Toshkent IIBB va prokuraturasi vakillari fohishabozlik va odam savdosini tashkil etish uchun foydalanilgan kvartira va uylarni davlat foydasiga musodara qilish bo‘yicha ishlarga tushuntirish berdi. Mazkur muammoga Kommersant.uz e’tibor qaratib, 18 iyul kuni ushbu masalaga bag‘ishlangan maqolani chop etgan edi.
O‘tgan payshanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda IIBB boshlig‘i o‘rinbosari, Tergov boshqarmasi boshlig‘i Doniyor Toshxo‘jayev joriy yil boshidan buyon Toshkentda 400 ga yaqin fohishabozlik va qo‘shmachilik tashkil etilgan holatlar aniqlangani, ularning juda kam qismidagina mol-mulk musodaraga tortilganini ma’lum qildi.
«Aniqlangan har bir holat bo‘yicha kvartira va uylarga bordik. Agarda u yerda faol ravishda fohishaxona tashkil etishga harakat qilingan bo‘lsa, biz tekshiramiz va qaror qabul qilishni mol-mulkni musodara qilish haqidagi masalani hal etuvchi sudlarga qoldiramiz», — dedi u.
Mol-mulkidan mahrum bo‘lgan fuqarolarning so‘zlariga ko‘ra, ular turar-joylari jinoiy jarayon vositasi bo‘lgani to‘g‘risida ogohlantirilmagan. Bunga izoh bergan Doniyor Toshxo‘jayev agarda turar-joy egasi jinoyat ishtirokchisi bo‘lmasa, uning turar-joyi esa jinoyat quroli deb topilsa, uni so‘roq qilish yoki uning jarayonda ishtirok etishi shart bo‘lmaydi. Uning aloqadorligi tasdiqlangan taqdirda, kvartira egasi gumondor sifatida jalb etiladi.
Shunday dalillar borki, aynan fohishabozlik yoki odam savdosini tashkil etish maqsadida uylar qurilgan yoki kvartiralar ta’mirlangan, deya ma’lum qildi IIBB rahbariyati vakili.
Mol-mulkni musodara qilish to‘g‘risidagi qaror jinoyatning og‘irligiga bog‘liq, dedi Doniyor Toshxo‘jayev. «Agarda fohishabozlik tashkil etilgan bo‘lsa, turar-joy egasiga qaytarilishi mumkin. Agar bu joy odam savdosi uchun bo‘lsa, mol-mulk 100 foizlik ehtimol bilan davlat foydasiga musodara qilinadi».
Toshkent prokuraturasi bo‘lim boshlig‘i o‘rinbosari Murodjon Sodiqovning ta’kidlashicha, fohishaxona tashkil etishda aybdor shaxslar musodara qilingan mol-mulk egasiga uning tergov jarayonida baholangan qiymatida to‘lashga majbur.
«Mol-mulk davlat foydasiga musodara qilinsa, tergov uning qiymatini baholaydi. Shundan so‘ng fuqarolik ishlari bo‘yicha sud aybdorga mol-mulkning jinoyatga aloqador bo‘lmagan egasiga mazkur mablag‘ni to‘lash majburiyatini yuklaydi», — deya tushuntirish berdi u.

Представители ГУВД и прокуратуры Ташкента дали разъяснения по поводу изъятия в пользу государства квартир и домов, которые использовались для организации притонов разврата и для торговли людьми. Внимание на проблему обратил сайт Kommersant.uz, 18 июля опубликовавший статью «Конфискация квартиры без ведома владельца. Можно ли обезопасить себя?»
На брифинге в минувший четверг заместитель начальника ГУВД, начальник Следственного управления Дониёр Ташходжаев сообщил, что с начала года в столице было выявлено около 400 случаев содержания притонов и сводничества, из которых «очень малая часть» привела к конфискации имущества.
«По каждому выявленному случаю мы посещаем квартиры и дома. Если там активно пытались сохранить притон, мы проверяем и оставляем решение на усмотрение суда, который решает вопрос о конфискации имущества. Но таких случаев очень мало», — сказал он.
По словам граждан, лишившихся имущества, они не были уведомлены о том, что их жилье фигурирует в уголовном процессе. Комментируя эти заявления, Дониёр Ташходжаев пояснил, что если владелец жилья не является участником преступления, а его жилье признается орудием преступления, его допрос или участие в процессе не обязательны. В тех случаях, когда подтверждается его причастность, хозяин квартиры привлекается в качестве подозреваемого.
Имеются факты, когда строятся дома или ремонтируются квартиры именно в целях создания притона или торговли людьми, сообщил представитель руководства ГУВД.
Решение о конфискации имущества зависит от тяжести совершенного преступления, отметил Дониёр Ташходжаев: «Если это притон разврата, то есть вероятность, что жилье вернется хозяевам. Если это место для торговли людьми, то имущество будет со 100-процентной вероятностью конфисковано в пользу государства».
Заместитель начальника отдела прокуратуры Ташкента Муроджон Садыков заявил, что виновные в организации притона обязаны выплатить собственнику стоимость конфискованного жилья, которое оценивается в ходе следствия.
«При изъятии недвижимости в пользу государства следствие оценивает ее стоимость. Затем суд по гражданским делам обязывает обвиненного выплатить эту стоимость потерпевшему, то есть владельцу имущества, не причастного к преступлению», — пояснил он.
Шансы владельцев доказать правоту в суде увеличивает составление договора о найме или сдаче жилья, отмечалось на брифинге.
В рамках Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 разрабатывается проект закона по укреплению гарантий права частной собственности граждан. В частности, планируется запретить конфискацию и изъятие (за исключением временного изъятия) имущества в случае отсутствия вины собственника имущества в использовании данного имущества в качестве орудия преступления либо предмета уголовного и административного правонарушения.