Gulistondagi «Alpomish» sport majmuasida sodir bo‘lgan portlash yuzasidan Jinoyat kodeksining 257-moddasi (mehnatni muhofaza qilish qoidalarini buzish) 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot xizmati xabar qildi.
Jinoyat ishi yuzasidan tergov harakatlarini olib borish Sirdaryo viloyati IIB huzuridagi Tergov boshqarmasiga yuklatildi. Tergov harakatlari Bosh prokuratura tomonidan nazoratga olindi.
Eslatib o‘tamiz, 7 oktyabr kuni Gulistondagi «Alpomish» sport majmuasida tashkil etilgan COVID-19 infeksiyasiga gumon qilingan va kasallangan bemorlarga tibbiy yordam ko‘rsatish, saralash va taqsimlash markazida kislorod baloni portlagan edi. FVV xabarida qayd etilishicha, hodisadan bir kishi jarohatlangan, qurbonlar yo‘q. U yerdagi fuqarolar xavfsiz hududga ko‘chirilgan.

По факту взрыва в спорткомплексе «Алпомыш» в Гулистане возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 257 (нарушение правил охраны труда) Уголовного кодекса Узбекистана. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Ответственным за проведение следственных мероприятий в рамках уголовного дела определен следственное управление при УВД Сырдарьинской области. Контроль за ходом расследования будет вести Генпрокуратура.
Напомним, утром 7 октября в спорткомплексе «Алпомиш» в Гулистане, переоборудованном для лечения людей с коронавирусом, произошёл взрыв кислородного баллона. В МЧС сообщали о госпитализации одного человека и отсутствии жертв, а также нанесении частичного ущерба зданию спорткомплекса.