Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар ва Мудофаа вазирликлари ходимларининг тезкор ҳаракатлари натижасида Чотқол давлат биосфера қўриқхонаси ҳудудида содир бўлиши мумкин бўлган йирик ёнғиннинг олди олинди.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати хабарига кўра, қўриқхонанинг Майдонтол бўлими ҳудудида 8 июлга ўтар кечаси кичик ёнғин содир бўлган. Эрта тонгдан Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг ўрмон ёнғинларини бартараф этиш бўйича махсус отряди манзилга йўл олган.
Жараёнга, шунингдек, Мудофаа вазирлиги ҳамда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг куч ва воситалари, жумладан, иккита вертолёт жалб этилган.
Қисқа вақт ичида ёнғин ўчирилди ва бу ўрмоннинг катта ҳудудига тарқалиши мумкин бўлган ёнғиннинг олди олинди, дея таъкидлади Фавқулодда вазиятлар вазирлиги.
Ёнғинни жойида ўчириш жараёни Фавқулодда вазиятлар вазирлиги раҳбари Абдулла Қўлдошев томонидан назоратга олинди.

Благодаря оперативным действиям сотрудников МЧС и Минобороны Узбекистана удалось предотвратить возможный крупный пожар на территории Чаткальского государственного биосферного заповедника в Ташкентской области.
Как сообщила пресс-служба МЧС, небольшое возгорание на территории Майдантальского отдела заповедника произошло накануне вечером 8 июля. Рано утром на место выдвинулся специальный отряд МЧС Узбекистана по борьбе с лесными пожарами.
В процессе также были задействованы силы и средства Министерства обороны, включая два вертолёта с устройствами сброса воды, а также Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
За короткое время очаг возгорания был потушен, тем самым был предотвращён пожар, который мог распространиться на значительной территории лесного массива, отметили в МЧС.