O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Olmaota shahrida ro‘y bergan aviahalokat oqibatida ko‘plab insonlar qurbon bo‘lgani munosabati bilan Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayevga ta’ziya maktubi yo‘lladi.
Davlat rahbari halok bo‘lganlarning oila a’zolariga chuqur hamdardlik bildirib, jarohat olganlarning barchasi tez fursatda sog‘ayib ketishini tiladi, deya xabar berdi prezident matbuot xizmati.
Aviahalokat 27 dekabr kuni ertalab Olmaota yaqinida sodir bo‘ldi. Bek Air aviakompaniyasining «Olmaota — Nur-Sulton» reysi samolyoti havo ko‘tarilayotganda balandlikni yo‘qotib, turar joy hududiga qulab tushdi. Samolyot bortida 5 nafar ekipaj a’zosi va 93 nafar yo‘lovchi bo‘lgan. 12 kishi hayotdan ko‘z yumdi, 49 kishi jarohatlandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнования президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву в связи с многочисленными человеческими жертвами в результате авиакатастрофы вблизи Алматы.
Глава государства выразил слова сочувствия и поддержки родным и близким погибших, а также пожелал скорейшего выздоровления всем пострадавшим, сообщила пресс-служба президента.
Авиакатастрофа произошла утром 27 декабря под Алматы. Самолет авиакомпании Bek Air рейса «Алматы — Нур-Султан» потерял высоту при взлете и упал в районе жилого сектора. На борту находились 5 членов экипажа и 93 пассажира. Погибли 12 человек, пострадали 49.