7 oktyabr kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan yig‘ilishda Yaponiyaga oliy darajadagi tashrifga tayyorgarlik muhokama qilindi. Avval xabar berilganidek, davlat rahbarining ushbu mamlakatga tashrifi dekabrda bo‘lib o‘tadi.
Ushbu hodisaga tayyorgarlik doirasida Tokio bilan energetika, transport, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish sohalariga doir kelishuvlarga erishilgan, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarish, yapon texnologiyalari asosida elektrostansiya qurish, suv tozalash va suv ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish, shahar qatnoviga mo‘ljallangan elektrobuslar ishlab chiqarishga oid loyihalar bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Ushbu oliy darajadagi tashrifga tayyorgarlik hamda Yaponiya bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik holati bo‘yicha ma’lumot berildi.
Yig‘ilishda Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikdagi investitsiya loyihalarining ijrosi ko‘rib chiqildi. Joriy yil mart oyida davlatimiz rahbarining ushbu mamlakatga rasmiy tashrifi juda samarali bo‘lgan, erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha aprel oyida «yo‘l xaritasi» ishlab chiqilgandi. Undan ko‘plab istiqbolli loyihalar o‘rin olgan. 300 million dollar evaziga Samarqand infratuzilmasini rivojlantirish, Navoiy viloyatida 200 million dollarlik shamol va 150 million dollarlik quyosh elektr stansiyalari qurish, 203 million dollar evaziga Sirdaryo viloyatida sellyuloza, omuxta yem va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi agrosanoat klasteri tashkil etish loyihalari shular jumlasidandir.
Mutasaddilar investitsiya o‘zlashtirilishi boshlangan loyihalar ijrosining borishi bo‘yicha hisobot berdi. Shuningdek, neft-gaz, kimyo, energetika, meva-sabzavotlarni qayta ishlash sohalaridagi istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
Davlat rahbari bu boradagi ishlarning, qurilajak zavod va korxonalarning iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyatiga e’tibor qaratib, ularni tez va puxta amalga oshirish lozimligini ta’kidladi. Yangi loyihalar bo‘yicha muzokaralarni yakunlab, qurilish ishlarini boshlash bo‘yicha tegishli topshiriqlar berdi.
Yig‘ilishda joriy yil yanvar-sentyabr oylarida eksport va investitsiya prognoz ko‘rsatkichlarining ijrosi holati hamda yil yakuni bo‘yicha ushbu yo‘nalishlarda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan choralar ham ko‘rib chiqildi. To‘qqiz oylikda eksport hajmi qariyb 10 milliard AQSH dollarini tashkil etib, reja oshig‘i bilan bajarilgan. Eksport nomenklaturasi 74 ta yangi turdagi mahsulot, geografiyasi 42 mamlakatga kengaydi. O‘sish sur’ati asosan meva-sabzavotchilik, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, energetika tarmoqlari hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Shu bilan birga, ayrim tashkilot va hududlarda rejalashtirilgan prognoz bajarilmagani ko‘rsatib o‘tildi. Yil yakuniga qadar bu boradagi qoloqlikni bartaraf etish, barcha tarmoqlar va hududlar bo‘yicha eksport prognozini bajarish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Yig‘ilishda Qo‘qon va Marg‘ilon shaharlarini 2020−2022 yillarda kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ham muhokama qilindi. Dasturga muvofiq, Qo‘qon shahrida umumiy qiymati 420 million dollarlik 250 ta, Marg‘ilon shahrida 192 million dollarlik 172 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan.
Ajratilayotgan investitsiyalar ushbu shaharlar infratuzilmasini rivojlantirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash va yangi turar joylar qurishga yo‘naltiriladi.
Prezident mazkur uch yo‘nalish Qo‘qon va Marg‘ilonni har tomonlama yangilash, odamlar hayot sifatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Toshkent shahrida o‘tkazilgan Turkiy tilli davlatlar Ishbilarmonlari kengashi va biznes-forum yakunlariga ham e’tibor qaratildi.

В ходе совещания под председательством президента Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 октября обсуждена подготовка к визиту в Японию на высшем уровне. Как сообщалось ранее, поездка главы государства в эту страну состоится в декабре.
В рамках подготовки к этому событию достигнуты договоренности о реализации проектов в энергетике, транспорте, сельском хозяйстве, сфере услуг, сообщила пресс-служба президента.
Ведутся переговоры и по проектам, нацеленным на производство химической продукции, строительству электростанции по японским технологиям, модернизации системы водоочистки и водоснабжения, а также производству городских электробусов.
На совещании было рассмотрено выполнение инвестиционных проектов в сотрудничестве с Объединенными Арабскими Эмиратами. «Дорожная карта» по реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита президента в ОАЭ, включает проекты по развитию инфраструктуры Самарканда на 300 млн долларов, строительству ветряных электростанций на 200 млн и солнечной электростанции на 150 млн долларов в Навоийской области, организации агрокластера по производству целлюлозы, комбикорма и стройматериалов на 203 млн долларов в Сырдарьинской области.
Обсуждены также проекты в нефтегазовой. химической, энергетической отраслях и сфере переработки плодоовощной продукции. Ответственные лица отчитались о ходе реализации проектов, по которым начато освоение инвестиций.
Глава государства отметил необходимость скорейшего качественного исполнения проектов, поручил ускорить переговоры и подготовку к строительным работам.
Участники совещания рассмотрели исполнение прогнозов экспорта и инвестиций в январе-сентябре и работу в этом направлении до конца года.
Объем экспорта с начала года составил 9,7 млрд долларов — прогноз был перевыполнен. Рост пришелся, в основном, на долю плодоовощеводства, текстильного производства, автомобилестроения и энергетики. Номенклатура экспорта расширилась на 74 новых вида продукции, география — до 42 стран.
Перечислены организации и регионы, не выполнившие экспортный прогноз. Президент дал указания по устранению отставания до конца года, обеспечению выполнения прогноза по экспорту во всех отраслях и регионах.
На совещании обсуждена программа комплексного социально-экономического развития Коканда и Маргилана в 2020—2022 годах. Программа предусматривает реализацию 250 проектов стоимостью 420 млн долларов в Коканде и 172 проектов на сумму 192 млн долларов в Маргилане. Эти средства направят на развитие инфраструктуры городов, улучшение социальных условий и строительство нового жилья.
Рассмотрены также итоги заседания Делового совета и Инвестиционного форума тюркоязычных государств, состоявшихся в Ташкенте.