Шавкат Мирзиёев 10 май куни чарм ва ипак саноатини ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Ўтган йили чарм саноатида ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 3 триллион сўмга етган. Лекин шунинг ярми Андижон ва Фарғона вилоятларига тўғри келган. Тери хомашёси кўп бўлган Қорақалпоғистон, Бухоро, Жиззах, Сурхондарё ва Хоразмда бу кўрсаткич паст, деди давлат раҳбари.
Тармоқ экспортида бирламчи маҳсулот ўрни юқори, тайёр маҳсулот улуши атиги 30 фоиз атрофида. Терини қайта ишлаш даражаси ҳам етарли эмас. Бунда чорвачилик кластерларидан тўла фойдаланилмаяпти, деди у.
Шу боис энди «Чармсаноат» уюшмаси фаолияти ўзгартирилиб, бу тармоққа Халқ банки бириктирилади. Вилоят ҳокимлари билан биргаликда, чармга ихтисослашган кичик саноат зоналарида 100 миллион долларлик лойиҳалар шакллантирилади.
Шароф Рашидов ва Оҳангарон туманларида чарм кластерлари ташкил қилинади. Уларда сув тозалаш иншооти ва бино қуриш учун 40 миллион доллар «арзон ресурс» йўналтирилади. Лойиҳаларга табиий ва сунъий чармдан маҳсулот чиқарувчи хорижий брендлар жалб этилади. Бунинг учун сорсинг компанияларига сарфланган корхона харажатининг 30 минг долларгача қисмини қоплаб бериш йўлга қўйилади.
Чорвачилик кластерларига озуқабоп экин учун ер ҳамда зотли қорамол учун кам фоизли кредитлар ажратилади.
Ипакчилик соҳасида эса кейинги йилларда кластер тизими жорий этилган. 74 та пилла-ипакчилик кластери ва 11 та уруғчилик корхонаси ташкил қилинган. Тут майдонлари 40 минг гектардан 55 минг гектарга кенгайган. Буларнинг натижасида пилла етиштириш ҳажми 2,5 баробар ошиб, 26 минг тоннага етган, ипак маҳсулоти экспорти 3 баробар кўпайган.
Бироқ президентнинг таъкидлашича, ипак қуртини парваришлаш, касалликдан сақлаш агротехникаси етарлича ривожланмаган. Оқибатда пилла олишда йўқотиш нисбатан кўп.
Саноат экспорти ҳамон хомашёга асосланган. Шу боис пиллани чуқур қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ҳажмини, мато ва уй текстили қувватларини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди. Бу орқали дунёда ипак маҳсулотлари импортининг 45 фоизи тўғри келаётган Европа бозоридан ўрин олиш керак.
Пиллачиликдаги энг долзарб муаммо озуқа таъминоти бўлиб қолмоқда. Бу муаммони ҳал қилиш учун тутнинг янги серҳосил навларини экишни кенгайтириш зарур. Пахта майдонлари четига бир-икки қатордан тут экилса, қўшимча озуқа манбаи яратилиши мумкин, деди президент.
Ҳокимларга янги тутзорлар ташкил қилиш учун 105 минг гектар ер ажратиш топширилди. Бу ерлар лотларга бўлиниб, аукцион орқали аҳолига берилади, аукционда ернинг бошланғич нархи 10 фоиз этиб белгиланади. Банд бўлмаган аҳоли, жумладан, аёллар мономарказлар ва пиллачилик кластерларида қисқа курсларда ўқитилади.
Пилла сотиб олиш нархининг пастлиги аҳолида қизиқиш уйғотмаган. Шу боис президент харид нархини 25 фоизга ошириш қарорини имзолади. Шу билан бирга, ипак қурти етиштирувчилар даромад ва ижтимоий солиқлардан озод қилиниб, тутзорлар учун 10 фоизлик солиқ ставкаси белгиланди.
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигига канакунжут ўсимлиги ҳамда қурти уруғларини олиб келиб, Ипакчилик институтида синовдан ўтказиш топширилди. Ипак қурти етиштиришнинг бу усули Хитойда кенг қўлланади.
Гилам ишлаб чиқариш учун полипропиленни марказлашган ҳолда харид қилиш давом эттирилади ва молиялаштириш икки баробарга — 9 миллион доллардан 18 миллион долларгача оширилади. Хорижий валюта тушумигача бўлган вақт инобатга олиниб, тадбиркорларга полипропилен 1 йилгача (ҳозир 3 ойдан 6 ойгача) муддатга берилади.
