O‘zbekiston poytaxtida tuman hokimiyatlari rahbarlarini yangilash jarayoni davom ettirilmoqda. Seshanba kuni Yunusobod va Chilonzor tumanlariga yangi hokim tayinlangani ma’lum bo‘lgan edi. Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasining sobiq raisi Baxtiyor Abdusamatov va Davlat raqobat qo‘mitasi sobiq rahbari Davron Hidoyatov mos ravishda ularga hokim etib tayinlandi.
Toshkent hokimiyati ma’lumotlariga ko‘ra, yana to‘rtta tuman (poytaxtda jami 11 ta tuman mavjud) — Mirobod, Yashnobod, Uchtepa va Sergelida ham ma’muriyat rahbari o‘zgartirildi.
Sergeli tumaniga bunga qadar Toshkent hokimining sanoatni rivojlantirish, kapital qurilish, kommunikatsiya va kommunal xo‘jalik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari bo‘lib ishlagan Baxtiyor Rahmonov hokim bo‘ldi. Ungacha poytaxt hokimining birinchi o‘rinbosari, Mirobod tuman hokimi lavozimlarida ishlagan (tumanning avvalgi hokimi — Furqat Maqsudxodjayev).
Mirobod tumaniga «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ tarkibiga kiruvchi Toshkent mexanika zavodining sobiq boshqaruv raisi — bosh direktor lavozimida ishlagan Shuhrat Po‘latov rahbarlik qiladi (avvalgi hokim — Sharofiddin Qodirov).
Yashnobod tumaniga bunga qadar O‘zbekiston iqtisodiyot vaziri o‘rinbosari lavozimida faoliyat ko‘rsatgan Dilmurod Turdiyev hokim bo‘ldi (avvalgi hokim — Farruh Hakimov).
Uchtepa tumaniga o‘tgan yillarda Mirzo Ulug‘bek tumani ma’muriyatini boshqargan Shavkatbek Irgashev hokim etib tayinlandi (avvalgi hokim — Jovdatxon Inog‘omov).

В столице Узбекистана продолжается обновление руководства районных хокимиятов. Во вторник стало известно о назначении новых хокимов в Юнусабадском и Чиланзарском районах, где эти посты были вакантными. Их заняли, соответственно, бывший глава Госкомприроды Бахтиёр Абдусаматов и экс-председатель Госкомконкуренции Даврон Хидоятов.
По данным хокимията Ташкента, еще в четырех районах (всего в столице 11 районов) — Мирабадском, Яшнабадском, Учтепинском и Сергелийском — произошла смена глав администраций.
Хокимом Сергелийского района стал Бахтиёр Рахмонов, до этого работавший заместителем хокима Ташкента по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства. Ранее он занимал должности первого заместителя хокима столицы, а до этого — хокима Мирабадского района (предыдущий хоким района — Фуркат Максудходжаев).
Мирабадский район возглавил Шухрат Пулатов, бывший председатель правления — генеральный директор Ташкентского механического завода, входящего в состав АО «Узбекистон темир йуллари» (предыдущий хоким — Шарафиддин Кадиров).
Хокимом Яшнабадского района стал Дилмурод Турдиев, до этого работавший заместителем министра экономики Узбекистана (предыдущий хоким — Фаррух Хакимов).
Хокимом Учтепинского район назначен Шавкатбек Иргашев, в предыдущие годы бывший хокимом Мирзо-Улугбекского района (предыдущий хоким — Жовдатхон Иногомов).