“Bizning asosiy vazifamiz — ham moliyalashtirish bo‘yicha, ham loyihani amalga oshirish bosqichlari bo‘yicha shartnoma va asosiy qo‘shma qarorlarga ega bo‘lgan holda kelgusi yil boshidan maydonchaga chiqishdan iboratdir”, — dedi Aleksey Lixachyov loyihaning amalga oshirish jarayoni to‘g‘risidagi savolga javob berar ekan.
“Rosatom” rahbari AES qurilishi to‘g‘risidagi bitim imzolangan vaqtdan buyon tomonlar bo‘lg‘usi stansiyaga oid muayyan hujjatlarda aks etishi lozim bo‘lgan barcha ma’lumotlar tayyorlanganini ham xabar qildi.
“Yil oxiriga qadar biz shartnomalarning yuqori darajasiga chiqishni rejalashtirmoqdamiz. Moliya vazirligi bilan kredit kelishuvlari doirasidagi moliyaviy masalalar bo‘yicha muloqotlar ham boshlandi”, — deya qo‘shimcha qildi Aleksey Lixachyov.
Joriy yil iyuni oxirida “Atomstroyeksport” (“Rosatom” tarkibiga kiradi) qurilish bo‘yicha muhandislik-qidiruv ishlarining ikkinchi bosqichiga kirishildi. Avvalroq “O‘zatom” bosh direktori Jo‘rabek Mirzamahmudov Rossiya va O‘zbekiston 2019-yil oxiriga qadar AES qurilishi bo‘yicha shartnomani imzolashi mumkinligini ma’lum qilgan edi. Stansiya qurilishini Rossiya hukumati kreditini jalb etgan holda 2022 yildan boshlash rejalashtirilmoqda.
Toshkentdagi “MIFI” filiali O‘zbekistonda birinchi AES qurilishi loyihasini amalga oshirish doirasida Rossiya va O‘zbekiston prezidentlari kelishuvi asosida tashkil etildi. 2019−2020-o‘quv yilida dastlabki 100 nafar talabaning qabuli iyul oyida yakuniga yetdi, bir o‘ringa tanlov 6−7 kishini tashkil etdi. Talabalar atom energetikasi sohasida to‘rtta muhandislik-texnik yo‘nalish bo‘yicha tahsil oladi.

Российская корпорация «Росатом» планирует в начале 2020 года запустить работы на площадке по строительству атомной электростанции в Узбекистане, заявил генеральный директор корпорации Алексей Лихачёв. Он принял участие в церемонии открытия первого зарубежного филиала Национального исследовательского ядерного университета (НИЯУ) МИФИ в Ташкенте на базе института ядерной физики Академии наук Узбекистана 3 сентября.
«Наша главная задача — выйти на площадку в начале следующего года, уже имея контракт и имея основные совместные решения, как по этапам финансирования, так и по этапам реализации проекта», — сказал Алексей Лихачёв, отвечая на вопрос о ходе реализации проекта.
Глава «Росатома» также сообщил, что за прошедшее с момента подписания соглашения о строительстве АЭС время стороны подготовили «все необходимые знания, чтобы уже описать в конкретных документах образ будущей станции, ее параметры».
«До конца года мы планируем выйти на контрактный верхний уровень. Начался также диалог между Минфинами по финансовым вопросам в рамках кредитного соглашения», — добавил Алексей Лихачёв.
В конце июня нынешнего года компания «Атомстройэкспорт» (входит в состав «Росатома») приступила ко второму этапу инженерно-изыскательских работ по строительству. Ранее гендиректор агентства «Узатом» Журабек Мирзамахмудов заявлял, что Россия и Узбекистан могут подписать контракт на строительство АЭС до конца 2019 года. Строительство станции планируется начать в 2022 году с привлечением кредита правительства России.
Филиал НИЯУ МИФИ в Ташкенте создан по договоренности президентов России и Узбекистана в рамках реализации проекта сооружения первой АЭС в Узбекистане. Первый прием 100 студентов в 2019—2020 учебном году завершился в июле, конкурс составил 6−7 человек на место. Студенты будут обучаться по четырем инженерно-техническим специальностям в сфере атомной энергетики.
“Росатом“ сулит Узбекистану деньгами, в обмен на использованию земель для испытания своих ядерных установок, загрязнению уникальной, Богом данной нашу природу и держать в заложниках всю Страну! С нетерпением ждём комиссию МАГАТЭ, которая даст соответствующее заключение по строительству АЭС в Узбекистане!