Физика бўйича 2023 йилги Нобель мукофоти Оҳайо университети (АҚШ) вакили Пьер Агостини, Макс Планк институти ва Мюнхендаги Людвиг-Максимилиан университети (Германия) ходими Ференц Крауз ва Лунд университетидан (Швеция) Анн Ле-Ҳуиллерга берилди. Бу ҳақда 3 октябрь куни Нобель қўмитаси ўз қарорини эълон қилди.
Мукофот олимларга атомлар ва молекулалар ичидаги электронлар динамикасини ўрганувчи экспериментал тажрибалари учун берилди. Пьер Агостини, Ференц Крауз ва Анн Ле-Ҳуиллер электронлар ҳаракатланадиган ёки энергияни ўзгартирадиган тезкор жараёнларни ўлчаш учун ишлатилиши мумкин бўлган жуда қисқа ёруғлик импульсларини яратиш усулини кўрсатди.
Физика бўйича 2022 йилги Нобель мукофоти олимлар Ален Аспе, Жон Клаузер ва Антон Цайлингерга мураккаб фотонлар билан ўтказган тажрибалари учун топширилган.
2021 йилгисини эса мураккаб физик тизимларни тушуниш ва Ер иқлимини моделлаштириш бўйича кашфиётлари учун учта олим — Шукуро Манабе, Клаус Хасселманн ва Жоржио Париси олган эди.
Маълумот учун, 2 октябрь куни тиббиёт бўйича Нобель мукофоти COVID-19 га қарши вакциналар яратиш имконини берувчи mRNA синтези технологияларини ишлаб чиққан Каталин Карико ва Дрю Вайсманга берилди. Ушбу йўналиш мукофот ҳафталигини очиб берди. 9 октярбрга қадар яна кимё, адабиёт, тинчлик ва иқтисодиёт бўйича совриндорлар номи маълум бўлади.

Лауреатами Нобелевской премии по физике за 2023 год стали Пьер Агостини, Ференц Крауш и Анн Л’Юилье «за экспериментальные методы генерации аттосекундных импульсов света для изучения динамики электронов в веществе». Об этом сообщила пресс-служба Нобелевского комитета Королевской академии наук Швеции.
Как отметили в комитете, учёные получили признание за эксперименты, которые «дали человечеству новые инструменты для исследования мира электронов внутри молекул и атомов». Они показали способ создания очень коротких импульсов света для измерения быстрых процессов, во время которых электроны перемещаются и изменяют энергию.
«Теперь мы можем открыть дверь в мир электронов. Аттосекундная физика даёт нам возможность понять механизмы, которыми управляют электроны. Следующим шагом будет их использование», — отметила председатель Нобелевского комитета по физике Ева Оллсон.
В прошлом году Нобелевскую премию по физике получили Ален Аспе, Джон Клаузер и Антон Цайлингер за исследования в области квантовой механики.
Ранее Шведская королевская академия наук объявила Нобелевских лауреатов по физиологии и медицине. Премию получили учёные Каталин Карико и Дрю Вайссман за открытия в области модификаций нуклеозидных оснований, которые позволили разработать мРНК-вакцины против COVID-19.