O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 31 yanvar kuni Milliy xavfsizlik xizmatining kengaytirilgan hay’at yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish sohada amalga oshirilgan ishlar tahlili va Milliy xavfsizlik xizmati organlari faoliyatini tubdan takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlarga bag‘ishlandi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar qildi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis palatalari rahbarlari, O‘zbekiston Prezidenti devoni vakillari, hukumat a’zolari, shuningdek, MXX markaziy apparati va hududiy tuzilmalarining rahbar xodimlari ishtirok etdi.
O‘zbekistonda mustaqillikning birinchi kunlaridan milliy xavfsizlik masalalari mamlakatimiz ichki va tashqi siyosatining eng ustuvor yo‘nalishi etib belgilandi.
Xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm, odam savdosi, narkotik moddalar va qurol-yarog‘ vositalarining noqonuniy savdosi kabi transmilliy tahdidlar kuchayib borayotgan bugungi kunda ushbu vazifalarga alohida e’tibor qaratish yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
O‘tgan davrda Milliy xavfsizlik xizmati O‘zbekiston suverenitetini, mustaqilligini va hududiy yaxlitligini saqlash hamda himoya qilish ishlariga salmoqli hissa qo‘shgani qayd etildi. Bu, ayniqsa, yaqin va uzoq yon-atrofda ro‘y bergan turli inqirozlar, ayrim buzg‘unchi kuchlar tomonidan mamlakatdagi tinchlik va barqarorlikni izdan chiqarishga urinishlar sodir etilgan juda og‘ir yillarda yaqqol namoyon bo‘ldi.
Shu bilan birga, yig‘ilishda Milliy xavfsizlik xizmatining faoliyati xolis baholangan holda, uning ayrim bo‘linmalari va hududiy boshqarmalari faoliyati tanqid qilindi. Idoralararo hamkorlik, tezkor va qidiruv tadbirlarini o‘tkazish, shuningdek, kadrlar bilan ishlash borasida yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar aniq misollar bilan ko‘rsatib o‘tildi.
Davlat rahbari zamon talablaridan kelib chiqqan holda, Milliy xavfsizlik xizmatining tarkibiy tuzilishini qayta ko‘rib chiqish kerakligini ta’kidladi. Maxsus xizmat doirasiga kirmaydigan vazifalar bilan shug‘ullanadigan, boshqa davlat tuzilmalari faoliyatini takrorlaydigan bo‘linmalarni tugatish, ayni vaqtda milliy xavfsizlikning ustuvor yo‘nalishlarini ta’minlaydigan bo‘linmalarni mustahkamlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston taraqqiyotining Harakatlar strategiyasida belgilab berilgan keng ko‘lamli vazifalardan kelib chiqqan holda, mamlakatning barcha sohalari davr talabi asosida tubdan isloh etilayotgan yangi sharoitda Milliy xavfsizlik xizmatining yaqin kelajakka mo‘ljallangan ustuvor vazifalari belgilab olindi.
Prezident Milliy xavfsizlik xizmati davlatning huquq-tartibot organlaridan biri sifatida o‘zining kundalik faoliyatini mamlakatning barcha vazirlik va idoralari uchun asosiy faoliyat mezoniga aylangan «Xalq davlat organlariga emas, davlat organlari xalqqa xizmat qilishi kerak», degan tamoyil asosida tashkil etishi zarurligini alohida ta’kidladi.
Joriy yilda O‘zbekiston Respublikasining «Milliy xavfsizlik xizmati to‘g‘risida"gi qonuni ishlab chiqilishi va qabul qilinishi muhim ahamiyatga ega. Qonunda MXXning asosiy funksiya va vazifalari belgilab beriladi va, eng muhimi, uning qabul qilinishi bilan mamlakatimiz huquq-tartibot organlarining vakolat doiralari aniqlashtirib olinadi.