Тадбиркорлар томонидан кўтарилган муаммо ва таклифларни эшитган президент тадбиркорларга Европа бозорларига чиқиш учун сертификат олишда кўмаклашиш, хорижий мутахассисларни жалб қилиш, чет эллардаги савдо уйларида миллий чарм, гилам ва ипак маҳсулотларини ҳам жойлаштириш, малакали ўрта бўғин ходимларини тайёрлаш ва бошқа масалалар бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 мая провёл совещание по вопросам развития кожевенной и шёлковой промышленности, а также обеспечения занятости населения.
В прошлом году объем производства в кожевенной промышленности достиг почти 3 трлн сумов. Однако половина этого объёма пришлась на Андижанскую и Ферганскую области. В Каракалпакстане, Бухаре, Джизаке, Сурхандарье и Хорезме, заготавливающих значительный объем кожи, низкие показатели производства, сказал глава государства.
В экспорте отрасли доминирует первичная продукция, доля готовой продукции составляет всего около 30%. Объёмы переработки кожи также недостаточны, не используются полностью возможности животноводческих кластеров, указал он.
Поэтому деятельность ассоциации «Узчармсаноат» планируется изменить и закрепить за отраслью Народный банк. Вместе с хокимами областей намечено разработать проекты на 100 млн долларов в малых кожевенных промышленных зонах.
Кожевенные кластеры появятся в Шараф-Рашидовском и Ахангаранском районах. На строительство очистных сооружений и зданий будет направлено 40 млн долларов в виде «дешёвых ресурсов». В проекты планируется привлечь иностранные бренды, производящие продукцию из натуральной и искусственной кожи. Для этого будет налажена компенсация до 30 тысяч долларов расходов предприятий на услуги сорсинга.
Животноводческим кластерам будут выделены низкопроцентные кредиты для приобретения кормовых культур и породистого скота.
Что касается шёлковой отрасли, то в последние годы и в этом направлении была внедрена кластерная система. Организовано 74 шелководческих кластера и 11 предприятий по производству грены. Площади тутовых плантаций увеличены с 40 тысяч до 55 тысяч гектаров. В результате объем производства коконов шелкопряда увеличился в 2,5 раза и достиг 26 тысяч тонн, экспорт шёлковой продукции вырос в три раза.
Однако, как отметил президент, технологии выращивания шелкопряда и защиты от болезней недостаточно развиты. В результате потери при получении коконов относительно высоки.
Основу экспорта отрасли всё ещё составляет сырьё. В связи с этим подчёркнута необходимость углублённой переработки коконов и увеличения производства готовой продукции, тканей и домашнего текстиля. Это должно помочь занять место на европейском рынке, на который приходится 45% мирового импорта шёлковых изделий.
Наиболее актуальной проблемой в шелководстве остаётся кормовая база. Для решения этой проблемы необходимо расширить посадку новых высокоурожайных сортов шелковицы. Можно также создать дополнительный источник корма, высадив шелковицу в один-два ряда по краям хлопковых полей, сказал президент.
Хокимам поручено организовать новые тутовые плантации на площади 105 тысяч га. Эти земли будут разделены на участки и предоставлены населению через аукцион, на котором начальная цена участка будет установлена на уровне 10% от стоимости. Незанятые граждане, в том числе женщины, будут обучаться на коротких курсах в моноцентрах и шелководческих кластерах.
Низкая закупочная цена на коконы не вызвала интерес у населения. Поэтому президент подписал указ об увеличении закупочной цены на 25%. При этом шелководы освобождены от подоходного и социального налогов, для тутовых плантаций установлена налоговая ставка в 10%.
Агентству по карантину и защите растений поручено завезти семена клещевины и питающихся её листьями шелкопрядов для испытаний в Институте шелководства. В Китае широко используется этот метод выращивания шелкопрядов.
Для коврового производства продолжат централизованный закуп полипропилена и удвоят финансирования с 9 млн до 18 млн долларов. Учитывая время до получения валютной выручки, предпринимателям будет предоставлен полипропилен на срок до одного года (сейчас от 3 до 6 месяцев).
Заслушав поднятые предпринимателями проблемы и предложения, президент поручил ответственным руководителям содействовать предпринимателям в получении сертификатов для выхода на рынки Европы, привлечь иностранных специалистов, обеспечить доступ отечественной кожаной, ковровой и шёлковой продукции в торговые дома за рубежом, организовать подготовку квалифицированных кадров среднего звена и другие.