 1851 nafar chilangar, 1517 nafar elektr va payvandchi, 3142 nafar obodonlashtirishga mas’ul xodim va 2332 nafar boshqa ishchi mehnat qilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, 2023−2024-yillarda respublika bo‘yicha 5684 ta ko‘p qavatli uylar 278,6 milliard so‘mga ta’mirlangan: respublika va mahalliy budjetlar hisobidan 176,2 milliard so‘m, boshqaruv tashkilotlari hisobidan 75,1 milliard so‘m, homiylik hisobidan 27,3 milliard so‘m.
2024/2025-yil kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida boshqaruv tashkilotlarining 5493 ta ko‘p kvartirali uylarini 126,6 milliard so‘mlik kapital ta’mirlash rejalashtirilgan. Bugungi kunga qadar bu ishlarning 20 foizi bajarildi, deyiladi matbuot xizmati xabarida.
Qurilish vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 30-aprel holatiga ko‘ra, aholining ijara to‘lovidan 207 milliard so‘m qarzdorligi mavjud. “Debitor qarzdorlikni undirish tadbirlari davom etmoqda. Hozirgi kunda tushum o‘rtacha 95 foizni tashkil etadi”, — deyiladi xabarda.

Первый заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов на брифинге в АИМК в четверг прокомментировал введение минимальных размеров обязательных взносов или платежей за содержание, эксплуатацию и ремонт общего имущества, а также благоустройство земельного участка, прилегающего к многоквартирному дому (квартплаты).
Приказом главы Минстроя и ЖКО с 1 мая утверждены минимальные суммы квартплаты в Узбекистане. В Ташкенте они составят от 1147 до 1829 сумов за 1 кв. м в зависимости от района и этажности дома.
По его словам, управляющие компании и ТЧСЖ могут устанавливать тарифы за квартплату выше минимальных сумм, но не ниже.
«Почему мы определили минимальный тариф? У нас есть проектные институты, которые провели изучение. Например, у нас есть типовые многоэтажные дома с одним подъездом, двумя, тремя, четырьмя подъездами и так далее. Также учитывается количество этажей, наличие лифта. Мы дифференцировали [цены] и определили минимальные тарифы. [Орган управления], как бы ни считал, если определит цены ниже [минимальных тарифов], не сможет поддерживать дом [в надлежащем состоянии]. Цены выше может определять по согласованию с жителями», — сказал Шерзод Хидоятов.
По его словам, это «вынужденная мера», поскольку необходимо содержать дома и здания в надлежащем состоянии.
«Например, мы хорошо эксплуатируем наши машины, вовремя меняем масло, вовремя заливаем топливо. А наши дома мы ценим ещё больше. Почему мы не должны правильно содержать свои дома? Если мы будем хорошо содержать, то стоимость нашего дома всегда будет расти», — заявил он.
Утверждён также список минимальных работ и услуг, которые необходимо оказывать органу управления при установлении утверждённого министерством тарифа (приказ №3501). Среди них:
• обеспечение электроэнергией объектов общего пользования в многоквартирных домах;
• технический мониторинг лифтового оборудования (в случаях заключения договора со специализированной сервисной организацией);
• обслуживание и ремонт фасадов и входов (ремонт, штукатурка, покраска дверей и стен подъезда);
• обеспечение технического состояния насосов питьевой воды, установленных в подвале (за исключением многоквартирных домов, где насосы питьевой воды не предназначены для установки во время строительства);
• восстановление и ремонт гидроизоляционного слоя кровли домов;
• обслуживание коммуникационных сетей в подвале и шахте, сетей электроснабжения (покраска, побелка, ремонт, замена общих электрокабелей, ремонт вертикальных и горизонтальных труб, труб питьевой воды и т. д.);
• поддержание желобов в хорошем состоянии и регулярная их чистка и другое — всего в этом списке 16 пунктов.
Сегодня в Узбекистане имеется 42057 многоквартирных домов с более 1,4 миллиона квартир, из них 38,7 тысячи домов обслуживаются 819 управляющими организациями, 836 — под управлением 156 ТЧСЖ, ещё 1130 домов находятся в самоуправлении и 1405 домов — на балансе ведомств и организаций.
Отмечается, что у управляющих организаций в стране на балансе имеется более 17 тысяч единиц необходимой техники и оборудования, там трудятся более 11 тысяч работников, в том числе 2195 руководителей, 1851 сантехник, 1517 электриков и сварщиков, 3142 специалиста по благоустройству и 2332 других рабочих.
Сообщается, что в 2023—2024 годы по республике отремонтировано 5684 многоквартирных дома на 278,6 млрд сумов: 176,2 млрд сумов — из республиканского и местных бюджетов, 75,1 млрд сумов — от управляющих организаций, 27,3 млрд сумов — за счёт спонсорской помощи.
В рамках подготовки к осенне-зимнему сезону 2024/2025 года планируется отремонтировать 5493 многоквартирных дома управляющих организаций на сумму 126,6 млрд сумов. На сегодняшний день выполнено 20% этих работ, говорится в пресс-релизе.
По данным Минстроя, на 30 апреля среди жителей имеется задолженность по квартплате на 207 млрд сумов. «Работы по взысканию долгов продолжаются. В настоящее время поступления в среднем составляют 95%», — говорится в сообщении.