Har qanday jamoa, jumladan, MXX ish faoliyatining samarasi ham kadrlar, birinchi navbatda, uning rahbar xodimlariga, ularning o‘z burchiga sadoqati, professional darajasi, mehnatsevarligi va yuksak mas’uliyatiga bog‘liq, deb alohida qayd etdi Prezident.
MXX bo‘linmalari o‘zining vakolati doirasida xalqning muammolarini hal qilishga, mahalliy davlat hokimiyati organlari va boshqa davlat tashkilotlariga olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirish ishlariga yaqindan yordam berishi lozim.
O‘zbekiston Prezidenti MXX o‘quv yurtlarining rahbarlari va professor-o‘qituvchilariga yosh kadrlarni Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalash, mamlakat qonunchiligi talablariga og‘ishmay rioya etish, turli sinovlarga chidamli bo‘lish, o‘z ustida muntazam ishlash va professional mahoratini uzluksiz oshirib borishga intilish kabi masalalarga alohida e’tibor qaratishni qat’iy vazifa qilib qo‘ydi.

31 января под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева состоялось расширенное заседание коллегии Службы национальной безопасности, посвященное анализу проделанной работы и мерам по коренному совершенствованию деятельности органов СНБ. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В заседании приняли участие руководители палат Олий Мажлиса, представители аппарата Президента, члены правительства, руководящие работники центрального аппарата и территориальных подразделений СНБ.
На заседании отмечалось, в Узбекистане с первых дней независимости вопросы национальной безопасности были поставлены во главу угла внутренней и внешней политики. Актуальность этих задач на современном этапе обуславливается усилением ряда транснациональных угроз, таких как международный терроризм, религиозный экстремизм, незаконный оборот наркотиков и оружия, торговля людьми, и других опасных вызовов.
Подчеркивалось, что Служба национальной безопасности внесла весомый вклад в обеспечение суверенитета, независимости и территориальной целостности Узбекистана. Это особенно проявилось, когда в ближнем и дальнем зарубежье происходили различные катаклизмы, наблюдались попытки деструктивных сил нарушить мир и стабильность в стране.
Вместе с тем была подвергнута критике деятельность отдельных подразделений Службы национальной безопасности и ее территориальных управлений. Указано на недостатки и упущения в организации межведомственного взаимодействия, проведении оперативных и следственных мероприятий, а также работы с кадрами.
Президент указал на необходимость реструктуризации Службы национальной безопасности. Подчеркнута важность упразднения подразделений, занимающихся несвойственными спецслужбе задачами, что в ряде случаев приводило к подмене функций других государственных структур, а также укрепления подразделений по наиболее актуальным направлениям обеспечения национальной безопасности.
Глава государства подчеркнул, что Служба национальной безопасности как одна из государственных силовых структур должна осуществлять свою деятельность согласно принципу «Не народ служит государственным органам, а государственные органы служат народу».
Была отмечена важность разработки и принятия в текущем году закона «О Службе национальной безопасности», который определит основные функции и задачи СНБ и позволит четко разграничить полномочия силовых органов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что залогом эффективной деятельности СНБ, как и любого другого ведомства или организации, являются кадры, и в первую очередь ее руководящие работники, их преданность, профессионализм, трудолюбие и высокая ответственность.
Подразделения Службы национальной безопасности должны в рамках своей компетенции оказывать активное содействие населению в решении его проблем, местным органам государственной власти и другим госорганам — в реализации начатых реформ.
Президент Республики Узбекистан потребовал от руководителей и профессорско-преподавательского состава учебных заведений СНБ обратить внимание на воспитание молодых кадров в духе преданности родине, неукоснительного соблюдения требований национального законодательства, стойкости по отношению к различным испытаниям, стремления к постоянному самосовершенствованию и профессиональному росту.
Как сообщалось ранее, в связи с назначением государственным советником Президента Узбекистана председатель Службы национальной безопасности Рустам Иноятов освобожден от занимаемой должности. Новым председателем СНБ назначен Ихтиёр Абдуллаев, ранее работавший генеральным прокурором.