Венгрия Ўзбекистоннинг атом энергетикаси бўйича мутахассисларини тайёрлашни бошлади, деди 7 май куни Тошкентга ташрифи чоғида ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сиярто.
«Ўзбекистон 2030 йилгача электр энергиясига бўлган талаб икки баравар ошишини ҳисобга олиб, АЭС қуришга ҳозирлик кўрмоқда. Биз венгерлар ҳам худди шундай қиляпмиз, Пакшда иккита янги энергоблок қуришга ҳозирданоқ тайёргарлик кўрилмоқда, атом энергетикаси соҳасида бир неча ўн йиллик тажрибамиз борлиги сабабли биз Венгрияда ўзбек атом энергетикаси бўйича бўлажак мутахассисларни тайёрлашни аллақачон бошлаганмиз», — деб ёзди у Facebook саҳифасида.
Унинг сўзларига кўра, томонлар агар Ўзбекистон «Росатом» билан АЭС қуриш бўйича шартнома имзоласа, Венгрия совутиш технологиясидан фойдаланишга келишиб олган.
«Бу 100 миллион доллардан ортиқ шартнома бўлади ва Венгрия тарихидаги энг муҳим энергия экспортларидан бирига айланади», — деди вазир.
7 май куни Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Венгрия ҳукуматлараро комиссиясининг тўққизинчи мажлиси доирасида ўзбек-венгер бизнес форуми бўлиб ўтганди. Тадбирда 200 дан ортиқ ишбилармон доиралар вакиллари, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, экспертлар иштирок этган.
Венгрия ва Ўзбекистон ўртасидаги товар айирбошлаш 2010 йилдан буён 86 фоизга ўсди ва ўтган йили 100 миллион доллардан ошди. Ўзбекистонга Венгриянинг 29 компанияси раҳбарлари ҳам ташриф буюрди. Венгрия фармацевтика заводини қуришга тайёргарлик кўрилмоқда, Ўзбекистон озиқ-овқат саноатига ҳам сармоя киритилиши кутилмоқда. OTP Bank`нинг Ўзбекистон бозорига кириши ҳам янги имкониятлар яратмоқда ва Ўзбекистон ҳукумати Венгрия бизнеси учун алоҳида зона ажратмоқда, дея таъкидлади Петер Сийярто.
30 июндан бошлаб Тошкент ва Будапешт ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар тикланади. Бундан ташқари, 2023 йил август ойида томонлар қўшма жамғарма тузишга келишиб олганди. Венгрия ташқи ишлар вазири жорий ташрифи чоғида жамғарма ҳажмини 50 миллион евродан 150 миллион еврогача оширишга тайёрлигини маълум қилди.
Ўзбекистон ва Венгрия 2020 йил июль ойида йирик иссиқлик станцияларида, жумладан, Венгриянинг Eniox компанияси томонидан фойдаланиладиган АЭСларда айланма сувни совутиш учун «қуруқ» технологиядан фойдаланишни муҳокама қилганди. Венгрия томони ушбу лойиҳада Eniox иштирокида «Венгрия Эксимбанки»ни 130 миллион евро миқдорида молиялаштиришга тайёрлигини билдирган.
«Пакс» атом электр станцияси Венгрияда 1982 йилдан бери ишлайди. 2032 йилдан бошлаб унинг энергия блокларини режалаштирилган тўхтатиш бошланади. Ҳозир Венгрияда ВВЭР-1200 реакторлари асосидаги иккита энергоблокли «3+» авлод русумидаги «Пакш-2» АЭСни қуриш лойиҳаси старт олди. Унинг қурилиши 2024 йилда бошланади.
«Ўзатом» агентлиги раҳбари Азим Ахмедхаджаев май ойи бошида Россия билан Ўзбекистонда АЭС қуриш бўйича музокаралар ҳақида гапирган эди. «Фақат гаплашяпмиз, умумий гаплар бўляпти. Ҳали ҳеч нарса аниқ эмас», — деганди у ва томонлар ҳамкорликнинг турли йўналишларини муҳокама қилаётганини таъкидлаганди.

Венгрия начала подготовку специалистов по атомной энергетике из Узбекистана, заявил 7 мая министр иностранных дел и торговли Петер Сийярто в ходе визита в Ташкент.
«Узбекистан готовится построить АЭС, учитывая, что к 2030 году спрос на электроэнергию удвоится. Мы, венгры, делаем то же самое, в Пакше уже идёт подготовка к строительству двух новых энергоблоков, а поскольку у нас есть несколько десятилетий опыта в области атомной энергетики, мы уже начали подготовку будущих узбекских специалистов по атомной энергетике в Венгрии», — написал он на своей странице в Facebook.
По его словам, стороны договорились, что если Узбекистан подпишет контракт с «Росатомом» на строительство атомной электростанции, то будет использована венгерская технология охлаждения.
«Это будет контракт на сумму более 100 млн долларов, что приведёт к одной из самых значительных экспортных поставок в сфере энергетики из Венгрии за всю историю», — отметил министр.
7 мая в рамках девятого заседания узбекско-венгерской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству состоялся узбекско-венгерский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие более 200 представителей бизнес-сообщества, руководителей министерств и ведомств, экспертов.
Товарооборот между Венгрией и Узбекистаном увеличился на 86% с 2010 года и в прошлом году превысил 100 млн долларов. В Узбекистане также побывали руководители 29 венгерских компаний. Ведётся подготовка к строительству венгерского фармацевтического завода, а также ожидаются инвестиции в пищевую промышленность Узбекистана. Выход OTP Bank на узбекский рынок также создаёт новые возможности, и правительство Узбекистана выделяет специальную зону для венгерского бизнеса, отметил Петер Сийярто.
С 30 июня между Ташкентом и Будапештом возобновится прямое авиасообщение. Кроме того, в августе 2023 года стороны договорились создать совместный фонд. Глава МИД Венгрии в ходе нынешнего визита заявил о готовности увеличить размер фонда с 50 млн евро до 150 млн евро.
Узбекистан и Венгрия обсуждали использование технологии «сухого» метода охлаждения оборотной воды на крупных тепловых станциях, в том числе и АЭС, которая применяется в венгерской компании Eniox, в июле 2020 года. Венгерская сторона заявила, что готова предоставить финансирование «Эксимбанка Венгрии» в размере 130 млн евро при участии Eniox в данном проекте.
В Венгрии с 1982 года работает АЭС «Пакш». С 2032 года начнёт происходить плановый вывод её энергоблоков из эксплуатации. Сейчас в Венгрии начат проект строительства АЭС «Пакш-2» российского дизайна поколения «3+» с двумя энергоблоками на основе реакторов ВВЭР-1200. Её строительство начнётся в 2024 году.
Глава агентства «Узатом» Азим Ахмедхаджаев в начале мая рассказал о переговорах с Россией по строительству АЭС в Узбекистане. «Мы сейчас просто ведём переговоры, пока общие слова, ничего конкретного», — сказал он, отметив, что стороны обсуждают различные направления сотрудничества.