Traveltomtom номи билан танилган голландиялик саёҳатчи ва блогер Том Гронд ўз сайтида Afrosiyob поезди бошлиғи ишдан бўшатилганидан афсусда эканини билдирди ва 15 доллар пора эвазига қандай қилиб эконом-классдан VIP даражасига кўтаргани тафсилотларини сўзлаб берди.
«Мен деярли ҳеч қачон сайёҳлик агентликлари орқали саёҳат қилмайман. Бу сафар Ўзбекистонга сайёҳлик агентлиги орқали келишга қарор қилдик. Дастлабки режамиз аввало Туркманистонга, сўнг Ўзбекистонга, кейин эса Тожикистонга давом этиш эди. Эҳтимол Туркманистонга фақат сайёҳлик агентлиги орқали бориш мумкинлигини биларсиз, шунинг учун ўша сайёҳлик агентлиги Ўзбекистонга саёҳатимизни режалаштиришни таклиф қилганида, рози бўлишга қарор қилдик», — деб тушунтирди саёҳатчи.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонга уни олиб келган сайёҳлик агентлигидан ҳафсаласи пир бўлган. «Газета.uz» мухбири билан ёзишмаларда Том унинг номини айтмади, бироқ компания Ўзбекистонники ҳам, Туркманистонники ҳам эмаслигини таъкидлади.
«Биз сўраган кўп нарса режага мувофиқ чиқмади. Биз сайёҳлик агентлиги у ер- бу ерда бир неча долларни тежаш учун нималар қилганини ва бизни дуч келган меҳмонхонага жойлаштирганини тезда тушуниб етдик», — дея давом этди у.
Сайёҳлик агентлиги Самарқанд-Тошкент йўналишида қатновчи Afrosiyob тезюрар электропоездига чипталарни расмийлаштириш билан шуғулланган. Том ўзи ва жамоаси учун энг яхши чипталарни сотиб олишни сўраган, аммо талаби бажарилмаган. Йўлга чиқишдан бир кун аввал у «Ўзбекистон темир йўллари» мижозларга хизмат кўрсатиш бўлимига телефон орқали чиптани янгилаш учун қўнғироқ қилган, бироқ унга ҳеч ким ёрдам бера олмаган. Муаммолар саёҳат куни, сайёҳ вокзалга келганида ҳам давом этган.
«Гап шундаки, мен Самарқанддаги вокзални 15 дақиқадан кўпроқ айланиб, менга поезд чиптаси масаласида ёрдам берадиган одам топдим. Чиптани VIP синфига ўзгартириши мумкин бўлган расмий кассир ёки ходимга пул тўлашга тайёр эдим. Google Translate ва қўлимда пул билан мен керакли одамни қидирдим, аммо ҳеч қандай натижа бермади. Ҳеч ким менга ёрдам бера олмади. Қолаверса, ҳатто Google Translate орқали мен билан боғланишга уринган одамлар менга поезддаги кондуктор олдига бориб, VIP даражасига кўтариб беришини сўрашимни маслаҳат беришди», — деди Том ўз блогида.
Одамларнинг маслаҳати билан сайёҳ 15 доллар пора берган ва уни эконом-класс вагонидан VIP вагонга ўтказишган. Том 16 июль куни Instagram-аккаунтида (500 мингдан ортиқ обуначи) пост қолдирди. Блоггер порани айнан кимга берганини тилга олмаган.
10 октябрь куни видеони Troll.uz канали тарқатди. Хорижлик сайёҳ билан содир бўлган воқеа маълум бўлгач, «Ўзбекистон темир йўллари» компанияси поезд бошқарувчиси 10 июль куни ишдан бўшатилганини маълум қилди. Том эса 16 октябрь куни баёнот берди.
«Энг ачинарлиси шундаки, Ўзбекистон темир йўл компанияси ходими собиқ иш жойидаги мижозлар билан алоқа ва уларга хизмат кўрсатмагани учун ишдан бўшатилди. Ходимни ишдан бўшатиб, кейин коррупцияга қарши курашаётганингиздан фахрланишингизни айтасиз… бироқ Ўзбекистоннинг ушбу темир йўл компанияси ҳам ойнадаги аксига қараши керак», — дея таъкидлади блогер.
«Ўзбекистон темир йўл компанияси ўз хулосасини чиқаради, деган умиддаман, чунки уларнинг хорижликлар ва рус тилида сўзлашмайдиган сайёҳларга хизмати ўта даҳшатли! Вокзалда менга расмий равишда чипта беришда ёрдам қиладиган бир неча инглиз тилида гапира оладиган одам бўлганида эди, бу вазиятнинг олдини олиш мумкин эди «, — дея қўшимча қилди Том.
Унинг қўшимча қилишича, «Ўзбекистон темир йўллари»дан ва Ўзбекистон матбуотидан ҳеч ким нима бўлганига ойдинлик киритиш ёки муносабатини сўраш учун у билан боғланмаган.
