O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirzyoyev «Respublika oziq-ovqat sanoatini jadal rivojlantirish hamda aholini sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan to‘laqonli ta’minlashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi.
Hujjatga muvofiq, «O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasi tugatilmoqda. Xolding 2016 yil fevralida O‘zbekiston Oziq-ovqat sanoati korxonalari uyushmasi o‘rniga tashkil etilgan edi. Prezidentning o‘tgan yil yanvaridagi qarori bilan ikki oy muddat ichida «O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasini tugatish va uning o‘rniga oziq-ovqat sanoati sohasida o‘zini o‘zi boshqaruvchi tashkilot tuzish ko‘zda tutilgan edi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi markaziy apparati tuzilmasida Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va infratuzilmani rivojlantirish boshqarmasi (4 ta shtat) negizida boshqaruv xodimlarining cheklangan soni 12 ta shtat birligidan iborat Oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish bosh boshqarmasi tashkil etildi. Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari — Oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish bosh boshqarmasi boshlig‘i lavozimi joriy qilindi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligiga oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar yuklandi.
Oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish maqsadida Qishloq xo‘jaligi vazirligining Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va oziq-ovqat ta’minoti jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan:
oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha ilk marotaba tashkil etilayotgan istiqbolli loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslanishini tayyorlash bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizini, lekin har bir loyiha uchun 100 mln so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda qoplash;
oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha ilk marotaba tashkil etilayotgan istiqbolli loyihalarning infratuzilmasini ta’minlash bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizini, lekin har bir loyiha uchun 100 mln so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda qoplash;
oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish va ularni chuqur qayta ishlash sohasiga xorijiy ekspertlarni jalb qilish bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizini, lekin har bir loyiha uchun 50 mln so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda qoplash belgilandi.
2021−2023 yillarga mo‘ljallangan sanoatbop qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni kengaytirish dasturi shakllantiriladi.
Kadrlarga bo‘lgan ehtiyojlar asosida 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab respublika oliy ta’lim muassasalarining «Oziq-ovqat texnologiyasi» hamda «Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va dastlabki ishlash texnologiyasi» kabi ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavriatning kunduzgi va sirtqi ta’lim shakllariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari bosqichma-bosqich oshirib boriladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзёев подписал постановление «О мерах по ускоренному развитию пищевой промышленности республики и полноценному обеспечению населения качественной продовольственной продукцией».
Согласно документу, холдинговая компания «Узбекозиковкатхолдинг» ликвидируется. Холдинг был создан в феврале 2016 года вместо Ассоциации предприятий пищевой промышленности Узбекистана. Постановлением президента от января прошлого года «Узбекозиковкатхолдинг» планировалось ликвидировать в течение двух месяцев и заменить его саморегулируемой организацией в сфере пищевой промышленности.
В структуре Министерства сельского хозяйства на базе Управления переработки сельскохозяйственной продукции и развития инфраструктуры (4 штатные единицы) образуется Главное управление развития пищевой промышленности (12 единиц). Начальник управления будет одновременно заместителем министра.
На Минсельхоз возложены дополнительные задачи по развитию пищевой промышленности.
Постановлением в целях развития пищевой промышленности за счет средств Фонда развития сельского хозяйства и продовольственного обеспечения предусмотрено покрытие 50% затрат на подготовку технико-экономического обоснования формируемых новых перспективных проектов по производству продовольственной продукции в размере, не превышающем 100 млн сумов на каждый проект.
Кроме того, намечено покрытие 50% затрат на обеспечение инфраструктурой формируемых новых перспективных проектов по производству продовольственной продукции в размере, не превышающем 100 млн сумов на проект.
Дополнительно предусмотрено покрытие 50% затрат на привлечение зарубежных экспертов в сферу производства и глубокой переработки продовольственной продукции в размере до 50 млн сумов на проект.
Будет разработана программа расширения производства промышленной сельскохозяйственной продукции на 2021−2023 годы.
С 2021/2022 учебного года планируется поэтапно увеличить параметры государственного заказа на очное и заочное обучение в бакалавриате по направлениям «Пищевая технология» (по видам продукции) и «Технология хранения и первичной обработки сельскохозяйственной продукции» (по видам продукции) в вузах страны.