22 сентябрь куни Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси олти ой муддатга буғдой ва буғдой унини экспорт қилишни тақиқлади. Тегишли фармон мамлакат ҳукумати сайтида эълон қилинди.
Мазкур қарор «мамлакатнинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва озиқ-овқат маҳсулотларининг бозор нархларини барқарорлаштириш мақсадида» қабул қилинди, дейилади ҳужжатда.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Қирғизистондан ун ва ғалла экспортини вақтинча тақиқлаш таклифи билан чиқди. Вазирлик ушбу чорани мамлакатда ун нархининг сезиларли даражада ошиши билан изоҳлади ва унинг танқислиги «озиқ-овқат инқирозига олиб келиши мумкинлигини» таъкидлади.
Қирғизистон ҳукумати аввалроқ мамлакатда буғдой тақчиллиги йўқлигини, нархларнинг ошиши эса фақат Қозоғистондан етказиб бериладиган унга алоқадор эканини билдирган эди. Вазирлар Маҳкамаси бунга Қозоғистондан дон олиб келинадиган темир йўлларнинг мавсумий тирбандлиги сабаб бўлган деб ҳисобламоқда.
Ун тегирмонлари уюшмаси маълумотларига кўра, Қозоғистон уни Қирғизистон ички бозорининг 50 фоизини эгаллайди, дея аниқлик киритмоқда Tazabek. «Озодлик» радиоси маълумотларига кўра, маҳаллий бозорларда Қозоғистондан келган бир қоп ун 1000 сомга (тахминан 11 доллар) қимматлашган. Шундан сўнг, дўконларда маҳаллий уннинг нархи ҳам бир оз ошган.
Қирғизистон ҳукумати, шунингдек, Давлат моддий захиралар жамғармаси ун тегирмонлари учун буғдой захирасини реал танқислик юзага келган тақдирда бўшатишга тайёрлигини ҳам қайд этди. Арзон дон ва ун экспортига йўл қўймаслик учун Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тақиқ жорий этишни таклиф қилди, деб ёзади 24.kg. Кейинчалик маълум бўлишича, жамғарма 40 минг дона озиқ-овқат буғдойини истеъмолга чиқарган.
Жогорку Кенеш депутати Жусупбек Коргонбай уулу ун нархининг ошишини унинг Ўзбекистонга экспорт қилиниши билан боғлади, бу эса, унинг сўзларига кўра, Қирғизистонда омборлар бўшаб қолишига олиб келган. Қирғизистон Миллий статистика қўмитасининг Kursiv.uz келтирган маълумотларига кўра, жорий йилнинг дастлабки етти ойида мамлакат 15 минг тонна буғдой унини экспорт қилган — бутун ҳажм Ўзбекистонга тўғри келган.
Аввалроқ «Газета.uz» Қозоғистондан экспорт қилинадиган дон нархи ошиши фонида Ўзбекистон ҳудудларида ҳам ун ва нон нархи кескин ошгани ҳақида ёзган эди.

Кабинет министров Кыргызстана 22 сентября ввёл запрет на экспорт пшеницы и меслина, а также пшеничной муки сроком на шесть месяцев. Соответствующее постановление опубликовано на сайте правительства страны.
Такое решение принято «в целях обеспечения продовольственной безопасности страны и стабилизации рыночных цен на продовольственные товары», говорится в документе.
С предложением временно запретить вывоз муки и зерна из Кыргызстана выступило Министерство сельского хозяйства. Ведомство объяснило эту меру значительным повышением цен на муку в стране, отметив, что ее нехватка «может привезти к продовольственному кризису».
В правительстве Кыргызстана при этом ранее заявляли, что дефицита пшеницы в стране нет, а рост цен коснулся только муки, поставляемой из Казахстана. Причиной этого в Кабмине назвали сезонную загруженность железных путей, по которым зерно завозят из Казахстана.
По оценке Ассоциации мукомольных предприятий, казахстанская мука занимает 50% внутреннего рынка Кыргызстана, уточняет Tazabek. По информации Радио «Азаттык», мешок муки из Казахстана на местных рынках подорожал на 1000 сомов (около 11 долларов). Вслед за этим в магазинах «несущественно» подорожала и местная мука.
Кыргызские власти также отметили, что Фонд государственных материальных резервов готов разбронировать запасы пшеницы для мукомольных предприятий в случае реального дефицита. Чтобы избежать вывоза дешёвого зерна и муки, Минсельхоз предложил ввести запрет, пишет 24.kg. Позже стало известно, что фонд разбронировал 40 тысяч зерна продовольственной пшеницы.
Депутат Жогорку Кенеша Жусупбек Коргонбай уулу связал повышение цен на муку с ее вывозом в Узбекистан, что, по его словам, привело к опустению складов в Кыргызстане. По данным Национального статистического комитета Кыргызстана, которые приводит Kursiv.uz, за первые семь месяцев года страна экспортировала 15000 тонн пшеничной муки — весь объем пришёлся на Узбекистан.
Ранее «Газета.uz» писала, что в регионах Узбекистана также резко возросли цены на муку и хлеб на фоне подорожания экспортного зерна из Казахстана.