Саёҳатчи бошқа сайёҳларни мамлакат ҳақида хулоса чиқаришга шошилмасликка чақирди. Том Ўзбекистон бўйлаб саёҳат унга маъқул келганини ва яна қайтишни режалаштираётганини айтди.
«Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилиш ҳайратланарли ва архитектура нуқтаи назаридан мамлакат, эҳтимол, дунёда ташриф буюриш учун энг қизиқарли мамлакатлардан бири бўлса керак. Бундай арзимаган воқеа Ўзбекистонга саёҳат режаларингизга таъсир қилмаслиги лозим», — дея хулоса қилди у.

Путешественник и блогер из Нидерландов Том Гронд, известный как Traveltomtom, на своём сайте выразил сожаление в связи с увольнением начальника поезда Afrosiyob и рассказал об обстоятельствах, при которых он за взятку в размере 15 долларов пересел из эконом-класса в VIP.
«Я практически никогда не путешествую через туристические агентства. В этот раз мы решили приехать в Узбекистан через турагентство. Наш изначальный план состоял в том, чтобы сначала посетить Туркменистан, а затем продолжить путь в Узбекистан и далее — в Таджикистан. Возможно, вы знаете, что посетить Туркменистан можно только через турфирму, поэтому когда эта же турфирма предложила спланировать нашу поездку и в Узбекистан, мы решили согласиться», — объяснил путешественник.
По его словам, он был разочарован туристическим агентством, через которое прибыл в Узбекистан. В переписке с корреспондентом «Газеты.uz» Том не уточнил его названия, но отметил, что компания не была ни узбекской, ни туркменской.
«Многое из того, что мы просили, не соответствовало плану. Мы быстро поняли, что наше туристическое агентство сделало всё возможное, чтобы сэкономить пару долларов там и тут и предоставило нам несколько случайных отелей», — продолжил он.
Турагентство занималось регистрацией билетов на скоростной электропоезд Afrosiyob по маршруту Самарканд-Ташкент. Том просил купить ему и его команде лучшие билеты, но просьбу не выполнили. За день до выезда он звонил в службу поддержки клиентов «Узбекистон темир йуллари», чтобы обновить билет по телефону, но никто не смог ему помочь. Проблемы продолжились в день поездки, когда турист прибыл на вокзал.
«Факт в том, что я более 15 минут ходил по вокзалу в Самарканде, пытаясь найти человека, который помог бы мне с билетом на поезд. Я был готов заплатить деньги официальному кассиру или сотруднику, который смог бы поменять мой билет на VIP-класс. С Google Translate и деньгами в руках я искал нужного человека, но безуспешно. Никто не мог мне помочь. Более того, люди, которые хотя бы пытались общаться со мной через Google Translate, буквально советовали мне подойти к проводнику в поезде и попросить повысить класс до VIP», — рассказал Том в своём блоге.
По совету людей турист дал взятку в 15 долларов, и его пересадили из вагона эконом-класса в VIP. Пост в своём Instagram-аккаунте (свыше 500 тысяч подписчиков) Том сделал 16 июля. Блогер не упомянул, кому именно он дал взятку.
10 октября видео распространил канал Troll.uz. В компании «Узбекистон темир йуллари» следом сообщили, что начальник поезда был уволен ещё 10 июля — сразу после того, как стало известно о случае с иностранным туристом. Том выступил с заявлением 16 октября.
«Печальней всего то, что сотрудник узбекской железнодорожной компании был уволен из-за неналаженной связи и обслуживания клиентов со стороны своего бывшего работодателя. Уволить сотрудника, а потом заявить, что вы гордитесь тем, что боретесь с коррупцией, — это то, чем, видимо, гордится ["Узбекистон темир йуллари"], но этой железнодорожной компании Узбекистана тоже стоит посмотреть на себя в зеркало», — отметил блогер.
«Надеюсь, что узбекская железнодорожная компания сделает свои выводы, потому что их обслуживание иностранцев и нерусскоговорящих туристов просто ужасное! Если бы у них на вокзале был кто-то, кто мог бы сказать пару слов по-английски, чтобы помочь мне оформить билет официальным способом, всей этой ситуации можно было бы избежать», — дополнил Том.
Он добавил, что никто из «Узбекистон темир йуллари» или СМИ Узбекистана не связался с ним, чтобы уточнить, что произошло или спросить его реакцию.
Путешественник призвал других туристов не спешить с выводами о стране. Том сказал, что ему понравилось путешествовать по Узбекистану, и он планирует вернуться ещё раз.
«Путешествие по Узбекистану удивительно, а в архитектурном отношении эта страна, вероятно, является одной из самых интересных в мире для посещения… Такой незначительный инцидент не должен повлиять на ваши планы поездки в Узбекистан», — подытожил он.