O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida mamlakatimizda karantin talablarini hushyorlikni oshirgan holda yanada yumshatish, iqtisodiyot tarmoqlarini bosqichma-bosqich ishlatish, aholi bandligi va daromadlarini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan 13 may kuni videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, kasallik yuqishi xavfidan kelib chiqib, to‘lovlar naqdsiz shaklga o‘tkazilgan edi. Aholi, ayniqsa, pensionerlarning murojaatlarini hisobga olib, ish haqi, nafaqa va pensiyalar, karantin qoidalariga to‘liq amal qilgan holda, naqd pulda tarqatilishi belgilandi.
May oyidan pensiya, nafaqa va ish haqlari to‘liq kartalarga o‘tkazilgan edi. Ijtimoiy tarmoqlarda kartalarni yetkazib berishdagi muammolar, ularni olishda Xalq banki filiallarida uzun navbatlar vujudga kelgani va pensiyalarni to‘lash vaqtlarining kechikkani, shuningdek, Humo kartalari orqali to‘lovlarni amalga oshirishdagi qiyinchiliklar haqida ko‘plab shikoyatlar bildirildi.
Markaziy bank pensiyalarni bank kartalari orqali yetkazib berish yetarli darajada amalga oshirilmagani, bu aholi uchun qator noqulayliklar tug‘dirganini tan oldi.
“Pensiya mablag‘larini yagona bank orqali yetkazib berish tizimi o‘zining samarasizligini va ushbu amaliyotdan voz kechish zarurligini ko‘rsatdi. Bu pensionerlarga o‘z xohishiga ko‘ra har qanday bankdan hisob raqam ochish va ularning kartalaridan foydalanish imkonini beradi. Bu imkoniyat bir martalik bo‘lmaydi va pensionerlar bank xizmatlari qanchalik sifatli ko‘rsatilishiga qarab xizmat ko‘rsatayotgan bankni o‘zgartirishlari mumkin bo‘ladi”, — degan edi Markaziy bank departamenti direktori Abrorxo‘ja Turdaliyev.
Shuningdek, shaharlar ichida shaxsiy avtomobillar harakati bo‘yicha cheklovlarni bekor qilish masalasi o‘rganilmoqda. Transport, Ichki ishlar va Sog‘liqni saqlash vazirliklariga bular bo‘yicha Respublika komissiyasiga taklif kiritish vazifasi qo‘yildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 13 мая провел видеоселекторное совещание, посвященное смягчению карантинных требований, поэтапному оживлению отраслей экономики, повышению занятости и увеличению доходов населения, сообщила пресс-служба главы государства.
С 1 мая в целях снижения риска распространения коронавируса выплаты зарплат, пенсий и пособий были переведены в безналичную форму. Это вызвало недовольство населения. С учетом обращений граждан, особенно пенсионеров, решено выдавать зарплату, пенсии и пособия в наличной форме. При этом должны полностью соблюдаться правила карантина.
Напомним, в последние недели жители сообщают о проблемах с доставкой карт, длинных очередях в филиалах Народного банка для их получения и задержках с выплатой пенсий, а также сложностях при проведении оплат по картам Humo.
В Центральном банке признали, что работа по выплате пенсий через карты не была налажена должным образом, что вызвало неудобства для населения и стало поводом для обоснованных претензий.
«Система доставки пенсионных средств через единственный банк показала свою неэффективность и необходимость отказа от этой практики. Это позволит пенсионерам открыть счет в любом банке по своему желанию и пользоваться их картами. Эта возможность не будет единоразовой, и пенсионеры могут сменить обслуживающий банк с учетом того, насколько они удовлетворены качеством предоставляемых банковских услуг», — отмечал директор Департамента пруденциального надзора кредитных организаций Центрального банка Аброрходжа Турдиалиев.