O‘zbekistonning Rigadagi (Latviya) elchixonasi OAVda e’lon qilingan 140 fuqaro qurilish texnikumining soxta hujjatlari bilan ishlab kelayotgani sababli Finlyandiyadan deportatsiya qilinishi to‘g‘risidagi xabarlarni tasdiqladi. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar qildi.
Payshanba kuni Finlyandiyaning Yle telekanali mamlakat Migratsiya xizmati 140 nafar O‘zbekiston fuqarosini deportatsiya qilish to‘g‘risidagi qarorni qabul qilgani haqida xabar berdi. Bunga sabab — ular 1993 yilda faoliyatini tugatgan qurilish texnikumini tugatganlik to‘g‘risidagi diplomlarni taqdim etgan. Biroq diplomlar 1997 yildan 2016 yilgacha davr oralig‘ida berilgan. Ko‘plab sertifikatlarda bir xil ro‘yxat raqamlari yozilgan.
Deportatsiya to‘g‘risidagi qaror qishda qabul qilingan, o‘shanda ish beruvchilardan biri hukumatga soxta hujjatlar to‘g‘risida ma’lum qilgan.
Finlyandiyada o‘zbekistonliklar asosan qurilish sohasida mehnat qiladi. Deportatsiya Uusimaa hududida yangi turar joylash qurilishini qiyinlashtiradi, deya qayd etdi mamlakat Qurilish uyushmasi.
O‘zbekistonning Rigadagi elchixonasi batafsilroq ma’lumot olish uchun fin tomoni rasmiylari bilan aloqa o‘rnatgan.
Rasmiy statistikaga ko‘ra, Finlyandiyada o‘tgan yili 800 nafardan ko‘proq O‘zbekiston fuqarosi bo‘lib turgan.

Посольство Узбекистана в Риге (Латвия) подтвердило сообщение СМИ о депортации из Финляндии 140 граждан из-за сомнений в подлинности их документов об образовании. Об этом сообщила пресс-служба МИДа.
В четверг финская телекомпания Yle сообщила, что Миграционная служба страны приняла решение о выдворении из страны 140 граждан Узбекистана. Причина — они предоставили дипломы об окончании строительного техникума, прекратившего существование в 1993 году. Однако дипломы были выданы с 1997 по 2016 год. На многих сертификатах одинаковый регистрационный номер.
Решение о депортации было принято еще зимой, когда один из работодателей сообщил властям о поддельных документах.
В Финляндии большое количество узбекистанцев работает в строительной сфере. Депортация затруднит строительство нового жилья в регионе Уусимаа, подчеркнули в Строительной ассоциации страны.
Дипмиссия Узбекистана в Риге установила контакты с официальными представителями финской стороны для получения более подробной информации.
Согласно официальной статистике Финляндии, в прошлом году в этой стране находилось немногим более 800 граждан Узбекистана.